Investičný kuriér 76

KRÁTKE SPRÁVY

  • Francúzsky minister financií Bruno Le Maire varoval, že prípadná odveta Spojených štátov francúzska digitálne daň by mohla hlboko a trvalo poškodiť vzájomné vzťahy
  • Odvolaný šéf firmy Boeing Dennis Muilenburg, ktorý prišiel o funkciu kvôli svojmu prístupu ku kríze okolo lietadiel 737 MAX, si odnesie vyše 60 miliónov dolárov formou výsluh a firemných akcií
  • V Spojených štátoch v decembri mimo poľnohospodárstva vzniklo cca 145 tisíc pracovných miest

 

Ekonomická nálada v eurozóne sa zlepšila

Ekonomická nálada v eurozóne sa v závere roka už druhý mesiac za sebou zlepšila. Rast dôvery v sektore služieb totiž prevážil nad pesimistickejšou náladou v priemysle a medzi spotrebiteľmi. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Európska komisia. Súhrnný index ekonomickej nálady sa v decembri zvýšil na 101,5 bodu z novembrových 101,2 bodu. Jeho nárast bol o niečo výraznejší, než očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters decembrovú hodnotu indexu odhadovali v priemere na 101,4 bodu. Výrazné zlepšenie vykázala ekonomická nálada napríklad v Taliansku a Španielsku. Mierne zlepšenie zaznamenalo tiež Nemecko, ktoré je najväčšou ekonomikou v eurozóne. Vo Francúzsku sa však ekonomická nálada mierne zhoršila kvôli poklesu optimizmu medzi spotrebiteľmi.

Rastúca priemyselná výroba v Nemecku

Priemyselná výroba v Nemecku sa v novembri vrátila k rastu, ktorý bol najvyšší za rok a pol. Vývoz aj dovoz ale klesli a prebytok bilancie zahraničného obchodu sa mierne znížil. Minulý týždeň to oznámil spolkový štatistický úrad. Výroba priemyslu sa v novembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšila o 1,1%. Analytici podľa agentúry Reuters čakali rast o 0,7%. V októbri naopak výroba o 1% klesla, aj keď pokles bol po spresnení dát miernejší, než pôvodne uvádzaných 1,7%. Medziročne sa priemyselná výroba v novembri znížila o 2,6%. Nemecká vláda už skôr predpovedala, že hrubý domáci produkt Nemecka za minulý rok vykáže rast o 0,5% po raste o 1,4% v roku 2018. Na tento rok vláda čaká rast o 1%. Tieto správy z nemeckej ekonomiky sú veľmi vítané, pretože vieme, že sa táto ekonomika už nejaký čas potáca a niektoré kvartálne výsledky rastu HDP sú mínusové. Pre rast ekonomiky eurozóny je dôležité, aby sa Nemecku ako najsilnejšej ekonomike tohto bloku darilo.

Odhady rastu svetovej ekonomiky sú pozitívne

V tomto roku má podľa Svetovej banky tempo rastu hrubého domáceho produktu mierne stúpnuť na 2,5%, ekonomika však zostane zraniteľná kvôli neistotám v zahraničnom obchode a v oblasti geopolitiky. Banka zhoršila prognózu globálneho ekonomického rastu pre vlaňajší a tento rok o 0,2 percentuálneho bodu. Dôvodom je pomalšie oživenie obchodu a investícií, než sa doteraz čakalo, hoci obchodné napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou sa zmierňuje. Vlani ekonomika podľa Svetovej banky vzrástla najmenej od finančnej krízy. Presné čísla zatiaľ k dispozícii nie sú, no odhady hovoria, že za rok 2019 sa HDP zvýšil o 2,4%. V USA, eurozóne a Japonsku čaká Svetová banka mierne spomalenie rastu kvôli slabšiemu spracovateľskému sektoru a pretrvávajúcim vplyvom amerických ciel a odvetných krokov. V rozvíjajúcich sa krajinách má však rast ožiť, aj keď má byť slabší, než odhadovala banka minulý rok v júni.

Eskalácia okolo Iránu môže zdražieť ropu

Ak by sa ďalej vyhrotila situácia na Blízkom východe, mohlo by to viesť k dlhodobému zvýšeniu cien ropy o približne 20%. Je o tom presvedčený šéf nemeckého ekonomického inštitútu Ifo Clemens Fuest. Ešte horšie by podľa neho pre Európu boli nepriame vplyvy súvisiace napríklad so zhoršením ekonomickej situácie v Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy z Blízkeho východu. 20% rast ceny by mohol nastať, ak by sa vývoz ropy z Perzského zálivu zastavil úplne, napríklad v prípade, že by Irán zablokoval Hormuzský prieliv. To zodpovedá práve podielu exportu na celosvetovej spotrebe ropy, uskutočnenej cez Hormuzský prieliv. Ďalší experti očakávajú v prípade uzavretia úžiny medzi Iránom a Ománom, ktorá prepája blízkovýchodné producentmi s kľúčovými trhmi po celom svete, ešte razantnejší rast cien. Z terajších zhruba 65 dolárov za barel severomorskej ropy Brent by podľa nich mohla stúpnuť aj na viac ako 100 dolárov. Ak by sa naplnil skôr odhad šéfa Ifo, neznamenalo by to napríklad pre také Nemecko a európske krajiny žiadne katastrofálne dopady. Bol by to negatívny dopad, ale hospodársky rast by to zásadne nezmenilo. Nemecko ročne dováža ropu za 26 miliárd eur, a muselo by tak podľa neho počítať s tým, že za ňu zaplatí približne o 5 miliárd eur viac.

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Od začiatku roka máme ešte len 2 týždne, preto sú pohyby akciových trhov nízke. Na druhú stranu však trh drahých kovov na čele so zlatom na cene rastie a to aj kvôli napätiu ohľadom americko-iránskeho konfliktu.

MSCI World = 1,26%

S&P500 = 0,93%

Eurostoxx 50 = -0,36%

Zlato = 1,66%

Ropa = -4,72%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum