Investičný kuriér 71

KRÁTKE SPRÁVY

  • Na Slovensku bude k dispozícii na nákup elektrických áut príspevok 5 000 až 8 000 eur
  • Podľa Deutsche Bundesbank zostane hospodársky rast v Nemecku tento rok slabý, nie je však dôvod na obavu z recesie
  • Česká vláda schválila 7% digitálnu daň pre veľké internetové firmy typu Facebook či Google
  • Inflácia v eurozóne v októbri klesla na 0,7%, v celej EÚ sa znížila na 1,1%

 

Lagardeová o tom ako zlepšiť hospodársky rast v eurozóne

Hospodársky rast v eurozóne by sa mal začať viac opierať o domáci dopyt, aby bol vyváženejší a dokázal čeliť ekonomickému útlmu v zahraničí. Prispieť by k tomu mali okrem iného rozsiahlejšie verejné investície. Nedávno to uviedla nová šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová. Rast globálnej ekonomiky v poslednej dobe spomaľuje, k čomu prispieva napätie v medzinárodných obchodných vzťahoch. „Odpoveď leží v premene druhej najväčšej ekonomiky sveta v takú, ktorá je otvorená svetu, ale má dôveru v seba samého,“ povedala Lagardeová na bankovej konferencii vo Frankfurte. „Investície sú obzvlášť dôležitá časť reakcie na dnešné výzvy, pretože predstavujú dnešný dopyt a zajtrajšiu ponuku,“ dodala. Jej predchodca Mario Draghi dlhú dobu vlády s rozpočtovými prebytkami, ako napríklad Nemecko, vyzýval k väčším výdavkom a investíciám, ktoré by podporili hospodársky rast v eurozóne. Jeho výzvy však v Berlíne zostali nevypočuté.

 

Fitch: Klub krajín s najvyšším ratingom by sa mohol rozrásť

Klub krajín, ktoré majú rating na najvyššej úrovni AAA, by sa mohol v budúcom roku prvýkrát za takmer desať rokov rozrásť. Uviedla to ratingová agentúra Fitch. Horúcimi adeptmi sú Rakúsko a Fínsko. Obe tieto krajiny majú od roku 2018 druhé najvyššie hodnotenie úverovej spoľahlivosti AA + s pozitívnym výhľadom.

 

Európska únia schválila rozpočet na budúci rok

Ministri krajín Európskej únie dnes schválili rozpočet európskeho bloku na rok 2020, na ktorého podobe sa minulý týždeň zástupcovia členských štátov zhodli s Európskym parlamentom. Návrh, o ktorom europoslanci budú hlasovať v stredu, počíta so sumami 168,7 mld. eur pre zmluvné záväzky a 153,6 mld. eur pre skutočne vykonané platby. Podľa fínskeho predsedníctva rady rozpočet kladie dôraz na budúce strategické priority únie, medzi ktorými je boj s klimatickými zmenami, financovanie vedy a výskumu či zmiernenie dopadov migrácie. Vzhľadom k predchádzajúcej dohode s členskými štátmi sa v stredu očakáva hladké schválenie rozpočtu europarlamentom.

 

Bitcoinové minimum a nová digitálna mena

Bitcoin, najrozšírenejšia digitálna mena na svete, klesol v piatok na šesťmesačné minimum po tom, ako čínska centrálna banka odštartovala novú akciu proti kryptomenám a varovala pred rizikami spojenými s ich emisiou alebo obchodovaním. Cena bitcoinu sa v piatok znížila o 9% na 6 929 dolárov, čo je najnižšia hodnota od mája tohto roka. Digitálny svet však nespí. Okrem už známych zámerov Facebooku vytvoriť vlastnú digitálnu menu s názvom libra prichádza s podobnými plánmi aj komunikačná platforma Telegram, ktorá je vďaka údajnému neprelomiteľnému šifrovaniu populárna v Rusku či v Iráne. Telegram plánuje spustiť vlastnú menu – gram.ICO je naplánované na február 2020.

 

Lacné e-auto z Číny

Čínska automobilka Great Wall Motor v piatok oznámila, že získala povolenie domácich úradov na výstavbu spoločnej továrne s BMW v Číne. Pripravila tak cestu pre vývoj a výrobu nízkoemisného modelu Mini v ázijskej krajine. Od februára 2018 sa nemecký výrobca luxusných áut BMW s ročným odbytom o niečo viac ako dva milióny vozidiel a čínsky producent SUV Great Wall, ktorý vlani predal vyše milióna áut, pokúšajú zdieľať náklady na výstavbu lacného elektrického vozidla na spoločnej platforme. Výška investície do závodu sa odhaduje na 5,1 miliardy jüanov (665,6 milióna eur). Jeho ročná kapacita má byť 160-tisíc automobilov, uviedla spoločnosť Great Wall v registrácii na burze cenných papierov v Šanghaji.

 

 

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Vďaka pokojnejšej situácii v medzinárodnom obchode, predovšetkým medzi USA a Čínou, akciové trhy rastú. Európska centrálna banka v novembri spustila pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania, čo tiež svojou trochou prispieva k rastu trhu. Trh drahých kovov (predovšetkým zlato) sa oproti akciám vyvíja antagonisticky. V posledných troch mesiacoch klesol už o vyše 4,4%.

 

MSCI World = 20,76%

S&P500 = 23,91%

Eurostoxx 50 = 23,19%

Zlato = 13,93%

Ropa = 19,54%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum