Investičný kuriér 74

KRÁTKE SPRÁVY

  • Japonská ekonomika v 3. štvrťroku vzrástla o 1,8%
  • Dôvera v ekonomiku eurozóny sa v decembri druhý mesiac po sebe zvýšila
  • Veľká talianska banka, Popolare di Bari, pôsobiaca na juhu krajiny bola pred množstvo toxických úverov, umiestnená pod zvláštnu správu talianskej centrálnej banky
  • Americký Fed ponechal sadzby bezo zmeny

 

Voľby v Británii potvrdili vôľu odísť z EÚ

 Minulý týždeň sa vo Veľkej Británii udiali predčasné parlamentné voľby, v ktorých jasne vyhrala konzervatívna strana Borisa Johnsona. Získala väčšinu v Dolnej snemovni, kde jej síce stačilo len 326 kresiel, získala ich však 365. Na druhom mieste podľa odhadov skončili Labouristi Jeremyho Corbyna s 202 kreslami. Strana pre brexit žiadny mandát nezískala. Občania krajiny tak dali najavo, že ich ťahanice okolo brexitu zjavne unavujú a chcú, aby bol brexit dotiahnutý do konca.

 

Podľa WTO poškodzuje protekcionizmus medzinárodný obchod

Členské krajiny Svetovej obchodnej organizácie (WTO) medzi vlaňajším a tohtoročným októbrom zaviedli 102 nových opatrení obmedzujúcich obchodnú výmenu. Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok predstavil generálny riaditeľ WTO Roberto Azevedo. Pokračujúci protekcionizmus má podľa neho negatívne dopady na hospodársky rast, taktiež na tvorbu pracovných miest. Nové protekcionistické opatrenia, ktoré zahŕňajú napríklad clá, dovozné kvóty či prísnejšie colné procedúry, podľa odhadov pokryli tovary a služby v hodnote 747 miliárd dolárov. To predstavuje nárast o 27% v porovnaní s opatreniami zavedenými v predchádzajúcich 12 mesiacoch a zároveň najvyššiu hodnotu za posledných sedem rokov. „Závery správy by mali vážne znepokojiť členov WTO aj širšiu medzinárodnú komunitu. Historicky vysoké úrovne obmedzujúcich obchodných opatrení poškodzujú hospodársky rast, tvorbu pracovných miest a kúpnu silu po celom svete,“ uviedol Azevedo. Členovia WTO však v sledovanom období na druhú stranu zaviedli tiež 120 opatrení, ktorých cieľom je obchodnú výmenu uľahčiť. Tieto opatrenia podľa odhadov pokryli tovary a služby v hodnote 545 miliárd dolárov. To predstavuje tiež najvyššiu hodnotu za sedem rokov. WTO už začiatkom októbra predpovedala, že svetový obchod v tomto roku porastie najpomalším tempom od roku 2009, keď vrcholila globálna finančná kríza. Obchod by sa mal podľa októbrovej prognózy zvýšiť iba o 1,2%, zatiaľ čo v apríli WTO jeho rast odhadovala na 2,6%.

 

Prvá fáza dohody medzi USA a Čínou

Čínski predstavitelia v piatok potvrdili, že sa s americkými partnermi dohodli na texte prvej fázy obchodnej dohody, ktorej podpísanie by malo prísť, „tak rýchlo ako to pôjde“. Dohodu už skôr na Twitteri oznámil americký prezident Donald Trump. Spojené štáty sa podľa vyjadrenia čínskych predstaviteľov zaviazali k postupnému znižovaniu ciel na dovoz čínskeho tovaru, čo bolo prioritou Pekingu. Kedy k znižovaniu ciel dôjde, zatiaľ nevieme. Americký prezident Donald Trump na Twitteri napísal, že jeho administratíva zruší ďalšie clá, ktoré mali nadobudnúť účinnosť v nedeľu. Trump ďalej uviedol, že sa Čína okrem iného zaviazala k obrovským nákupom poľnohospodárskych výrobkov a mnohým štrukturálnym zmenám. V platnosti podľa neho zostane 25% clo na dovoz tovaru v ročnej hodnote zhruba 250 miliárd USD. Clo na ďalší tovar v objeme zhruba 160 miliárd USD sa zníži na 7,5%. Vyzerá to tak, že americký prezident pred voľbami nechce urobiť žiadny krok vedľa. Keďže má záujem na znovuzvolení, snaží sa medzinárodné obchodné napätie upokojiť a zapôsobiť na svojich voličov uzatvorením dohody s „nepriateľskou“ Čínou.

 

ECB ponechala sadzby bezo zmeny

Európska centrálna banka na decembrovom zasadnutí podľa očakávaní ponechala nastavenie menovej politiky bezo zmeny. Základná úroková sadzba je tak aktuálne 0%, refinančná sadzba 0,25% a depozitná sadzba -0,5%. Ak je depozitná sadzba záporná, znamená to, že komerčné finančné domy musia za svoje peniaze, uložené v ECB, platiť. Tá sa týmto spôsobom snaží prinútiť komerčné banky k poskytovaniu väčšieho objemu úverov. Vo funkcii guvernérky sa zasadnutia prvý-krát zúčastnila bývalá šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová, ktorá vo vedení menovej autority eurozóny vystriedala Maria Draghiho. ECB predpokladá, že program kvantitatívneho uvoľňovania bude prebiehať do doby, než si bude banka istá účinnosťou podpory ekonomiky v podobe nízkych úrokových sadzieb. Skončiť by mal krátko pred tým, než začnú sadzby rásť. Investori však neočakávajú, že úroky začnú rásť v najbližšom desaťročí, nákupy bondov tak podľa nich môžu pokračovať roky. Reinvestovanie prostriedkov získavaných z maturujúci dlhopisov bude pokračovať ako doteraz.

 

Vývoj hlavných svetových trhov

 YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Vďaka pokojnejšej situácii v medzinárodnom obchode, predovšetkým medzi USA a Čínou, akciové trhy rastú. Európska centrálna banka v novembri spustila pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania, čo tiež svojou trochou prispieva k rastu trhu. Trh drahých kovov (predovšetkým zlato) sa po antagonistickom vývoji oproti akciám v predchádzajúcich mesiacoch začal vyvíjať rovnakým smerom ako akcie. Získava na cene, posledný mesiac pridal 3,59%.

 

MSCI World = 23,13%

S&P500 = 26,25%

Eurostoxx 50 = 24,65%

Zlato = 15,31%

Ropa = 24,89%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum