Svetová ekonomika má problémy

KRÁTKE SPRÁVY

• Nový koronavírus by svetovú ekonomiku mohol stáť 2,7 bilióna dolárov, vypočítali analytici agentúry Bloomberg. To je ekvivalent ročného hrubého domáceho produktu Veľkej Británie.
• Kanadská centrálna banka prekvapivo znížila hlavnú úrokovú sadzbu o 0,5%
• Južná Kórea podporí kvôli nákaze koronavírusom svoju ekonomiku dodatočnými peniazmi

Čo v tejto trhovej situácii robiť?

Predtým ako si v ďalších riadkoch bližšie rozpíšeme, čo sa na trhu deje, je treba s kľudom prehlásiť, že nie je čas na paniku. Volatilita (kolísavosť) na trhoch je normálna vec. Keď v čase pokojného vývoja trhov o volatilite prebiehajú debaty, všetci jej rozumejú a neboja sa jej. Volatilita je tu a zdá sa, že veľa ľudí sa bojí. Poďme naše vedomosti pretaviť do reálnych skúseností. Ak máme ako investori rozumne diverzifikované portfólio, nemáme sa čoho obávať. Najvolatilnejšie sú vždy akciové trhy. Ak však máme (máme?) zainvestované aj v dlhopisoch, drahých kovoch, prípadne realitách, alokácia nášho portfólia je taká aká má byť. V takom prípade má pokles akcií na naše portfólio menší vplyv. Krízy, šoky a burzové prepady sú bežnou súčasťou vývoja trhu. Veľa ich bolo a veľa ich aj bude. Niet sa čoho báť, pretože trhy v dlhom období rastú.

Ceny ropy sa prepadávajú

Cena ropy v pondelok na svetových trhoch klesla zhruba o 30%. Severomorská ropa Brent sa predáva približne za 35 dolárov za barel. Ide o najväčší prepad od vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Ceny sa ocitli vo voľnom páde, keď Saudská Arábia oznámila, že odberateľom zníži cenu a výrazne zvýši ťažbu. Ide o reakciu na krach rokovaní členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojencov vo Viedni. Krok Rijádu je na trhu vnímaný ako začiatok cenovej vojny. Kartelu OPEC, ktorého je Saudská Arábia kľúčovým členom, sa totiž na piatkovej schôdzi vo Viedni nepodarilo presvedčiť Rusko, aby pristúpilo na koordinované zníženie ťažby suroviny. Cena ropy v pondelok v jednu chvíľu vykazovala pokles až o 34% a pohybovala sa okolo 28 dolárov za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) spadla až k hodnote 27 dolárov za barel. Neskôr sa oba typy od týchto miním odpútali, stále však vykazujú takmer rekordné straty. Piatkové stretnutie skupiny OPEC+, teda členov OPEC a ich spojencov, malo za cieľ dohodnúť ďalšie koordinované zníženie ťažby v reakcii na klesajúci dopyt. Ten bol slabší už vplyvom hospodárskeho útlmu vo svete na konci minulého roka a teraz ho znižujú problémy okolo šíriaceho sa koronavírusu. Na trh sa po rozhodnutí Saudskej Arábie zvýšiť ťažbu a začať cenovú vojnu dostane ďalšia surovina, o ktorú zrejme nebude záujem.

Pozastavené obchodovanie na amerických burzách

Newyorská burza bola nútená pozastaviť obchodovanie s akciami na niekoľko minút potom, čo bola aktivovaná takzvaná poistka (circuit breaker). Trh reaguje výpredajom na začatie cenovej vojny na ropnom trhu. Prvá hladina poistky predstavovala prepad indexu S&P500 o 208 bodov (o 7%), druhá poistka sa aktivuje, ak trh klesne o 13% (386 bodov) do 15.25 miestneho času. Ak by index S&P500 klesol v priebehu dňa o 594 bodov (20%), bude obchodovanie pozastavené po celý zvyšok dňa. Tieto poistky boli zavedené v roku 2013 po tom, čo predchádzajúce poistky v roku 2010 pri májovom prepade (flash crash) zlyhali. New Yorská burza ich v pondelok 9. marca využila vôbec prvýkrát. Po obnovení obchodovania strácali hlavné indexy vyše 5%. Index S&P500 sa tak obchodoval tesne nad 2 800 bodov a Dow sa pohyboval nad 24 000.

Čínska ekonomika kvôli koronavírusu spomaľuje

Čínsky vývoz sa kvôli šíreniu nového koronavírusu začiatkom roka prudko prepadol. Za január a február sa medziročne znížil o 17,2% na 292,45 mld. dolárov, teda najviac od februára 2019. O 4% zoslabol na 299,54 miliardy dolárov aj dovoz, viedol si ale lepšie, než očakávali analytici. Zahraničný obchod Číny sa tak celkovo znížil o 11%. Údaje, z ktorých citujú svetové agentúry, v sobotu zverejnil čínsky colný úrad. Prísne vládne opatrenia proti šíreniu choroby čínsku ekonomiku koncom januára prakticky zabrzdili. Továrne a firmy, na dodávkach ktorých závisí aj mnoho zahraničných spoločností, sa vracajú do plnej prevádzky len pozvoľna.

Čo v tejto trhovej situácii robiť?

Odporúčam prečítať si ešte raz prvý text tohto kuriéra.

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum (koncom minulého týždňa), je zobrazený v nasledovných riadkoch. Akciové trhy vo svete sú kvôli koronavírusu významne volatilné, ropa klesá kvôli nedohode OPECu. Rozdiel vo výnosoch zlata a striebra zostáva výrazný. Inflácia sa na Slovensku drží už tretí mesiac na 3%, na najvyššej hodnote od roku 2012.

MSCI World = -8,87%
S&P500 = -8,76%
EuroStoxx 50 = -14,79%
Zlato = 10,14%
Striebro = -4,98%
Ropa = -32,65%
Inflácia v SR = 3%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum