Investičný kuriér 59

KRÁTKE SPRÁVY

  • Alibaba odkladá vstup na burzu v Hongkongu
  • Apple plánuje minúť 6 miliárd dolárov na programy a filmy pre svoju plánovanú Apple TV
  • Inflácia v eurozóne klesla v júli na 1%
  • Boris Johnson povedal, že šanca na dohodu pri brexite sa zvýšila
  • Čína uvalí nové clá na USA v hodnote 75 mld.

 

Dopady nulových sadzieb na akcie

Finančné trhy sú jedna spojená nádoba. Stav na dlhopisových trhoch vplýva na akcie a iné aktíva a platí to aj naopak. Aké konkrétne majú súčasné nulové a záporné úrokové sadzby vplyv na akciového investora? Centrálne banky svojim konaním, predovšetkým programom nákupu dlhopisov ovplyvnili správanie sa mnohých investorov na trhu. Tým, že centrálne banky začali kupovať štátne dlhopisy, znížili ich výnos a investori sa presunuli k vkladaniu peňazí do korporátnych dlhopisov. Po znížení výnosu aj na korporátnych dlhopisov sa investori presunuli k špekulatívnejším dlhopisom a následne vo väčšom aj do akcií. Ďalším vplyvom prostredia nízkych úrokových sadzieb je zhoršujúca sa situácia v zadlžení mnohých firiem. Keďže sú peniaze v ekonomike lacné (tým, že máme nízke úrokové sadzby), firmy sú schopné požičiavať si za rekordne nízke sadzby a rastie tak počet spoločností, ktoré sú schopné prežívať len vďaka nulovým úrokovým sadzbám. Čím väčší majú firmy dlh, tým je rizikovejšie do nich investovať, pretože sú zraniteľnejšie v prípade recesie, či iných neočakávaných udalostí.

 

EÚ skúma plány Facebooku na digitálnu menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny. Regulátori sa majú zamerať predovšetkým na spôsob nakladania s údajmi o spotrebiteľoch používajúcich novú menu. Ak Európska komisia odhalí porušovania protimonopolných pravidiel, môže firmám vymerať pokutu vo výške až 10% ich ročných tržieb a nariadiť úpravu ich obchodných praktík. Facebook oficiálne predstavil plány na vytvorenie novej digitálnej meny s názvom libra tento rok v júni. Mena bude podobne ako najznámejšia digitálne mena Bitcoin založená na technológii blockchain. Ide o druh decentralizovanej databázy, ktorá uchováva neustále sa rozširujúci počet záznamov. Tie sú následne chránené proti neoprávnenému zásahu. Facebook uisťuje, že nebude mať prístup k údajom o transakciách s novou menou. Ľudia pohybujúci sa vo svete digitálnych mien však libru za menu porovnateľnú napríklad s bitcoinom nepovažujú. Podľa nich je príliš centralizovaná a systém nie je otvorený. Problematické je podľa nich aj zdieľanie finančnej komunikácie s firmou, ktorá už má informácie o okruhu známych, preferencií, či pohybe používateľa. Je možné, že pokus Facebooku skôr či neskôr zastaví alebo zásadným spôsobom obmedzí štát, prípadne iný nadštátny regulátor. Podobnú ambíciu vytvoriť „emailové peniaze“ mal už PayPal. Zásah štátnych orgánov ich degradoval len na iný spôsob používania bankových kariet. Libra má podľa Fabecooku priniesť finančné služby najmä pre milióny obyvateľov, ktorí nemajú prístup k tradičným bankovým službám. Ako kryptomena by mala byť uložená v digitálnej peňaženke aplikácii Messanger a WhatsApp a fungovať na vlastnej blokchainovej sieti Facebooku. Na rozdiel od Bitcoinu by mala byť zabezpečená a stabilizovaná finančnými rezervami. Aby sa osobné údaje zo sociálnej siete nemiešali s finančnými dátami, spoločnosť sľubuje riadiť operácie úplne oddelene.

ECB chystá veľké prekvapenie

Európska centrálna banka chystá na september súbor opatrení na podporu európskej ekonomiky, ktorý by mal prekonať očakávania investorov. Nedávno to vyhlásil člen Rady guvernérov ECB, guvernér fínskej centrálnej banky, Olli Rehn. Podľa Rehna je dôležité, aby ECB prišla s opatreniami, ktoré budú naozaj efektívne. Doslova povedal, že „keď pracujete s finančnými trhmi, je lepšie prestreliť než podstreliť a skôr ako záplatovať, mať pripravený balíček veľmi silných opatrení. Hrozbu pre výhľad ekonomiky eurozóny predstavuje predovšetkým obchodný spor medzi USA a Čínou a prípadný odchod Británie z EÚ bez dohody. Opatrenia ECB vraj preto majú byť naozaj silné, medzi takými ako masívne nákupy dlhopisov a prípadne znižovanie základnej úrokovej sadzby sa má dokonca jednať o nákup na akciových trhoch.

 

Vývoj trhov v roku 2019

MSCI World = 11,19%

S&P500 = 13,43%

Zlato = 19,28%

Ropa = 19,29%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum