Investičný kuriér 61

KRÁTKE SPRÁVY

  • Čína a USA sa dohodli na septembrovom pokračovaní jednaní o obchodných vzťahoch
  • Argentína kvôli finančným problémom zavádza menové kontroly. Firmy odteraz budú musieť požiadať centrálnu banku o povolenie, pokiaľ budú chcieť kúpiť zahraničné meny či prevádzať peniaze do zahraničia
  • Obchodný deficit USA v júli klesol, aj ten s Čínou

 

Pozitívny vývoj akciových trhov

Od začiatku roku sa objavuje veľa signálov predpovedajúcich príchod krízy či recesie. Médiá sa tejto témy rady zhostili a informujú o „zaručených“ správach signalizujúcich problémy v ekonomike a hroziaci pád trhov. Sú to správy, ktoré sa jednoducho predávajú. Je možné, že niektorí  v nadväznosti na túto atmosféru svoje investície odpredali. Keď sa ale pozrieme na vývoj trhov a abstrahujeme od správ médií, akoby sa nič podstatné nedialo. Trhy si pozvoľna rastú. Ten americký je vyše 18% v pluse, svetový vyše 15%. Vývoj akciových trhov a ekonomiky často krát spolu nekorešponduje. Toto je zjavne ten prípad. Zo súčasnej situácie sa ale nedá odvodiť či a kedy kríza či recesia príde. To nie je možné na 100% určiť nikdy. Chcem poukázať na to, že zbytočný strach z budúceho vývoja trhov je kontraproduktívny. Celé investovanie je o správnej alokácii (diverzifikácii) investičného portfólia a pri dlhom období má akciová zložka vždy svoj zmysel. V období po dlhom raste akciových trhov, aké prežívame práve teraz, je vhodné držať aj bezpečnejšie dlhopisy, avšak na akciovú zložku netreba zabúdať. Keď len v malom. Vidíme, trhy od začiatku roka narástli vysokými dvojcifernými číslami.

 

Apple vydal dlhopisy za 7 miliárd

Technologická firma Apple si prvý krát od roku 2017 požičala peniaze na dlhopisovom trhu. Človek by sa nad týmto krokom mohol čudovať, keďže firma má vo vysoko likvidných aktívach vyše 50 miliárd dolárov. Stále sa jej to však oplatí, kvôli súčasným nízkym úrokovým sadzbám, ktoré práve takémuto požičiavaniu prajú. Apple na tejto transakcii dokáže zarobiť viac ako sľúbi investorom na kupónoch. Apple vydal dlhopisy so splatnosťou od 3 do 30 rokov. Pôvodný objem emisie mal byť 4-5 miliárd, no keďže sa objednávky rýchlo naplnili, firma sa rozhodla zvýšiť objem. Na ponuke 10-ročných dlhopisov nastavila firma kupón vo výške 3% a na 30-ročných dlhopisoch na úroveň 4,2%. Pre porovnanie, dlhodobý priemerný výnos na korporátnych dlhopisoch s vysokým ratingom je blízky 6%.

 

Lagardeová chce v ECB ďalej stimulovať rast

Európska ekonomika potrebuje ďalšie opatrenia podporujúce hospodársky rast, bude však nutné k nim pristupovať s rozvahou a predísť negatívnym dopadom. Minulý týždeň to europoslancom povedala Christine Lagardeová, ktorú členské krajiny EÚ navrhujú na post šéfky Európskej centrálnej banky (ECB). Predstavitelia ECB dávajú v poslednej dobe najavo obavy z toho, že očakávané spomalenie hospodárskeho rastu je ešte výraznejšie ako sa pôvodne očakávalo. Banka preto chystá výrazné stimulácie ekonomiky. O konkrétnych opatreniach sa stále jedná, v hre je dokonca zníženie úrokových sadzieb (aktuálna základná úroková sadzba ECB je 0%). Okrem toho to vyzerá na dlhodobejšie držanie úrokových sadzieb na nízkych úrovniach, tiež sa debatuje o kompenzáciách bankám za vedľajšie dôsledky záporných sadzieb. Rovnako sa skloňuje možnosť obnovenia nákupu dlhopisov, túto záležitosť ale komplikuje negatívny postoj niektorých severských krajín. ECB vlani ukončila program nákupu dlhopisov. Pôvodne sa predpokladalo, že tento rok by ECB mohla začať so zvyšovaním úrokov, zhoršujúce sa ekonomické podmienky však obnovili tlak na uvoľňovanie menovej politiky.

 

Tragikomédia brexit pokračuje

Vyzerá to tak, že britského premiéra Borisa Johnsona nepodržali vlastní poslanci. Aj vďaka nim britský parlament schválil zákaz brexitu bez dohody. Parlament tak chce prinútiť vládu, aby brexit odložila na koniec januára budúceho roka. Johnsonovi skomplikovala cestu aj kráľovná Alžbeta II., ktorá podpísala zákon o vylúčení brexitu bez dohody. Britský premiér však stále hľadá cestu, ktorá povedie k brexitu v pôvodnom termíne, ktorý bol určený na 31. októbra. Dostávame sa do situácie, v ktorej Boris Johnson tvrdí, že „radšej bude ležať mŕtvy v priekope“ akoby mal dopustiť posun brexitu. Na druhej strane barikády je Jeremy Corbyn, ktorý sa pokúša hľadať všetky schodné cesty, ktoré by mohli prexitu zabrániť. V prípade, ak súd potvrdí, že B. Johnson musí znenie nového zákona rešpektovať a on tak napriek tomu neurobí, hrozí mu dokonca väzenie.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum