Investičný kuriér 69

KRÁTKE SPRÁVY

  • Volkswagen plánuje do roku 2022 ročne vyrábať milión elektromobilov
  • Slovenská ekonomika rastie tento rok rýchlejšie ako očakávala. V prvom kvartály bol medziročný rast 3,8%, v druhom 2,2%
  • Rast americkej ekonomiky spomalil na 1,9%, prekonal však odhady, ktoré hovorili o 1,6% raste
  • Fiat Chrysler a Peogeot schválili plán spoločnej fúzie

 

Po kríze sa rozdiely medzi regiónmi Európy nezmenšujú

Priepasť medzi bohatými a chudobnými krajinami Európskej únie (EÚ) sa napriek hospodárskemu oživeniu naďalej prehlbuje. Ukázali to najnovšie údaje, podľa ktorých finančná kríza v roku 2008 ešte upevnila regionálnu nerovnosť v Európe. V roku 2017 bol rozdiel v hrubom domácom produkte (HDP) na obyvateľa medzi najbohatším regiónom Európy – západným Londýnom, a najchudobnejšou časťou Španielska – Extremadurou, až 168.700 eur. To bolo o 41 percent viac ako v roku 2007. Bohatstvo sa po kríze naďalej a dokonca vo väčšom sústreďuje do ekonomicky silných regiónov. Teraz pritom nad Európou visí hrozba novej recesie, pričom jazvy po predchádzajúcej kríze ešte stále nie sú úplne zahojené. Z októbrovej správy Eurostatu vyplýva, že kým veľké hlavné mestá EÚ a ich metropolitné oblasti naakumulovali za ostatných niekoľko rokov veľké bohatstvo, väčšina ostatných regiónov Únie má HDP na obyvateľa rovný alebo nižší, ako je priemer bloku na úrovni 30 900 eur. Inými slovami, hospodárske oživenie nezmenšilo priepasť medzi členskými štátmi EÚ ani regionálne nerovnosti, ktoré existujú v každom štáte. Španielsko nie je výnimkou. Medzi metropolami jeho regiónov a vidieckymi a postindustriálnymi oblasťami stále pretrvávajú výrazné rozdiely v bohatstve. A v rokoch 2007 až 2017 sa ešte prehĺbili. Podobná situácia je aj na Slovensku. Kým Bratislava s HDP na obyvateľa vo výške 184 percent priemeru Únie sa už tradične radí medzi najbohatšie regióny EÚ, zvyšné slovenské regióny sú hlboko pod európskym priemerom a v posledných rokoch sa ich približovanie k zvyšku EÚ prakticky zastavilo. Pri vstupe Slovenska do EÚ mal Bratislavský kraj 3,1-násobne vyšší HDP oproti východu krajiny. Dnes je rozdiel až 3,5-násobný. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v jednej z nedávno zverejnených správ jasne uviedla, že regióny s rozsiahlou medzinárodnou expozíciou zažívajú najrýchlejší rast. Napríklad veľké metropoly priťahujúce neprimerané množstvo zahraničného kapitálu a sú tak oveľa bohatšie ako mestá s obmedzenými zahraničnými investíciami.

 

Fed znížil úrokové sadzby

Menový výbor centrálnej banky USA v októbri podľa očakávania znížil základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu, rovnako ako v júli a septembri, tentokrát na 1,75%. Je to tretie zníženie úrokov od decembra 2008, kedy svetová ekonomika čelila najhoršej kríze od 30. rokov 20. storočia. Banka tiež naznačila, že k ďalšiemu znižovaniu sadzieb sa tento rok už nechystá. Fed zo svojho prehlásenia vypustil formuláciu, že bude „postupovať podľa potreby“, aby v Spojených štátoch zaistil pokračovanie hospodárskeho rastu. Práve táto formulácia bola pritom považovaná za signál budúceho zníženia sadzieb. Hodnotenie ekonomiky ponechala banka bez výraznejších zmien. Trh práce je podľa nej silný a ekonomická aktivita rastie miernym tempom, zatiaľ čo podnikové investície spolu s exportom zostávajú slabé. Americký prezident Donald Trump však na šéfa Fedu Jeroma Powella slovne zaútočil. Trumpov názor na menovú politiku je jasný: držať úrokové sadzby čo najnižšie a znižovať ich ešte nižšie. Powell sadzby naozaj znížil, podľa Trumpa však neskoro a v malom.

 

Saudi Aramco vstupuje na burzu

Saudsoarabská ropná firma Saudi Aramco budúci mesiac vstúpi prostredníctvom IPO na burzu. Upisovanie akcií bude zahájené 4. decembra, cenu za akciu má firma zverejniť 17. novembra a s obchodovaním na miestnom akciovom trhu sa má začať 11. decembra. Firma by takto mala ponúknuť 1-2% svojich akcií, čím by získala 20 až 40 miliárd dolárov. Podľa Financial Times chce firma získať až 60 miliárd a rada dosiahla ohodnotenie na 2 bilióny dolárov. Saudské kráľovstvo je však pripravené prijať aj ohodnotenie 1,6 až 1,8 bilióna dolárov, aby bol vstup na burzu úspešne zavŕšený. Tento úpis akcií bol už dlho plánovaný a investori po celom svete sa na akcie firmy Saudi Aramco tešia, o čom svedčí vysoký záujem o akcie firmy. Minulý rok predstavoval čistý zisk firmy 111 miliárd dolárov, čo z nej robí najziskovejšiu firmu na svete.

 

Vývoj hlavných svetových trhov

 YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Napriek pretrvávajúcim neistotám a problémom vo svetovej ekonomike akciové trhy (rovnako trh drahých kovov) rastú.

MSCI World = 18,56%

S&P500 = 22,19%

Eurostoxx 50 = 21,07%

Zlato = 17,86%

Ropa = 17,02%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum