Investičný kuriér 68

KRÁTKE SPRÁVY

  • Agentúra Standard & Poor´s by v prípade brexitu bez dohody mohla zhoršiť rating Veľkej Británie
  • Standard & Poor´s zvýšila úverový rating Grécka o jeden stupeň na BB-
  • Francúzska skupina luxusných značiek LVMH jedná o kúpe americkej firmy Tiffany & Co
  • Ernst & Young: objem startupových investícií je v Európe na rekordných hodnotách

 

Francúzsko a jeho veľké startupové plány

Emmanuel Macron krátko po svojom zvolení prisľúbil, že chce mať z Francúzska národ jednorožcov, čo je označenie pre začínajúce firmy ohodnotené na viac ako miliardu dolárov. V zhruba polovici jeho funkčného obdobia sa zdá, že svoje vyhlásenie myslel vážne. Minulý mesiac ohlásil vznik nového investičného fondu, ktorý v priebehu troch rokov naleje do technologických startupov päť miliárd eur. „Potrebujeme svojich šampiónov,“ vyhlásil s tým, že chce do roku 2025 najmenej 25 francúzskych jednorožcov. Počas Macronovho dvojročného úradovania v kresle prezidenta začal technologický ekosystém profitovať z jeho opatrení. Medzi ne patrí napríklad zrušenie dane z bohatstva na všetky aktíva okrem majetku, zavedenie rovnej dane z dividend a ľahší proces likvidácie spoločností. No kľúčovým prínosom podľa francúzskeho technologického priemyslu bolo vytvorenie špeciálnych technologických víz, ktoré umožňujú prílev talentov do krajiny. Údaje poradenskej spoločnosti Ernst&Young hovoria o tom, že v prvej polovici roka 2019 získali francúzske startupy rekordný objem investícií. Za šesť mesiacov vyzbierali 2,79 miliardy eur, čo je 43 percentný nárast v porovnaní s vlaňajškom. Francúzsko sa tak ocitlo hneď za Spojeným kráľovstvom, ktoré prilákalo 5,3 miliardy eur na investíciách, čo je 75 percentný nárast. „Musíme posunúť francúzsku dobiehajúcu ekonomiku, ktorá bola vybudovaná po druhej svetovej vojne, na inovatívnu ekonomiku,“ vysvetľuje francúzsky minister pre digitalizáciu. Musíme docieliť to, aby technologickí lídri v Európe dokázali konkurovať americkým a čínskym spoločnostiam. Je to podstatné, aby sme si udržali svoje postavenie a boli konkurencieschopní vo vytváraní nových pracovných miest, dodal. V počte najhodnotnejších začínajúcich startupov prebieha tesný súboj medzi Čínou a Spojenými štátmi. Vyplýva to z rebríčka Hurun Report, podľa ktorého má Čína 206 jednorožcov, čo je o tri viac ako v USA. Európa už dlhodobo ťahá v porovnaní s Čínou a USA za kratší koniec. Práve z týchto dôvodov je pre európsku ekonomiku dobré, ak francúzskemu prezidentovi záleží na podpore tamojších firiem. Môže svojou trochou prispieť k napredovaniu európskych firiem a ich silnejšiemu postaveniu na svetovej scéne.

 

Šéf ECB Mario Draghi končí

Európska centrálna banka na svojom poslednom zasadnutí podľa očakávania ponechala menovú politiku bezo zmeny. Základná úroková sadzba je tak aktuálne 0%, depozitná sadzba -0,5%. Vo funkcii guvernéra sa zasadnutia naposledy zúčastnil Mario Draghi, od novembra bude v čele inštitúcie bývalá šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová. Úrokové sadzby podľa ECB na súčasných alebo nižších úrovniach zostanú do doby, kedy sa inflácia v menovom bloku dostane do blízkosti 2%. Minulý mesiac ECB znížila depozitnú sadzbu o desatinu percentuálneho bodu z -0,4%. Okrem toho banka oznámila, že obnoví nákupy aktív (dlhopisov), ktoré ukončila minulý rok v decembri. Objem kvantitatívneho uvoľňovania má byť 20 miliárd eur mesačne, program bude spustený 1. novembra.

 

Brusel schválil Londýnu odklad brexitu

Členské štáty Európskej únie schválili odklad odchodu Británie z Únie do 31. januára 2020. Spojené kráľovstvo však môže vystúpiť z únie aj skôr. Informoval o tom na Twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk s tým, že toto rozhodnutie bude Londýnu oficiálne oznámené listom. Rozhodnutie 27 členských štátov Únie o flexibilnom termíne brexitu prišlo v deň, keď sa britský premiér Boris Johnson, ktorý Európsku úniu o odklad požiadal, chystá poslancom Dolnej snemovne parlamentu predložiť návrh, aby sa predčasné voľby v Británii konali 12. decembra. Za návrh B. Johnsona však musia hlasovať v pondelok večer dve tretiny poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu. Vyzerá to tak, že sa mu nepodarilo splniť to, čo povedal vo svojom prvom prejave vo funkcii britského premiéra v júli pred svojím sídlom na Downing Street, že „neexistujú okolnosti, za ktorých by Brusel požiadal o odklad brexitu — odchádzame 31. októbra, žiadne ak, žiadne ale“.

 

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Napriek pretrvávajúcim neistotám a problémom vo svetovej ekonomike akciové trhy (rovnako trh drahých kovov) rastú.

MSCI World = 17,61%

S&P500 = 20,42%

Eurostoxx 50 = 21,10%

Zlato = 16,51%

Ropa = 16,36%

 

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum