Investičný kuriér 60

KRÁTKE SPRÁVY

  • Švédsko zavedie bankovú daň, ktorá bude platiť od roku 2022, peniaze z nej pôjdu na obranu krajiny
  • Pokles spotrebiteľskej dôvery sa prekvapivo zastavil, posledné zverejnené čísla boli pozitívne
  • Nórsky štátny investičný fond, ktorý je najväčším investičným fondom na svete, plánuje investovať do mimoburzových firiem. Chce doň alokovať 1% portfólia, teda cca 7 miliárd dolárov

 

Do brexitu zostáva mesiac

Veľká Británia má 31. októbra opustiť Európsku úniu. „Ak zabránime tomu, aby Spojené kráľovstvo opustilo 31. októbra EÚ, ak chcú poslanci k niečomu takému dospieť, natrvalo tým utrpí dôvera ľudí v politiku,“ povedal Boris Johnson. Zdôraznil pritom, že o odchode Británie z EÚ rozhodli voliči v referende v roku 2016 a je povinnosťou vlády toto ich rozhodnutie uskutočniť. Johnson pred pár dňami uviedol, že požiadal kráľovnú Alžbetu II. o predĺžené prerušenie zasadnutia parlamentu pred novou schôdzou, a to od druhého septembrového týždňa až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne. Tento postup vyvolal odsúdenie zo strany opozície i časti konzervatívnych zákonodarcov, protesty v uliciach, žaloby i petíciu, pod ktorú sa na stránke britskej vlády podpísal už viac než milión ľudí. Okrem toho chce automobilka Toyota zastaviť výrobu v tejto krajine. Japonská automobilka nebude deň po vystúpení Británie z Európskej únie vyrábať autá vo svojom britskom závode. Pozastavenie výrobných liniek je súčasťou plánov spoločnosti zvládnuť prípadné problémy spojené s očakávaným neriadeným brexitom. Toyota, ktorá má závod v meste Burnaston v grófstve Derbyshire, sa na celkovej produkcii áut v Británii podieľala minulý rok vyše 8 %. Práve automobilový sektor, ktorý je najväčším britským exportérom tovarov, patrí k najväčším kritikom tvrdého brexitu. Sektor varuje, že clá, meškanie dodávok v dôsledku kontrol na hraniciach a nová byrokracia tvrdo zasiahnu do produkcie áut. Britský premiér Boris Johnson však trvá na tom, že Británia opustí Európsku úniu 31. októbra s dohodou alebo bez nej. Ak má však vystúpiť s dohodou, tak podľa Johnsona len s takou, ktorá bude vychádzať z nových podmienok, nie z tých, ktoré vyrokovala jeho predchodkyňa Theresa Mayová.

 

Ďalšie clá vstupujú do platnosti

V Spojených štátoch v nedeľu vstúpili do platnosti nové clá na dovoz čínskych tovarov v ročnom objeme 112 miliárd dolárov. 15% clá na niektoré druhy oblečenia, obuvy, športových a iných spotrebných tovarov Američanom pravdepodobne pred sviatkami zdražia nákupy. Clá sa dotknú viac než dvoch tretín čínskeho dovozu.

 

Výdavky bohatých sa znižujú

Trh luxusných nehnuteľností zažíva najhorší rok od finančnej krízy. Predaje v drahých lokalitách ako je napríklad newyorský Manhattan, klesajú už šesť kvartálov po sebe. Nedarí sa ani luxusným obchodným domom ako Barney´s a Nordstrom. Naopak Wal-Mart a Target, ktoré cielia na bežného spotrebiteľa, hlásia silnejší než očakávaný rast. Ďalší dôkaz, že bohatí začínajú menej mínať, je aukcia na automobilovom týždni v kalifornskom Pebble Beach. Tam, kde v minulosti ceny lámali rekordy, predaj najdrahších áut sklamal. Kupcov našla len necelá polovica automobilov ponúkaných za jeden a viac miliónov dolárov. V prvej polovici roku 2019 sa predaj na umeleckých dražbách po prvý krát za niekoľko rokov znížil. Predaje aukčnej siene Sotheby´s klesli medziročne o 10% a Christie´s o 22%. Pokiaľ budú výdavky bohatých klesať aj naďalej, dôsledky by mohla pocítiť celá ekonomika. Podľa agentúry Moody´s pripadá na 10% najbohatších ľudí takmer polovica všetkých výdavkov spotrebiteľov. V posledných dvoch rokoch výdavky majetných klesli, zatiaľ čo výdavky strednej triedy sa zrýchľovali.

 

Nemecko chystá znižovanie daní

Nemecko zvažuje, že slabnúcu ekonomiku ohrozenú recesiou podporí znížením dane z firemných ziskov na 25%. Uľaviť by tak chcelo predovšetkým malým a stredným podnikom. Návrh predstavil nemecký minister hospodárstva Peter Altmeier ako súčasť opatrení na podporu ekonomiky. Aktuálne sa korporátne dane pohybujú medzi 30 až 33% percentami.

 

Južná Kórea chce podporiť ekonomiku

Juhokórejská vláda navrhuje v rozpočte pre budúci rok najväčší balíček na stimuláciu ekonomiky od finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009. Nový rozpočet má mať výdavky o 8% vyššie v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum