Investičný kuriér 75

KRÁTKE SPRÁVY

  • Strach z prepadu ekonomiky sa dostal na prvú priečku medzi obavami, ktoré riaditelia amerických podnikov najčastejšie zmieňujú pri hodnotení vyhliadok na tento rok.
  • Čínska centrálna banka (PBOC) zníži požiadavku výšky minimálnej hotovosti, ktorú musia komerčné banky držať ako rezervu. Banky tak budú mať navyše k dispozícii 800 miliárd juanov, ktoré môžu použiť na poskytovanie úverov. Všetkým bankám sa od 6. januára zníži pomer minimálne požadovaných rezerv o pol percentuálneho bodu. Od začiatku roku 2018 PBOC znížila požiadavku na rezervy už osem-krát.

Vývoj hlavných svetových trhov v roku 2019

Máme za sebou najlepší rok na finančných trhoch za posledných 6 rokov. Takéto vysoké nárasty sme nevideli už dlhšie. Zaujímavé je to, aké boli ohľadom vývoja trhu predpovede na začiatku minulého roka. Popravde aj takmer každý rok predtým. Vždy sa hovorilo niečo v zmysle, že trh je už neskutočne vysoko, že centrálne banky ho svojimi neštandardnými monetárnymi opatreniami dlho ničia a že určite padne. Už musí prísť recesia, lebo veď akciové trhy už rastú 8, 9, 10, 11 rokov. A nič. Stále nič. Pravdou je, že trhy sa nevyvíjajú tak ako by chceli ľudia, resp. tak ako by očakávali. Ony si žijú svojim vlastným životom. Svedčia o tom minuloročné výnosy:

MSCI World = 25,2%

S&P500 = 28,9%

Eurostoxx 50 = 24,8%

Zlato = 21,97%

Ropa = 34,89%

Tri najsilnejšie dôvody, pre ktoré si ľudia mysleli, že by trh v minulom roku mal poklesnúť, boli spomalenie svetového ekonomického rastu, obchodná vojna a brexit. Tieto tri udalosti vo veľkom hýbali náladami ľudí. Spomalenie ekonomického rastu sa prejavovalo vo viacerých krajinách vrátane Spojených štátov, Eurozóny, Číny a iných. USA a Čína medzi sebou minulý rok viedli slovné prestrelky ohľadom vzájomného obchodu, avšak situácia už bola pokojnejšia ako dva roky predtým. Spoločne dospeli k určitej forme dohody o ukončení colných bariér na rôzne tovary. V novembri sú v USA prezidentské voľby a Donald Trump ich prehrať nechce. Brexit vyzerá, že už rozuzlenie dosiahol, a to tým, že v predčasných parlamentných voľbách jednoznačne vyhrala konzervatívna strana Borisa Johnsona, ktorá má značný záujem na vystúpení krajiny z Európskej únie. Momentálna dohoda hovorí o tom, že krajina by mala z EÚ vystúpiť na konci januára.

Geopolitické napätie na Blízkom východe

Americký dron v noci na piatok pri letisku v irackom Bagdade zabil veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulajmana. Útok, ktorý nariadil americký prezident Donald Trump, prudko zvýšil napätie medzi Iránom a USA a vyvolal na trhoch záujem o bezpečnejšie investície. Cez víkend Irán uviedol, že sa prestane obmedzovať v obohacovaní uránu a sľúbil USA tvrdú odvetu. Iracký parlament sa uzniesol, že už nechce na svojom území cudzie vojská. Trump v reakcii na vyhrážky Teheránu uviedol, že USA vytipovali 52 iránskych cieľov, ktoré zasiahnu, ak by Irán v odvete za zabitie Sulajmana zaútočil na Američanov či americký majetok. Reakcia USA by podľa prezidenta bola veľmi rýchla a tvrdá.

Fed úrokové sadzby nezvýšil

Úrokové sadzby v Spojených štátoch by mali zostať ešte nejaký čas bezo zmeny. Zhodli sa na tom predstavitelia americkej centrálnej banky na decembrovom zasadnutí, na ktorom potvrdili základnú úrokovú sadzbu v rozpätí 1,50-1,75%. Už po konci októbrového zasadnutia banka z vyhlásenia vypustila formuláciu, že bude „postupovať podľa potreby“, aby v Spojených štátoch zabezpečila pokračovanie hospodárskeho rastu. Práve táto formulácia bola pritom považovaná za signál budúceho zníženia sadzieb. Po konci decembrového zasadnutia centrálna banka USA uviedla, že americká ekonomika by mala tento rok pokračovať v raste a že nezamestnanosť by mala zostať na nízkej úrovni. Z vyhlásenia navyše vypustila pasáž o neistote okolo hospodárskych vyhliadok. Americký prezident Donald Trump sa snaží Fed prinútiť k výraznejšiemu znižovaniu úrokov, ktoré by podľa neho okrem podpory ekonomiky prinieslo aj pokles nákladov na správu štátneho dlhu. Nedávno vyzval Fed k zníženiu úrokov „na nulu alebo ešte nižšie“.

Bodovali aj európske emerging markets

V Európe sa vlani najviac darilo akciám v Grécku, Rusku a v Taliansku. Hoci rok 2019 bol rokom ekonomickej i politickej neistoty vo viacerých krajinách sveta, investori na tieto trhy nepozerali ako na príliš rizikové. Hlavný index akciové burzy v Aténach tak pridal zhruba 43 percent, najviac sa tam darilo bankám. V Rusku hlavný akciový index pridal cca 29%, talianske akcie narástli o 24%.

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Od začiatku roka máme ešte len týždeň, preto sú pohyby akciových trhov nízke. Na druhú stranu však trh drahých kovov na čele so zlatom na cene rastie a to aj kvôli napätiu ohľadom americko-iránskeho konfliktu.

MSCI World = 0,26%

S&P500 = -0,36%

Eurostoxx 50 = -1,07%

Zlato = 3,55%

Ropa = 2,28%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum