Investičný kuriér 70

KRÁTKE SPRÁVY

  • Výbor ekonomických poradcov nemeckej vlády napriek pretrvávajúcej slabosti nemeckej ekonomiky neočakáva žiadnu hlbokú hospodársku recesiu
  • Na nedávnej konferencii OSN o obchode a rozvoji odznelo, že obchodná vojna medzi USA a Čínou je škodlivá pre obe krajiny
  • Firme Saudi Aramco klesol pred jej plánovaným IPO zisk aj tržby
  • Odstavené lietadlá Boeing 737 MAX by v EÚ mali začať lietať v prvom kvartále

Britská ekonomika sa vyhla recesii

Britská ekonomika sa v treťom štvrťroku vyhla recesii, oproti predchádzajúcemu štvrťroku vzrástla o 0,3%, zatiaľ čo v druhom kvartáli o 0,2% klesla. Oznámil to v pondelok britský štatistický úrad. Medziročný rast ale zvoľnil z 1,3 na 1%, a je tak najslabší od roku 2010. Na obchodných investíciách a spracovateľskom priemysle sa podpísalo celosvetovej spomalenie rastu hospodárstva a obavy z brexitu. V druhom štvrťroku britská ekonomika vykázala prvý pokles od roku 2012. V tomto vývoji sa odráža hromadenie zásob pred pôvodným, teda marcovým, termínom odchodu Británie z Európskej únie. Parlament Johnsona naposledy donútil požiadať o odklad brexitu, a britský premiér nakoniec vyhlásil na 12. decembra predčasné voľby. V nich by chcel so svojou Konzervatívny stranou získať väčšinu a do 31. januára budúceho roka dosiahnuť vystúpenie Británie z EÚ. Britská centrálna banka minulý týždeň zvýšila výhľad rastu hrubého domáceho produktu na tento rok na 1,4 z 1,3%. To je rovnako ako za minulý rok a zároveň najslabší výkon od finančnej krízy. Pred referendom o brexite z júna 2016 britská ekonomika spravidla každý rok stúpla o viac ako dve percentá.

 

Briti vraj po brexite nedosiahnu výhodnú dohodu s USA

Dlho pred tým, než voliči v Británii v roku 2016 rozhodli o odchode svojej krajiny z Európskej únie, sa euroskeptici vyžívali v tvrdení, že Spojené kráľovstvo bude nezávislou krajinou schopnou uzatvárať vlastné dohody o voľnom obchode. Šperkom medzi týmito dohodami mala byť zmluva s USA. Briti ale takú dohodu, akú by s Washingtonom chceli mať, nikdy nezískajú, uvádza vo svojej analýze americká televízna stanica CNN. Aj napriek uisťovaniu z Washingtonu o ambicióznej obchodnej dohode Británie zrejme narazí na „bojový šík nekompromisných amerických obchodných úradníkov, ktorí sa pokúsia otvoriť britský trh pre viac amerického tovaru“. Akúkoľvek dohodu navyše musí ratifikovať Snemovňa reprezentantov, čo je komora, ktorú momentálne kontrolujú opoziční demokrati. A tí sa obávajú, že brexit by mohol ohroziť na Veľkú dohodu z roku 1998, ktorá ukončila tri desiatky rokov trvajúci konflikt v Severnom Írsku. Podľa CNN sa dá očakávať, že Spojené štáty budú ako obvykle o obchodnej dohode vyjednávať z pozície sily, lebo vedia, že pre Britov je veľmi dôležité získať prístup na americký trh, čo naopak natoľko neplatí. USA navyše drží všetky diplomatické karty. Washington nebude ochotný s Londýnom uzavrieť obchodnú dohodu bez toho, aby požadoval veľa na oplátku. „A tieto nároky nemusia byť prijateľné, zvlášť tie, ktoré sa týkajú poľnohospodárskych výrobkov, vrátane potravín, a zdravotnej starostlivosti,“ píše CNN.

 

Slabé očakávania rastu svetovej ekonomiky

Podmienky vo svetovej ekonomike sa v aktuálnom štvrtom kvartále dostali na najslabšiu úroveň za posledných 10 rokov. Vyplýva to z najnovších výsledkov celosvetového hospodárskeho prieskumu inštitúti Ifo. Index globálnej ekonomickej klímy vo štvrtom štvrťroku podľa prieskumu klesol na -18,8 bodu z -10,1 bodu v treťom kvartáli. Zostúpil tak najnižšie od jari 2009. Výrazne sa podľa prieskumu zhoršilo hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie i hospodárskych vyhliadok. „Hodnotenie súčasnej situácie bolo nepriaznivé najmä na rozvíjajúcich sa trhoch, zatiaľ čo vo vyspelých ekonomikách sa zhoršovala najmä očakávania pre nasledujúce mesiace,“ upozornil prezident inštitútu Clemens Fuest. Prieskumu sa zúčastnilo 1230 expertov zo 117 krajín. „Odborníci očakávajú výrazne slabší rast svetového obchodu, slabšie súkromnú spotrebu a nižšie investičné aktivitu,“ uviedol Fuest. Medzinárodný menový fond minulý mesiac predpovedal, že rast svetovej ekonomiky v tomto roku spomalí na 3%, čo bude najslabšie tempo od globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009. Zhoršil tak svoj júlový odhad, podľa ktorého fond tohtoročný rast odhadoval na 3,2%. Za tohtoročným spomalením expanzie svetovej ekonomiky stoja podľa MMF okrem iného rastúce obchodné bariéry, zvýšená geopolitická neistota a štrukturálne faktory, napríklad nízky rast produktivity a starnutie populácie vo vyspelých krajinách.

 

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Vďaka pokojnejšej situácii v medzinárodnom obchode, predovšetkým medzi USA a Čínou, akciové trhy rastú. Európska centrálna banka v novembri spustila pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania, čo tiež svojou trochou prispieva k rastu trhu. Trh drahých kovov sa oproti akciám vyvíja antagonisticky. V posledných troch mesiacoch klesol už o necelé 4%.

MSCI World = 20,3%

S&P500 = 22,99%

Eurostoxx 50 = 23,51%

Zlato = 13,36%

Ropa = 17,73%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum