Investičný kuriér 65

KRÁTKE SPRÁVY

  • Austrálska centrálna banka rapídne znížila úrokové sadzby až na 0,75%. Urobila tak v snahe podporiť domácu ekonomiku. Austrálske hospodárstvo už rastie 28 rokov bez recesie.
  • Aktivita spracovateľského sektoru v USA je najnižšie za 10 rokov
  • Ratingová agentúra Fitch znížila rating Saudskej Arábii, obáva sa ďalších útokov
  • Nezamestnanosť v eurozóne je na dobrých číslach, predstavuje 7,4% – najlepšie číslo za posledných 11 rokov

 

PayPal prestáva spolupracovať s kryptomenou Facebooku

Americká platobná platforma PayPal sa rozhodla odísť z asociácie, ktorá má spravovať plánovanú digitálnu menu internetovej spoločnosti Facebook. Uviedla, že sa plánuje sústrediť na svoje aktivity. Facebook toto leto predstavil svoje plány na vytvorenie vlastnej digitálnej meny zvanej libra. Spoločne s niekoľkými partnermi vrátane firiem PayPal, Mastercard či Visa vytvoril pre správu projektu Asociáciu Libra sídliacu vo Švajčiarsku. Tieto plány však vyvolali znepokojenie vo vládach niekoľkých významných štátov na medzinárodnej scéne, vrátane regulátorov a centrálnych bánk v krajinách ako USA, Nemecko či Francúzsko. Nemecko a Francúzsko minulý mesiac sľúbili, že budú blokovať fungovanie libry v Európskej únii. Wall Street Journal minulý týždeň uviedol, že vydavatelia platobných kariet Mastercard a Visa po negatívnych vyjadreniach vlád v USA a Európe prehodnocujú svoje zapojenie do projektu. Medzi iným sa obávajú, že sa dostanú pod drobnohľad regulačných úradov. Vidíme, že kryptomeny nemajú na ružiach ustlané a pri investovaní do nich treba mať na pamäti vysokú mieru neistoty a špekulatívnosti, ktorú investor podstupuje. Preto by nemala tvoriť väčšiu časť portfólia, ak vôbec.

 

Sankcie medzi Európou a USA

Francúzsko a Európska únia sú pripravené odpovedať sankciami, pokiaľ USA v obchodnom spore okolo spoločnosti Airbus odmietnu podanú pomocnú ruku a zavedú ďalšie clá. Washington môže clá na tovar z Európy zavádzať vďaka rozhodnutiu Svetovej obchodnej organizácie. Tá umožnila zavedenie ciel vo výške 7,5 miliardy dolárov ročne. Dôvodom je nezákonné subvencovanie európskeho producenta lietadiel Airbus. Washington odpovedá clami na tovary, ktoré európske krajiny bolia najviac. Teda na francúzske víno a syry, či škótsku a írsku whisky.

 

Britská ekonomika a recesia?

Aktivita podnikateľského sektora v Spojenom kráľovstve v septembri znova klesla. Jej index zostúpil na najnižšie úrovne od mesiaca po referende, v ktorom si Británia odhlasovala odchod z Únie. Index podnikateľskej aktivity klesol z augustových 49,7 bodu na 48,8. Dostal sa tak hlbšie pod 50 bodovú hranicu, ktorá je delením medzi rastom a poklesom aktivity. Podľa IHS Markit údaje signalizujú, že britská ekonomika v treťom štvrťroku klesla o 0,1%. Británia by sa tak dostala do recesie, ktorá sa obvykle definuje ako aspoň dva po sebe nasledujúce poklesy HDP v meraní na štvrťroky. V druhom kvartáli sa hrubý domáci produkt Británie znížil o 0,2%. Vykázal tak prvý pokles od roku 2012. Spojené kráľovstvo sa teraz v prvom rade potýka s neistotou ohľadom brexitu a z otázok, čo bude s ekonomikou potom. Na to dostaneme odpoveď už koncom tohto mesiaca, na kedy je odchod Británie z EÚ naplánovaný.

 

Niekoľko negatívnych správ

Tento rok sa hemží negatívnymi správami. Popravde, už niekoľko posledných rokov je preplnených predpovedaním katastrofy na trhoch. Toto sa opakuje desaťročia. Áno, negatívne správy sú pravdivé, no pravdivé je aj to, že trh rastie a zjavne ho tieto trhové aktuality nezaujímajú. Tu sú:

 

Nízka európska inflácia

Inflácia v eurozóne klesla v septembri na 0,9%. Znížila sa ešte o 0,1% oproti prázdninovým mesiacom. Zatiaľ je to len odhad Európskeho štatistického úradu, počkáme na zverejnenie presného čísla tento mesiac. Európska centrálna banka sa obáva nízkej inflácie, preto niektorými svojimi opatreniami sa snaží tlačiť na zvýšenie inflácie tesne pod úroveň 2%.

 

Svetový obchod bude rásť menej

Svetová obchodná organizácia (WTO) očakáva najnižší rast svetového obchodu od čias svetovej finančnej krízy. Tento rok má svet zaznamenať najnižší prírastok od roku 2009. Zníženie odhadu je ale rapídne, pretože ešte v apríli bolo očakávanie rastu na úrovni 2,6%, momentálne už iba 1,2%. je to spôsobené známymi dôvodmi, a to znížením svetového dopytu, obchodnými problémami, neistotou ohľadom brexitu a pod.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum