Investičný kuriér 77

KRÁTKE SPRÁVY:

  • Najviac inovatívnou ekonomikou sveta je po novom Nemecko. Podľa tohtoročného rebríčka inovatívnosti zostavovaného každoročne agentúrou Bloomberg tak prerušilo šesť rokov trvajúcu nadvládu Južnej Kórey.
  • Americká softvérová spoločnosť Microsoft má v úmysle zmazať svoju uhlíkovú stopu, a to minulú i budúcu. Svojou trochou sa tak snaží prispieť k čistejšiemu životnému prostrediu.
  • Americká inflácia na konci roka dosiahla hodnotu 2,3%. Inflácia v eurozóne je na úrovni 1,3%.

 

50. zasadnutie Svetového ekonomického fóra

Vo švajčiarskom horskom stredisku Davos zajtra začína jubilejné 50. zasadnutie Svetového ekonomického fóra, ktorého sa zúčastnia špičky svetovej politiky, podnikatelia, ekonómovia a aktivisti. Organizátori očakávajú takmer 3 000 účastníkov zo 117 krajín. Na zasadnutí sa opäť objaví švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová, ktorá by mala predniesť otvárací príspevok v panelovej diskusii s názvom „odvrátenie klimatickej apokalypsy“. Doraziť by mal okrem iného americký prezident Donald Trump, ktorý vlani svoju účasť odriekol kvôli rozpočtovej kríze. Chýbať by nemali ani nemecká kancelárka Angela Merkelová či nová šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová. Do Davosu však nedorazí britský premiér Boris Johnson, ktorý účasť na zasadnutí zakázal aj svojim ministrom okrem šéfa financií Sajid Javida. „Naším cieľom je pracovať pre ľudí, nie piť šampanské s miliardármi,“ uviedol podľa agentúry Bloomberg nemenovaný predstaviteľ britskej vlády. Podľa serveru CNBC bude zrejme hlavnou témou tohtoročného zasadania otázka, ako zabezpečiť ohľaduplnejší prístup firiem ku klíme. Nedávna správa Svetového ekonomického fóra o globálnych rizikách kladie veľký dôraz práve na hrozby súvisiace s klimatickými zmenami. Môžeme očakávať, že sedemnásťročná Thunbergová bude v Davose opäť priťahovať veľkú pozornosť. Tá v príspevku pre denník The Guardian vzniesla požiadavku, aby všetci účastníci zasadnutí v Davose zastupujúci vlády, firmy a rôzne organizácie ukončili investície a dotácie v oblasti fosílnych palív. V Davose by mimo diania nemali zostať ani geopolitické problémy, vrátane terajšieho napätia medzi USA a Iránom. Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarifa ale svoju účasť na tohtoročnom zasadnutí zrušil. Na zozname účastníkov nefiguruje ani žiadny iný predstaviteľ iránskej vlády.

European Green Deal

Európska komisia nedávno predstavila Zelenú dohodu pre Európu, ktorá zahŕňa dlhý zoznam konkrétnych plánov s cieľom dosiahnuť v Európskej únii do roku 2050 klimatickú neutralitu. Sama komisia chce ísť príkladom a dosiahnuť klimatickú neutralitu o dvadsať rokov skôr. Hlavné body dohody sú: 1) klimaticky neutrálna Európa – ambícia znižovať skleníkové plyny do roku 2030; 2) cirkulárna ekonomika – predpisy pre udržateľný výrobný proces v priemysle; 3) renovácia budov; 4) nulové znečistenie – cieľom je zabezpečiť nulové znečistenie ovzdušia, pôdy a vody do roku 2050; 5) ekosystém a biodiverzita – boje so znečisťovaním pôdy, vody a vysádzanie stromov; 6) stratégia „z farmy rovno na stôl“ – dosiahnutie zelenšie a zdravšie poľnohospodárstvo; 7) doprava – zníženie CO2; 8) peniaze – poskytnutie finančnej pomoci regiónom závislých na fosílnych palivách; 9) výskum, vývoj, inovácie – zvýšenie finančných prostriedkov smerujúcich do týchto oblastí; 10) Vonkajšie vzťahy – zavedenie cezhraničnej uhlíkovej dane na lacnejšie konkurenčné produkty a služby z tretích krajín smerujúce do EÚ

Čínska ekonomika rastie najpomalšie za posledných 29 rokov

Čínska ekonomika vlani vzrástla o 6,1%, čo je najpomalší rast za 29 rokov. Oznámil to v piatok čínsky štatistický úrad. Podľa analytikov je z časti na vine obchodné vojna so Spojenými štátmi, výsledok je ale v súlade s očakávaním a záver roka naznačuje, že výhľad sa zlepšuje. V roku 2018 hrubý domáci produkt Číny vzrástol o 6,6%. Čína v roku 2010 vďaka rýchlej hospodárskej expanzii vystriedala na poste druhej najväčšej ekonomiky sveta Japonsko. Neskôr začal hospodársky rast spomaľovať s tým, ako Čína začala hospodárske zmeny. Ich cieľom je zabezpečiť, aby z tejto krajiny nebola výrobná základňa pre zvyšok sveta, ale aby sa zvýšila úloha služieb a domácej spotreby. Ruka v ruke s tým ide aj spomalenie hospodárskeho rastu, na čo vláda upozornila už pred rokmi. Spojené štáty a Čína v stredu podpísali prvú fázu obchodnej dohody, ktorá zmierňuje dopady colnej vojny medzi oboma krajinami. Tá trvá už skoro dva roky. Čína sa v dohode zaviazala nakúpiť ďalší americký tovar výmenou za zrušenie plánovaného zvýšenia niektorých amerických ciel. Zavedené clá však zostávajú zatiaľ v platnosti. Očakáva sa, že Peking v reakcii na pokles tempa rastu ekonomiky zavedie nové stimulačné opatrenia. Vláda v minulosti znížila dane a umožnila miestnym vládam predať veľké množstvo dlhopisov na financovanie ich infraštruktúrnych programov. Banky potom sprístupnili viac úverov najmä malým firmám. Nové pôžičky v miestnej mene vlani dosiahli rekordných 2,44 biliónov dolárov. Kabinet sa tiež snaží urobiť krajinu viac inovatívnou a produktívnou. Tým ako sa Čína ekonomicky zväčšuje, je prirodzené, že stráca na sile rastu HDP.

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Akciové trhy svojim vývojom nadväzujú na minulý rok a pomaly pokračujú v ceste nahor.

 

MSCI World = 2,42%

S&P500 = 2,20%

EuroStoxx 50 = 0,40%

Zlato = 2,76%

Ropa = -2,86%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum