Tesla robí na trhoch divy

KRÁTKE SPRÁVY

  • Česká národná banka nečakane utiahla menovej kohútiky, pre zvýšenie sadzieb hlasovali štyria zo siedmich členov rady. Základná sadzba stúpla o 0,25 percentuálneho bodu na 2,25%.
  • Podľa šéfky ECB Christine Lagardeovej hospodársky rast eurozóny zostáva slabý, ekonomika regiónu však vykazuje prvé signály stabilizácie.
  • Inflácia vo Venezuele klesla zo 130 000% z roku 2018 na aktuálnych 9 585%

Spoločnosť Tesla na hojdačke

Známa americká automobilka Tesla zaznamenáva v poslednom období vysoký rast ceny svojich akcií. Od začiatku roka narástla o vyše 84%, za posledné tri mesiace o vyše 128%. Čo je za týmto rastom? Nikto nevie. Či už je to aura okolo Elona Muska a jeho Midasov dotyk, nevieme. Dobrá rada všetkým, ktorí si myslia, že by Tesla mohla takto rásť neustále, aj Isaac Newton vedel svoje o gravitácii, viď obrázok. V médiách sa už hemžia správy o šťastlivcoch, ktorí akcie Tesly nedávno kúpili a teraz sa tešia z vysokých ziskov. Rovnako sa však hovorí aj o smoliaroch. Medzi nimi je aj Saudi Arabia Public Investment Fund, ktorý koncom minulého roka predal približne 8 miliónov kusov akcií, momentálne ich drží už len cca 39 tisíc. A potom veľa investorov špekulantov, ktorí tieto akcie shortovali. O Tesle sa dokonca hovoria už aj vtipy: Prečo Tesla na burze posilňuje? No predsa vďaka fundamentom. Pri firme, ktorá za rok prerobí 862 miliónov USD a za takmer dvadsať rokov existencie nikdy nezaznamená ročný zisk, je to úplne normálne.

AXA svoje aktivity odpredá poisťovni UNIQA

Francúzska finančná skupina AXA odpredá svoje aktivity v Českej republike, Poľsku a na Slovensku za 1 mld. eur rakúskej spoločnosti UNIQA Insurance Group. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú AXA v piatok zverejnila. Potvrdila tak predošlé informácie agentúry Reuters z októbra minulého roka o chystanom predaji. UNIQA sa touto akvizíciou stane päťkou na poisťovacom trhu v rastúcom regióne strednej a východnej Európy. Transakcia podlieha schváleniu dozorných orgánov. Dokončená by mala byť vo štvrtom štvrťroku tohto roka. Jej predmetom je životné aj neživotné poistenie, investičné spoločnosti, penzijné fondy a servisné spoločnosti skupiny AXA. Skupina AXA zamestnáva celosvetovo 171 000 ľudí a má 105 miliónov klientov v 61 krajinách. V Česku a na Slovensku jej v roku 2018 čistý zisk stúpol o 29% na 29 miliónov eur. Akvizíciou českých, poľských a slovenských aktivít skupiny AXA získa UNIQA päť miliónov nových klientov.

Fed o recesii a koronavíruse

Pravdepodobnosť hospodárskej recesie v Spojených štátoch poľavila, novým rizikom pre vyhliadky americkej ekonomiky sa však stala epidémie koronavírusu. Uviedla to americká centrálna banka v správe o menovej politike určenej Kongresu. Hrubý domáci produkt Spojených štátov sa vlani zvýšil o 2,3%, najmenej od roku 2016. Podľa nedávnej správy Fedu bolo toto spomalenie dôsledkom poklesu v americkom spracovateľskom sektore a slabšieho rastu svetovej ekonomiky. Fed tiež uviedol, že riziká pre vyhliadky americkej ekonomiky v závere minulého roku poľavili a to okrem iného vďaka poklesu napätia v obchodných vzťahoch. Dodal však, že nové riziko pre výhľad predstavujú možné dôsledky epidémie koronavírusu v Číne. Peking a Washington v polovici decembra oznámili, že dosiahli prvú fázu obchodnej dohody. Tá je zatiaľ najväčším krokom k vyriešeniu colnej vojny medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktorá rozbúrila finančné trhy a spomalila globálny hospodársky rast. V polovici januára túto čiastkovú dohodu vo Washingtone oficiálne podpísali americký prezident Donald Trump a čínsky vicepremiér Liou Che.

Pokles ziskov + rast trhov = súčasný trh

Takmer 40% amerických firiem v posledných 12 mesiacoch zaznamenalo stratu, čo je mimo obdobia recesie najvyšší podiel od konca 90. rokov. Ale zo stovky najväčších stratových firiem zhruba tri štvrtiny zaznamenalo rast cien svojich akcií. Kritici ironicky povedia, že potom je to vraj určite o fundamentoch. Akoby nám trh hovoril, že momentálne nikto nerieši fundamenty. V aktuálnej výsledkovej sezóne nie sú zisky nič moc (lepšie ako odhady, ale na druhú stranu, analytici často vedia, ako podstrelovať), napriek tomu však americké aj európske akcie zvládli posunúť cenové rekordy smerom nahor. Čo to naznačuje? Ťažko povedať. Jednoduchá odpoveď je, aby sme ako investori držali dostatočne diverzifikované portfólio.

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Akciové trhy svojim vývojom nadväzujú na minulý rok a pomaly pokračujú v ceste nahor.

MSCI World = 2,46%

S&P500 = 2,14%

EuroStoxx 50 = 0,14%

Zlato = 3,57%

Ropa = -18,50%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum