Investičný kuriér 63

KRÁTKE SPRÁVY

  • Po posledných útokoch na ropné zariadenia v Saudskej Arábii uviedol americký prezident Donald Trump, že sa pravdepodobne jednalo o útok z Iránu. Dodal však, že nechce ísť do vojny
  • Šéf ECB, Mario Draghi povedal, že oživenie ekonomiky eurozóny je v nedohľadne
  • Čína znova znížila svoju novú referenčnú úrokovú sadzbu

 

Investičná banka JPMorgan obvinená z podvodu

Americká investičná banka JPMorgan je dlhodobo jeden z najväčších hráčov na trhu drahých kovov. Niektorí obchodníci sa často ponosovali, že trh s drahými kovmi je bankou manipulovaný. Boli však označovaní za konšpirátorov. Až donedávna. Karta sa obrátila po tom, ako banku prokurátor obvinil z masívnej manipulácie drahých kovov. Ministerstvo spravodlivosti obvinilo zo spoluúčasti na konšpirácii troch obchodníkov JPMorgan, medzi nimi aj samotného šéfa oddelenia. Obvinenie je založené na „masívnej niekoľkoročnej schéme manipulácie kontraktov futures s drahými kovmi a defraudácii trhových účastníkov“. Čo je pre JPMorgan horšie, obvinenia prokurátora idú za rámec individuálnych obvinení a banka môže byť súdená ako kriminálna organizácia, ako mafia. Federálne úrady ju prirovnali ku kriminálnemu podniku operujúcemu v rámci najväčšej americkej banky. Banka dokázala pomocou fiktívnych objednávok tlačiť cenu drahého kovu želaným smerom. Finančná Dodd-Frankova reforma z roku 2010 takéto nekalé správanie označovala za trestné.

Ak banka chcela napríklad predať na vyšších úrovniach, nastavila si predajnú objednávku nad trhovou cenou. Zároveň však začala pod trhovú cenu zadávať obrovské objednávky na nákup. Tie nemali byť nikdy realizované – ich cieľom bolo iba vystrašiť trh, aby začal drahý kov nakupovať. Keď bola predajná objednávka banky realizovaná, banka okamžite svoje nákupné objednávky zrušila. Takto postupovala v tisícoch prípadov. Cieľom manipulácie nebolo iba predávať a kupovať na lepších cenách, ale realizovať aj zisky voči svojim klientom. Napríklad v prípade, že klient realizoval „bariérovú opciu“, banka potlačila cenu k bariére a inkasovala zisk na úkor klienta.

 

Rast ropy

Vyššia cena ropy je znamením sily svetovej ekonomiky. Čím ekonomika viac rastie, tým väčší dopyt po rope vzniká. Naopak, keď cena ropy klesá, je to znamením spomaľovania sa svetového ekonomického rastu. Avšak ešte horší prípad nastáva, keď cena ropy v takomto prípade narastie z dôvodu šoku na strane ponuky. Výskum Medzinárodného menového fondu z roku 2017 ukázal, že ročné šokové zvýšenie cien ropy o 10 percent spôsobí zníženie ekonomického rastu o 0,1 percenta. V tom prípade sa tak môže vyššia cena ropy pridať k dôvodom na ďalšie spomalenie svetovej ekonomiky, píše Bloomberg. Vplyv ceny ropy na krajiny však nie je univerzálny. Najväčší negatívny vplyv zaznamenajú krajiny, ktoré sú čistým dovozcom ropy. Podľa MMF nárast cien ropy o 10 eur zvýši infláciu v eurozóne o 0,3 percenta. Pre krajiny, ktoré sa pohybujú na hrane recesie, toto zvýšenie môže byť rozdielom medzi stagnáciou a malou recesiou. Na rast ceny ropy však najviac doplatia veľké importérske krajiny ako Turecko a Argentína. Naopak, Spojené štáty ako najväčší producent ropy na svete spolu so značnými rezervami majú najmenší potenciál byť vysokými cenami ropy zasiahnuté.

 

Desiatky miliárd eur pre krajiny eurozóny

Rekordne nízke úrokové sadzby spôsobujú rekordne nízke splátky dlhu, čo by malo európskym krajinám ušetriť do konca roka 2021 až 140 miliárd eur. Podľa prepočtov S&P Global pri súčasných výnosoch by mali na úrokoch ušetriť v tomto roku prostriedky v objeme 0,1 percenta HDP, na budúci rok 0,25 percenta HDP a na ďalší rok až 0,8 percenta HDP.

 

Bank of England ponechala sadzby bezo zmeny

Britská centrálna banka na svojom poslednom zasadnutí rozhodla ponechať základnú úrokovú sadzbu na 0,75%. Program skupovania aktív v objeme 435 miliárd libier zostáva takisto bezo zmeny. Centrálna banka Spojeného kráľovstva tiež varovala, že odklad brexitu by mohol narušiť hospodársky rast a viesť k zvyšovaniu cien.

 

Investičná škola 3 už čoskoro

Posledná edícia série tohtoročných Investičných škôl sa uskutoční už 9. októbra v hoteli Salamandra Resort Hodruša-Hámre. Táto posledná časť investičnej konferencie bude zameraná na praktické workshopy z oblasti investícií.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum