Investičný kuriér 58

KRÁTKE SPRÁVY

  • Veľkí svetoví investori hovoria, že strach na akciových trhoch nie je potrebný. Pokiaľ človek investuje rozumne, nie do rizikových a neprebádaných aktív, pokiaľ diverzifikuje a pokiaľ investuje dlhodobo, krátkodobých výkyvov trhu sa nemusí obávať.
  • Dánska Jyske Bank ponúka hypotéky so zápornými úrokovými sadzbami. Tretia najväčšia banka v Dánsku začala poskytovať 10-ročné hypotéky so sadzbou -0,5%

 

Výnosová krivka

Najväčšia udalosť minulého týždňa je inverzia výnosovej krivky. Výnosová krivka je jeden z ukazovateľov recesie, ktorý dlhodobo sledujeme aj my vo Fincentre. Výnosová krivka nám ukazuje výnosy dlhopisov na základe ich časovej splatnosti od 1 mesiaca až po 30 rokov. Čím je splatnosť dlhopisu kratšia, tým je výnos nižší, čím dlhšia, tým sa výnos dlhopisu zvyšuje. To je bežný stav. Problém ale nastáva vtedy, ak sa tieto výnosy prevrátia, teda krátke dlhopisy nesú vyšší výnos a dlhšie dlhopisy nižší výnos. Tu sa predovšetkým sleduje pomer výnosov 2-ročných a 10-ročných dlhopisov. Minulú stredu sa výnos 10-ročných dostal prvýkrát od poslednej krízy pod výnos 2-ročných. Pred poslednými siedmymi recesiami sa výnosová krivka vždy invertla. Máme sa pripraviť momentálne preto na krízu či recesiu? Možno áno, možno nie. Popravde, budúcnosť nikto nepozná. Zaujímavé tvrdenie na túto tému poskytol Tim Duy, profesor ekonómie na Oregonskej univerzite, ktorý povedal, že „prevrátenie výnosovej krivky neznamená, že recesia je za dverami, prípadne, že ju nemôžeme odvrátiť. Znamená to, že riziko recesie je vyššie. Fed v septembri zníži sadzby o 25 bázických bodov s možnosťou až 50 bodového zníženia. Pokiaľ to úverové trhy zohľadnia už predom, bude hroziť potreba ďalšieho znižovania. Biely dom vyvoláva svojimi krokmi chaos, ktorý tiahne akcie na Wall Street do červených čísel, rovnako tomu napomáha Trumpov hnev na Jeroma Powella. Dopady toho všetkého by mohli byť nepríjemné.“ Eddy Elfenbein z webu Crossing Wall Street hovorí, že „sme v neobvyklej situácii, kedy ľuďom hovorím, aby sa upokojili. Inverzia nie je dobrá vec, no nepovažujem ju za rozbušku. Keď si to vezmeme historicky, inverzia predchádza recesiám až o dva roky. Inverznú výnosovú krivku sme mali aj na konci 90-tych rokov, kedy sa ekonomike darilo veľmi dobre.“ Ako sa pripraviť na potenciálnu krízu? Diverzifikovať portfólio. Áno, je to také jednoduché.

 

Čína reformuje systém sadzieb

Čínska ľudová banka sa chystá prenastaviť systém primárnej úrokovej sadzby, od ktorej sa odvodzujú podmienky úverov pre čínske spoločnosti. Chce tak podporiť ekonomiku, ktorá rastie najpomalšie za posledných niekoľko desiatok rokov. Nové opatrenie by malo vo výsledku znížiť sadzby úverov a zlepšiť efektivitu prenosu sadzieb do reálnej ekonomiky. Primárna sadzba pre úvery bude zverejňovaná vždy 20. deň v mesiaci. Banky budú musieť následne úroky pri nových úveroch odvodzovať od tejto sadzby. Čína pristupuje k takémuto kroku okrem iného aj kvôli pomalému rastu výrobného priemyslu, ktorý v júli rástol medziročne o 4,8%, čo je najpomalšie za posledných 17 rokov. Aktivita čínskeho priemyslu naďalej slabne napriek celej rade prorastových opatrení zavedených v minulom roku.

 

Nemecká ekonomika klesla

Nemecká ekonomika v druhom štvrťroku klesla. Hrubý domáci produkt sa znížil o 0,1% oproti prvému kvartálu, v ktorom narástol o 0,4%. Nemecko je síce najväčšia ekonomika v Európe a významný obchodný partner Slovenska, no v poslednej dobe sa stretáva so slabším globálnym dopytom, ktorý má negatívny dopad na nemecký export a priemysel. K problémom prispieva aj obchodný konflikt medzi Spojenými štátmi a Čínou.

 

USA odložia uvalenie ciel na Čínu

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v utorok oznámila, že odloží zavedenie 10% cla na dovoz niektorých čínskych tovarov do USA, ktoré malo začať platiť 1. septembra. Zavedenie cla je odložené do 15. decembra. Jedným z dôvodov tohto kroku mohla byť aj zhoršená situácia na finančných trhoch kvôli obráteniu výnosovej krivky a strachom s tým spojeným.

 

Argentínsky akciový index zažil rekordný prepad

Investorom na tamojšom akciovom trhu zostali po prekvapujúcich výsledkoch primárnych prezidentských volieb oči pre plač. Argentínsky akciový index reagoval na dianie v krajine prepadom o 48%. Zaujímavé je, že tento prepad sa udial počas jedného dňa. Argentínske peso reagovalo na tieto udalosti oslabením o niekoľko desiatok percent voči americkému doláru.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum