Mali by byť bohatí zdanení vo väčšej miere?

Investičný kuriér 78 – KRÁTKE SPRÁVY

• Podľa Merkelovej si dodržanie klimatických cieľov, ktoré si stanovila Európska únia, bude vyžadovať transformáciu gigantických rozmerov
• Francúzsko ponúklo Spojeným štátom, že v snahe vyriešiť vzájomný spor zatiaľ odloží splatnosť dane z digitálnych služieb pre veľké internetové firmy
• Britská telekomunikačná firma Vodafone Group opustila asociáciu, ktorá má spravovať plánovanú digitálnu menu Facebooku, Libru

Bohatí chcú byť viac zdanení

Vyše 120 milionárov a miliardárov z ôsmich krajín sveta vyzvalo v otvorenom liste podobne bohatých ľudí, aby vo svojich krajinách žiadali vyššie zdanenie bohatých a prevenciu daňových únikov. Vyzývatelia sa nazývajú „členmi tej nejprivilegovanejšej triedy ľudských bytostí, ktorá kedy chodila po svete“. Na list upozornil jeden zo signatárov, herec Simon Pegg. Načasovanie iniciatívy sa časovo kryje s tohtoročným Svetovým ekonomickým fórom v Davose. Sociálna nerovnosť podľa podpísaných vyvoláva po celom svete narastajúce napätie. „Výsledná dynamika zaručuje, že svetová komunita nedokáže adekvátne reagovať na nastávajúcu klimatickú katastrofu,“ napísala skupina. „To bude mať katastrofálny vplyv na všetkých, vrátane milionárov a miliardárov. Mali by sme začať ihneď konať,“ stojí v otvorenom liste. „Vyzývame vás, aby ste teraz – kým nie je príliš neskoro – požiadali vo svojej krajine o vyššie a spravodlivejšie zdaňovanie milionárov a miliardárov,“ apelujú signatári na svojich kolegov. Chcú po nich tiež, aby lobovali za medzinárodnú daňovú reformu, ktorá by zabránila daňovým únikom jednotlivcov i korporácií.

Soros v Davose varoval pred Trumpom a Si Ťin-Pchingom

Americký miliardár a filantrop maďarského pôvodu George Soros v rámci Svetového ekonomického fóra v Davose varoval pred nebezpečenstvom, ktoré pre svet znamenajú prezident Spojených štátov Donald Trump a jeho čínsky kolega Si Ťin-Pching. Upozornil tiež, že Trumpova snaha roztočiť pred novembrovými prezidentskými voľbami americké hospodárstvo na plné otáčky môže viesť k ekonomickému zrúteniu. Soros čínskeho prezidenta obvinil, že zneužíva umelú inteligenciu k totálnej kontrole obyvateľov vlastnej krajiny. Uviedol tiež, že Si Ťin-Pching sa snaží k svojmu prospechu využiť Trumpove slabosti. Hlavu čínskeho štátu miliardár kritizoval aj počas vlaňajšieho zasadnutia v Davose, keď vyhlásil, že Si je najnebezpečnejším protivníkom ľudí, ktorí veria v otvorenú spoločnosť. Soros ďalej upozornil na to, že americkému hospodárstvu hrozí kolaps, lebo Trumpov ekonomický tím už aj tak rastúcu ekonomiku prehrieva. „Prehriate hospodárstvo neudržíte vo vare príliš dlho. Ak by k tomu bývalo došlo bližšie k voľbám, zabezpečilo by mu to víťazstvo,“ uviedol. „Jeho problém ale je, že do volieb zostáva ešte desať mesiacov. A to sú celé veky,“ dodal Soros. Trump v Davose predniesol v utorok prejav, v ktorom poukázal na hospodárske úspechy svojej vlády. Vyhlásil, že hoci analytici pred jeho nástupom k moci očakávali stagnáciu či pokles, Amerika teraz prežíva obdobie nevídaného rozmachu.

Americký minister financií vs. Greta Thunbergová

Na tlačovej konferencii počas Svetového ekonomického fóra v Davose dostal americký minster financií Steve Mnuchin otázku týkajúcu sa výziev Grety Thunbergovej, aby svet upustil od využívania fosílnych palív. „Je azda hlavná ekonómka? … Až pôjde na vysokú školu a vyštuduje ekonómiu, môže sa potom vrátiť a všetko nám vysvetliť,“ uviedol šéf amerického rezortu financií. Jeho výrok na adresu 17-ročnej aktivistky prichádza len dva dni potom, čo sa Thunbergová nepriamo slovne stretla s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ten v Davose vyhlásil, že sa Spojené štáty pripájajú k iniciatíve vysadiť jeden bilión stromov. Mladá Švédka na to zareagovala odkazom, že riešenie klimatickej krízy nespočíva len v sadení stromov. Pred odletom zo švajčiarskeho letoviska Trump zvolil zmierlivý tón, keď uviedol, že by si rád vypočul Thunbergovej prejav a že neverí, že by zmena klímy bola falošnú správou. Minulý mesiac Trump prostredníctvom Twitteru však tejto Švédke, ktorá sa stala symbolom mladých ľudí dožadujúcich sa účinnejšieho boja proti zmenám klímy, odporučil, aby sa upokojila a zašla si radšej s kamarátkou do kina.

Stabilizovaná globálna miera nezamestnanosti

Globálne miera nezamestnanosti sa vlani po deviatich rokoch poklesu stabilizovala a bez zmeny zrejme zostane aj v tomto roku. Vlani bolo bez práce po celom svete 188 miliónov ľudí a miera nezamestnanosti predstavovala 5,4%. To bolo rovnako ako v roku 2018. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila Medzinárodná organizácia práce (ILO). Tento rok má byť miera nezamestnanosti rovnaká ako v minulom roku. Budúci rok sa však mierne zvýši na 5,5%. Aj pre tých, ktorí majú zamestnanie, je ale oveľa ťažšie zlepšiť svoj život alebo sa dostať z chudoby. Generálny riaditeľ ILO Guy Ryder tento trend označil za „mimoriadne znepokojujúce“ s veľmi hlbokými a znepokojujúcimi dôsledkami pre sociálnu súdržnosť. Podľa údajov ILO má zhruba 470 miliónov ľudí nedostatočne platenú prácu.

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Akciové trhy svojim vývojom nadväzujú na minulý rok a pomaly pokračujú v ceste nahor.

MSCI World = 1,56%
S&P500 = 1,15%
EuroStoxx 50 = -0,37%
Zlato = 4,18%
Ropa = -13,41%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum