Investičný kuriér 73

KRÁTKE SPRÁVY

  • Talianska vláda schválila novú pôžičku pre stratovú leteckú spoločnosť Alitaliu. Peniaze jej majú pomôcť, pokiaľ nenájde kupcu. Táto aerolinka je v ekonomických problémoch už niekoľko rokov.
  • Turecká ekonomika sa v treťom štvrťroku vrátila k rastu, podľa očakávaní pridala 0,9%
  • Brusel vyšetruje americkú firmu Google kvôli zberu dát v Európe

 

Svetová banka zlepšila odhad rastu ruskej ekonomiky

Svetová banka zlepšila odhad tohtoročného rastu ruskej ekonomiky na 1,2%, zatiaľ čo doteraz počítala s jednopercentným rastom. V nasledujúcich dvoch rokoch očakáva zrýchľovanie rastu, ku ktorému by mali prispieť vyššie štátne výdavky a uvoľnenejšia menová politika. V roku 2018 vykázala ruská ekonomika rast o 2,3%. Za tohtoročným spomalením rastu stojí slabá investičná aktivita a takisto stagnujúci spotrebiteľský dopyt. Ruská centrálna banka by na svojom najbližšom zasadnutí mohla zvážiť ďalšie zníženie hlavnej úrokovej sadzby, ktorá v súčasnosti predstavuje 6,5%. Banka už túto sadzbu v tomto roku znížila štyri-krát. Prostredníctvom redukcie nákladov na pôžičky sa snaží podporiť hospodársky rast a infláciu. Hlavný ekonóm Svetovej banky pre Rusko Apurva Sangha agentúre Reuters povedal, že k podpore dlhodobejšieho rastu ekonomiky by Moskva mala okrem iného obmedziť vplyv štátu na ekonomiku a zabezpečiť väčší priestor pre hospodársku súťaž.

 

Čínsky vývoz prekvapivo klesol

Čínsky vývoz v novembri prekvapivo medziročne klesol o 1,1% na 221,7 miliardy dolárov. Do Spojených štátov sa v uplynulom mesiaci vyviezlo dokonca o 23% menej tovaru. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil čínsky colný úrad. Čakalo sa naopak, že sa obchodníci budú predzásobovať na sviatky a vývoz o 0,8% stúpne. Podľa agentúry Bloomberg sa tak ukazuje, prečo Peking potrebuje uzavrieť obchodnú dohodu. Americké clá na čínsky tovar krajine škodia. Čínsky export pritom už dopláca na celosvetový pokles dopytu. Novembrový vývoz do USA bol najslabší od februára a pokles vývozu do tejto krajiny bol zaznamenaný dvanásty mesiac po sebe. Obe najväčšie svetové ekonomiky si vzájomne vyrubujú clá už 18 mesiacov. S menšími tržbami sa tak musia vyrovnať tak čínske firmy ako aj americkí farmári. Washington sa pomocou ciel snaží Peking prinútiť k zmene obchodnej politiky a k zníženiu čínskeho prebytku v obchodovaní s USA. Obchodná vojna má negatívny dopad na svetovú ekonomiku a na finančných trhoch vyvoláva obavy z globálnej hospodárskej recesie. Keď sa Čína a USA v októbri dohodli, že budú pracovať na prvej fáze dohody, vyvolalo to nádej, že sa rýchlo vyriešia aspoň niektoré základné problémy. Rokovania sa však preťahujú, a aj keď sa niektorá clá odstránia, budú na tom podľa agentúry Bloomberg obe strany ekonomicky horšie, než by boli, keby konflikt nevznikol.

 

Veľkí ropní hráči chcú obmedziť ponuku ropy

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší významní producenti čierneho zlata sa na rokovaní vo Viedni dohodli na dodatočnom znížení ťažby suroviny v prvom štvrťroku budúceho roka o 500-tisíc barelov denne. Informáciu priniesla agentúra Reuters. Cieľom kroku je obmedziť dodávky ropy na trh, a podporiť tak jej ceny. Skupina krajín označovaná ako OPEC+ sa už vlani v decembri dohodla na znížení ťažby o približne 1,2 milióna barelov denne. Pôvodne bola táto dohoda dojednaná na prvú polovicu tohto roka, v lete však bola jej platnosť predĺžená do konca marca 2020. V prvom štvrťroku tak krajina obmedzí ťažbu súhrnne o 1,7 milióna barelov denne. To predstavuje asi 1,7% globálnej produkcie tejto suroviny. Saudská Arábia navyše uviedla, že predĺži svoj dobrovoľný záväzok znížiť ťažbu o ďalších 400-tisíc barelov denne. Celkovo by tak mala byť ťažba nižšia až o 2,1 milióna barelov denne. Niektorí členovia kartelu OPEC údajne dúfali v dlhšie trvanie novej dohody, konkrétne do polovice či lepšie konca budúceho roka. Ďalšie rokovania kartelu OPEC a významných ťažobných ropy by malo prebehnúť na začiatku marca. Znižovanie ťažby sa deje predovšetkým z dôvodu, aby sa cena ropy vďaka nižšej ponuke na svetových trhoch zvýšila. Vyššie ceny ropy sú dobré pre krajiny, ktoré ropu vyvážajú, pretože to priamo vplýva na ich zisk z predaja.

 

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Vďaka pokojnejšej situácii v medzinárodnom obchode, predovšetkým medzi USA a Čínou, akciové trhy rastú. Európska centrálna banka v novembri spustila pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania, čo tiež svojou trochou prispieva k rastu trhu. Trh drahých kovov (predovšetkým zlato) sa oproti akciám v poslednej dobe vyvíja antagonisticky. V posledných troch mesiacoch klesol o cca 2,33%.

 

MSCI World = 20,95%

S&P500 = 25,33%

Eurostoxx 50 = 23,36%

Zlato = 14,26%

Ropa = 21,66%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum