Prezidentské voľby v USA sú za rohom a špekulanti špekulujú

Pre index S&P 500 bol uplynulý týždeň (39. týždeň) kľúčový a to z pohľadu technickej analýzy. Niekoľkokrát testovaná hranica 3200 dolárov bola obránená a index ukončil týždeň na úrovni 3298 dolárov. Jediným indexom Wall Street, ktorý dokázal minulý týždeň rásť, bol Nasdaq (+ 1.10 %). S&P 500 (- 0.63 %) a aj Dow (- 1.74 %) skončili v strate. Zobchodovaný objem na amerických burzách sa zastavil na 8,89 miliárd akcií. V rámci sektorov bol na čele sektor informačných technológií s nárastom 2,13 %. V zelených číslach zakončili týždeň už iba dva sektory, a to verejnoprospešný a spotrebiteľský (oba + 1,20 %). Po minulotýždňovom raste sa energetický sektor ocitol na konci rebríčka s stratou – 8,60 %.

Prečo začínajú investori pred americkými voľbami panikáriť 

Máme necelý mesiac a pol do prezidentských volieb a investori začínajú panikáriť. Dôvodom je vrcholiaci boj o Biely dom. Narastajú totiž obavy, čo bude prezidentská súťaž znamenať pre už aj tak naštrbené trhy.

Zdá sa však, že to nie je výsledok volieb, ktorý by na Wall Street spôsoboval trému. Je to skôr narastajúca úvaha, že o výsledkoch volieb sa nebude rozhodovať 3. novembra. A navyše prichádza do úvahy aj možnosť, že ak aj bude možné určiť víťaza po voľbách, prechod nebude plynulý. Tiež existujú obavy, že ak voľby skončia sporný výsledkom, mohlo by to viesť k celoštátnym protestom, podobným ako sme mohli vidieť v Bielorusku. To by sa samozrejme dotklo aj akciových trhov.

Zvýšená aktivita na trhoch naznačuje, že trhy budú pred aj po voľbách čeliť výraznej volatilite. Napríklad boj Bush vs. Gore z roku 2000 priniesol pokles v indexe S&P 500 o – 8 %. Aktuálna situácia je však iná.

Hlavne kvôli aktuálne prebiehajúcim nepokojom v Spojených štátoch a samozrejme aj kvôli pandémií, ktorá sa šíri každým týždňom rýchlejším tempom po celej krajine. Kvôli tomu bolo prijaté nariadenie, ktoré informuje o historicky prvých voľbách, ktoré sa budú konať poštou. To predĺži celý proces spracovania a vyhodnotenia výsledkov, čo iba zvyšuje neistotu. Samotný výsledok nie je tak nebezpečný, ako je nebezpečná neistota na trhoch.

Ako sa postaviť k nadchádzajúcej situácií v USA z pohľadu investora?

Ako spomíname v titulku „špekulanti špekulujú“. Ak teda nie ste špekulant, nešpekulujte. Tak, ako učíme našich klientov, investovanie nie je šprint na krátku trať, investovanie je maratón. Počas tohto behu sa samozrejme môže vyskytnúť (a pravdepodobne sa aj vyskytne) situácia, kde vám budú pod nohy hádzané prekážky a vy nejaké tie sekundy stratíte. No na druhej strane vy s takýmito prekážkami rátate už na začiatku behu. Tým pádom vás nemôžu prekvapiť. Dôležité je dodržiavať tempo a pomaly sa približovať k cieľu.

Zlato dostalo facku; Striebro menší knock out

Minulý týždeň sa zlato pod veľkým predajným tlakom dotklo hranice  1851, čo je úroveň, ktorú sme nezaznamenali viac ako dva mesiace. Jeho cena potom postupovala smerom k historickému maximu 2089, ktoré zlato dosiahlo 7. augusta. Odvtedy sa žltý kov stiahol späť a vyzerá to tak, že bude chvíľu oscilovať okolo hranice 1900.

Minulý týždeň drahé kovy skutočne dostali ranu v podobe monoklu. Zlato sa rozdrobilo o – 4,7 % a striebro bolo zrazené o – 14,7 %. Percentuálny nepomer zlata voči striebru sa zvýšil len za uplynulých päť dní zo 72,6 x na 81,1 x. To môže znamenať potenciálny rast hodnoty striebra v budúcnosti.

Tmavé mračná na trhoch s „čiernym zlatom“

OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) vidí v blízkej budúcnosti nárast ponuky. Ak by trend nárastu ponuky pokračoval, mohlo by to zle vplývať na cenu ropy. Na druhú stranu ku koncu roka očakáva OPEC pokles zásob ropy na číslo 123 miliónov barelov.

Vývoj od začiatku roka:
S&P 500: 2,09 %
Nasdaq: 21,63 %
MSCI World: -0,83 %
Ropa: – 34,70 %
Zlato: 19,68 %
Striebro: 26,07 %
Inflácia Slovensko: 1,90 %

Autor: Martin Brecska, investičný analytik spoločnosti Swiss Life Select