Investičný kuriér 64

KRÁTKE SPRÁVY

  • Snemovňa reprezentantov zaháji proces prípravy žaloby na prezidenta Donalda Trumpa
  • Medzinárodný menový fond má novú riaditeľku. Je ňou Bulharka Kristalina Georgieva
  • Podnikateľský optimizmus v USA je na trojročnom minime
  • Šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi vidí oživenie ekonomiky eurozóny v nedohľadne

 

Nemecká ekonomika spomaľuje

Index nákupných manažérov (PMI) pre výrobný sektor, na ktorý pripadá približne pätina ekonomickej aktivity v Nemecku, v septembri padol na 41,7 bodu zo 43,5 bodu v auguste, uviedla firma IHS Markit. Index sa dostal najnižšie od júna 2009 a zostáva hlboko pod 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej expanzie. „Znepokojujúci je predovšetkým trend poklesu nových objednávok, ktoré padli najprudšie za vyše 10 rokov a naďalej spôsobujú znižovanie produkcie závodov, zamestnanosti a cien,“ uviedol hlavný ekonóm IHS Markit Phil Smith. Negatívny vplyv na nemecký exportne orientovaný výrobný sektor má spomaľovanie svetovej ekonomiky a neistota spôsobená obchodnou vojnou medzi USA a Čínou a Brexitom. Znižovanie pracovných miest vo výrobnom sektore sa v septembri zrýchlilo a dosiahlo rozsah, ktorý už môže mať znateľný vplyv na doteraz odolnú náladu spotrebiteľov. Na druhú stranu je zaujímavé, že nálada nemeckých spotrebiteľov sa zlepšuje. Index spotrebiteľskej nálady, zverejnený inštitútom GfK ukázal po polroku nárast svojej hodnoty.

 

Britské podniky s pesimistickými vyhliadkami

Spoločnosti vo Veľkej Británii sú ohľadom svojich vyhliadok najpesimistickejšie za posledných takmer osem rokov. Vyplýva to z prieskumu Konfederácie britského priemyslu. Na náladu v podnikovom sektore má negatívny dopad eskalujúca kríza okolo pripravovaného odchodu Británie z Európskej únie. Hrubý domáci produkt (HDP) Veľkej Británie sa znížil v druhom štvrťroku o 0,2% a vykázal tak prvý pokles od roku 2012.To vyvolalo obavy z recesie, ktorá sa obvykle definuje ako pokles HDP v dvoch štvrťrokoch za sebou. Britská obchodná komora znížila odhad rastu britskej ekonomiky pre tento aj budúci rok. Dôvodmi sú už staré známe pomalšie tempo rastu globálnej ekonomiky, obchodné napätie medzi USA a Čínou a neistota ohľadom odchodu Británie z EÚ. Čo to môže znamenať pre investície do britských akciových trhov? Minimálne krátkodobo môžu byť pod tlakom, no v dlhom období sa táto ostrovná ekonomika novej situácii určite prispôsobí. O tom, že to v Británii nie je až také zlé ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať svedčí aj fakt, že britský akciový index FTSE tento rok už narástol o 10,01%.

 

Najväčšie tohtoročné európske IPO

Na frankfurtskú akciovú burzu minulú stredu vstúpila nemecká softvérová spoločnosť TeamViewer. Cena akcií v tomto IPO (initial public offering – prvotný úpis akcií, teda proces vstupu firmy na burzu) bola stanovená na 26,25 EUR, čo celý podnik ohodnotilo na 5,25 mld. EUR. Ide o najväčší tohtoročný primárny úpis akcií v Európe. TeamViewer je známy ako softvér pre diaľkovú správu počítačov a videokonferencie. Firma bola založená v roku 2005 v Nemecku, v súčasnosti zamestnáva približne 800 ľudí v Európe, Spojených štátoch a v Ázii. Firmu v roku 2014 za 870 miliónov kúpila investičná skupina Permira. Tá v rámci tohto IPO predala na burze 42% podiel, ponechala si zostávajúcich 58%. Získala tak 2,21 mld. EUR.

 

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Napriek pretrvávajúcim neistotám a problémom vo svetovej ekonomike akciové trhy (rovnako trh drahých kovov) rastú.

MSCI World = 15,48%

S&P500 = 18,59%

Eurostoxx 50 = 19,25%

Zlato = 15,81%

Ropa = -11,96%

 

Podľa Draghiho je oživenie ekonomiky eurozóny v nedohľadne

Ekonomika eurozóny nevykazuje žiadne presvedčivé dôkazy oživenia a pretrvávajúci pokles spracovateľského priemyslu by mohol ohroziť zvyšok ekonomiky. Povedal to šéf ECB Mario Draghi na jednaní Výboru pre hospodárske záležitosti Európskeho parlamentu. Jeho slová treba brať na jednej strane ako varovanie, no na strane druhej musíme chápať, že opis ekonomiky sivšie oproti realite nahráva tomu, aby štáty viac začali konať a aj ony svojou trochu prispeli k rastu.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum