Počty infikovaných trhajú rekordy, finančné trhy rastú

Žiadne výraznejšie zmeny v trendoch 42. týždeň nepriniesiol. Index S&P 500 zakončil týždeň na hodnote 3,484 s rastom 0,2 %. Index NASDAQ si prilepšil najviac spomedzi troch hlavných amerických indexov a to o 0,8 %. Index Dow Jones zakončil týždeň takmer nezmenene s rastom 0,1 %.

Podobný scenár sa dial aj v sektoroch. Za posledných 5 dní si prilepšil iba industriálny sektor o 1,10 %. Všetky ostatné sektory skončili v červených číslach. Najhoršie sa darilo sektoru nehnuteľností s poklesom 2,31 % a energetickému sektoru s poklesom 2,10 %.

Obnovenie ekonomík v Európe čelí „tvrdšej fáze“

Druhá vlna pandémie zasiahla oveľa tvrdšie ako sa očakávalo. Minulý týždeň sa hlavný ekonóm ECB, Philip Lane v rozhovore vyjadril, že „ďalšia fáza bude tvrdšia“ pre európske obnovenie ekonomík. Aj keď bude oživenie obchodnej činnosti vo štvrtom štvrťroku a budúcom roku pokračovať, veľa bude závisieť od lokálnych obmedzení, prípadne potenciálnych lockdownov. „Veľkou otázkou je, ako rýchlo bude možné stabilizovať súčasný vývoj pribúdajúcich prípadov? Práve preto je toľko neistoty,“ pokračoval hlavný ekonóm ECB. Očakávania týkajúce sa nových stimulov by mohli prísť už budúci mesiac, no pred rozhodnutím ECB počká na informácie od lokálnych zákonodarcov ohľadom rozpočtov na budúci rok.

Internetoví giganti budú čeliť prísnejším pravidlám v EÚ

Európska únia pracuje na zostavení zoznamu až 20 veľkých internetových spoločností, ktoré by čelili prísnejším pravidlám zameraným na obmedzenie ich trhového podielu. Podľa plánov, by cieľové spoločnosti museli dodržiavať nové pravidlá, ktoré ich nútia zdieľať údaje s konkurenciou a byť transparentnejšie pri zhromažďovaní informácií. Zoznam bude pravdepodobne obsahovať veľké americké technologické spoločnosti.

Neistota na trhoch každým týždňom rastie

Posledných 10 rokov sme mohli byť svedkami stabilného rastu na americkom akciovom trhu. To, že na trhoch v období celosvetovej pandémie, ekonomickej nestability, neustálom zadlžovaní krajín a najnižších úrokových sadzieb v histórií kraľuje neistota nie je žiadnym prekvapením. Takáto situácia by sa mala prejavovať zvyšovaním rizikových prirážok, nižšou hodnotou akcií a dlhopisov. Tento stav na trhoch ešte nenastal, práve naopak. Situácia na trhoch sa prikláňa k tendencii rásť. Prečo sa teda finančným trhom darí? Všetko má svoj dôvod. Hlavným „ťahúňom“ boli v posledných mesiacoch technologické spoločnosti, ktorým pandémia svojim spôsobom pomohla a tým ich posunula rýchlejším tempom vpred. Čo sa odzrkadlilo na ich hodnotách.

Ako teda v takýchto neistých časoch investovať?

Je veľmi dôležité, aby ste svoje portfólio nevystavovali riziku. Opatrnosť je určite na mieste. Odporúčame dodržiavať nastavenú stratégiu a pozerať sa na svoje ciele z dlhodobého hľadiska. Prípadné poklesy na trhoch slúžia ako korekcia pre dlhodobý rast.

Celoplošné testovanie v Číne fungovalo, môže aj u nás?

Minulý týždeň čínske mesto Čhing-Tao otestovalo za 48 hodín 3 milióny obyvateľov, z čoho bolo 12 pozitívnych prípadov. Následne oznámili celoplošné testovanie 9 miliónov obyvateľov. Otázka, či je plošné testovanie možné aj u nás, záleží hlavne od disciplíny obyvateľstva.

Vývoj od začiatku roka:

S&P 500: 9,45 %

NASDAQ: 31,02 %

MSCI EAFE: 6,12 %

Ropa: 33,44 %

Zlato: 25,09 %

Striebro: 36,69 %

Inflácia Slovensko: 1,90 %

Autor: Martin Brecska, investičný analytik spoločnosti Swiss Life Select