Trh pokračuje v klesajúcom trende. Ste správne diverzifikovaní?

38. týždeň začal pozitívne, no koniec týždňa zakončil v negatívnych číslach. Index S&P 500 zaznamenal dva z piatich dní v zelených číslach, no týždeň ukončil poklesom o -0,60 %. Industriálny index Dow Jones ostal takmer nezmenený s minimálnym poklesom o -0,01 %. Technologický index NASDAQ taktiež ukončil týždeň o -0,53 % nižšie. Prekvapivo po dlhšej dobe sme mohli vidieť energetický sektor na prvej priečke s rastom 2,90 %. Za ním sa na druhom mieste umiestnil industriálny sektor s nárastom o 1,50 %. A na treťom mieste s rastom 1,00 % sa umiestnil sektor materiálov. Na druhej strane najväčší pokles zaznamenali dva sektory s poklesom o -2,30 % a to sektor verejných služieb a spotrebiteľský sektor.

Oživenie ekonomiky spomaľuje

Zatiaľ, čo výdavky spotrebiteľov na tovar by mali v nasledujúcich mesiacoch naďalej rásť, výdavky na služby zostanú pravdepodobne v aktuálnom pomalom tempe. To neprispieva k zrýchľovaniu oživovania ekonomík. Ak by nastalo globálne distribuovanie vakcíny, mohli by sme badať zrýchlenie v oživovaní. Dlhodobí investori by sa určite mali zamerať na diverzifikáciu portfólia a uistiť sa, že sú pripravení na ďalšie poklesy na trhoch.

Najlepší čas na diverzifikáciu portfólia

Hodnota indexu S&P 500 aktuálne presiahla svoj 20-ročný priemer a v súčasnosti mu dominujú tzv. „mega-tech“ akcie. Preto by práve teraz mohol byť ten správny čas na aktívnu diverzifikáciu vašich portfólií. Iba päť akcií je zodpovedných za vynikajúci výkon indexu S&P 500. Aktuálne päť technologických firiem tvorí 25 % hodnoty celého indexu.

Je to z ďaleka najviac koncentrovaný trh za posledných 40 rokov. To znamená, že výkon indexu je riadený iba pár akciami. Táto informácia by mala slúžiť ako varovanie pre každého, koho portfólio tvorí výhradne trhovo vážený ETF porovnávaný s indexom S&P 500.

Septembrová korekcia alebo varovný signál?

Už o pár týždňov budú v USA voľby. Takzvaná volebná noc sa veľmi pravdepodobne stane volebným mesiacom. Očakáva sa, že vyše polovica Američanov bude posielať svoje volebné lístky poštou, čo predĺži a skomplikuje proces sčítania hlasov.

Takáto situácia v histórií ešte nenastala. Isté je, že bude panovať neistota. Či už v krajine alebo na finančných trhoch. To však nemusí neznamenať, že budeme svedkami prepadov, aké sme videli v marci. Naopak môže trh z tejto situácie aj istým spôsobom profitovať. Faktom je, že nadšenie z stimulov a optimizmus z vakcíny sú už aktuálne obsiahnuté v trhoch. To znamená, že pravdepodobne nemusíme mať obavy o ďalšie prudké pády. Posledné týždne sme svedkami klesajúcich trhov, pokračovanie tohto trendu samozrejme nie je vylúčené. Ba naopak, je to očakávané.

Nachádzame sa v „tech“ bubline?

Odpoveď na túto otázku nám môže dať pomer ceny voči ziskom firiem. Trh sa aktuálne pohybuje v hodnotách z roku 1929, keď nastal prvý väčší krach trhu. No ešte nedosiahol úroveň z roku 2000, keď nastalo známe prasknutie tzv. „internetovej bubliny“. K dosiahnutiu tejto hranice chýba ešte 11 bodov.

Vývoj od začiatku roka:
S&P 500          4,17 %
Nasdaq            21,11 %
MSCI World  0,74 %
Ropa                – 33,23 %
Zlato                26,43 %
Striebro           48,63 %

Autor: Martin Brecska, investičný analytik spoločnosti Swiss Life Select Slovensko