Investičný kuriér 62

KRÁTKE SPRÁVY

  • Obchodná vojna negatívne ovplyvňuje vyhliadky pre zisky a investície amerických firiem pôsobiacich v Číne, vyplýva to z prieskumu americkej obchodnej komory v Šanghaji
  • Conte sľúbil v Bruseli znižovanie talianskeho dlhu
  • Hongkongská burza chce kúpiť burzu v Londýne za 32 mld. libier
  • Apple predstavil nové výrobky a služby

 

Cena ropy vyskočila

Na dvoch ropných zariadeniach na východe Saudskej Arábie vypukol v sobotu ráno požiar. Príčinou ohňa boli zásahy striel z dronu. Krajina tak prišla o polovicu produkcie tejto suroviny. K zodpovednosti za útoky sa prihlásila jemenská povstalecká skupina Husiov. Mala to byť odpoveď na útoky saudskoarabskej vlády proti Husijským rebelom v Jemene. Saudská Arábia je najväčším svetovým vývozcom ropy. Útoky zasiahli jedny z najdôležitejších miest jej ťažiarskeho priemyslu. Tento incident by na nejaký čas mohol znížiť dennú produkciu ropy v krajine až o polovicu. Medzinárodná agentúra pre energiu sa ale vážnejšieho dopadu na globálny trh s ropou neobáva. Toto vynútené zníženie produkcie ropy o 5,7 miliónov barelov denne vytvára situáciu, v ktorej prichádza k zdražovaniu ropy.

 

Draghi chce pomoc od vlád

Tempo rastu ekonomiky eurozóny v druhom kvartáli kleslo na 0,2%. V prvých troch mesiacoch sme mohli vidieť rast 0,4%. Ministri financií krajín eurozóny neplánujú žiadne spoločné fiškálne stimuly, aby doplnili monetárny balík Európskej centrálnej banky (ECB). Sú však pripravení konať, ak by sa situácia v ekonomike zhoršila, uviedol šéf Euroskupiny Mário Centeno. Najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa nachádza na pokraji recesie. Nemecký hrubý domáci produkt za tri mesiace od apríla do júna klesol o 0,1 percenta. Šéf ECB Mario Draghi uviedol, že ekonomika eurozóny sa nachádza v dlhšom období ekonomickej slabosti a nízkej inflácie. ECB preto vo štvrtok prijala nový balík monetárnych stimulov. Jeho súčasťou je aj zníženie depozitnej sadzby hlbšie do negatívneho pásma a obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania. Draghi vyzval vlády eurozóny, aby využili fiškálnu politiku na podporu rastu. Konkrétne spomenul Nemecko, ktoré sa zaviazalo hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. ECB od poslednej svetovej recesie pumpovala peniaze do ekonomiky, čím sa snažila podporovať jej chod. Centrálni bankári mali šancu s tým prestať, veď ekonomike EÚ sa v posledných rokoch celkom slušne darilo. Lenže preventívne neprestali a dnes už majú možností, ako neduživý hospodársky rast podporiť, oveľa menej. Na rozdiel od Fedu, ktorý sadzby v minulých rokoch zvyšoval. Symptómy európskej choroby sú pomenovávané veľmi jasne: príliš silná závislosť na exporte, starnúca populácia, rastúci populizmus, zaostávanie na technologickom poli a prakticky žiadne inovácie. Keď k tomu pridáme zvyšovanie zadlženia ľudí, firiem aj štátov a citlivý bankový sektor s ešte stále veľkým nákladom zlých úverov, nevyzerá to dobre. Mario Draghi vidí, že možnosti centrálnej banke dochádzajú a práve preto volá po spolupráci so štátmi Európy.

 

Nemci a Francúzi sú proti kryptomene Facebooku

Francúzsko a Nemecko sa dohodli na tom, že budú blokovať libru, kryptomenu, ktorú plánuje Facebook. V piatok to uviedlo francúzske ministerstvo financií. Obe vlády v spoločnom stanovisku potvrdili, že „žiadna súkromná entita si nemôže nárokovať menovú kompetenciu, ktorá je vlastná suverénnym štátom“. Francúzsky minister financií Bruno Le Maire povedal, že Európska únia by nemala povoliť novú kryptomenu Facebooku. Libra by podľa neho predstavovala riziko pre spotrebiteľov, finančnú stabilitu, ale aj suverenitu európskych štátov. Tu sa dostávame k problému, ktorý všetky kryptomeny majú. Ak vadia vládam, prežijú len veľmi ťažko.

 

Trumpov index ovplyvňovania trhov

Ekonómovia a analytici americkej banky JPMorgan sa po novom snažia zmerať dopad Trumpových tweetov na trh. Za týmto účelom vytvorili index Volfefe, ktorý vznikol spojením slov „volatility“ a „covfefe“. Ak by vám druhý výraz nič nehovoril, netreba si s tým lámať hlavu. Jedná sa o Trumpov patvar, podľa všetkého preklep, ktorý v minulosti použil v jednom zo svojich tweetov a internet si nad tým následne lámal hlavu, bez toho, aby došiel k uspokojivému záveru. Index má teda potvrdiť, že Trumpove výroky vplývajú na trhy. Napríklad zistili, že ak sa v Trumpovom profile objaví zmienka o Číne, miliardách, či demokratoch, pravdepodobne sa to prejaví na trhu s dvojročnými či päťročnými štátnymi dlhopismi. Tento index treba samozrejme brať ako úsmevný indikátor, na základe ktorého nemôžu byť robené investičné rozhodnutia.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum