Investičný kuriér 57

KRÁTKE SPRÁVY

  • Spojené štáty americké označili Čínu za menového manipulátora
  • Priemyselné zákazky v Nemecku rástli v júni najviac od roku 2017
  • Nemecko zvažuje, že ustúpi od svojej politiky vyrovnaného rozpočtu a použije nové peniaze na financovanie nákladného programu na boj s klimatickými zmenami
  • Grécko by v septembri mohlo obnoviť predčasné splácanie dlhov voči MMF

 

Trhy sa po korekcii vracajú smerom nahor

Na prelome júla a augusta trhy zaznamenali niečo vyše týždňový pokles. Americký S&P500 padol o 6%, MSCI World o 5,3%, európsky Euro Stoxx 50 sa znížil o 6,8% a čínsky Shanghai Composite o 6,2%. Trh však medzitým časť týchto poklesol vymazal a momentálne mierne rastie. Vzniknutá situácia vyzerá na trhovú korekciu, čas ukáže vývoj ďalej. Tieto poklesy boli spôsobené na jednu stranu znížením úrokových sadzieb v Spojených štátoch a na strane druhej Trumpovým zámerom uvaliť na Čínu ďalšie clá. Trhy sa nikdy nevyvíjajú po priamke. Kolísanie cien indexov a iných aktív môžeme očakávať vždy. Dôležité je však sledovať dlhodobý vývoj trhov a väčšie korekcie (alebo recesie) využiť na dokúpenie a zlepšenie tak svojej investičnej pozície.

 

Hongkong sa trápi

Hongkongská ekonomika a spoločnosť sú v poslednej dobe ťažko skúšané. V tomto mestskom štáte sa posledné týždne dejú masové protesty proti budúcej nadvláde Číny a okrem toho je Hongkong skúšaný aj ekonomicky. Z posledných piatich kvartálov striedavo tri krát vykázal pokles HDP, naposledy druhý kvartál tohto roku. Viacerí ekonomickí analytici očakávajú pokles HDP aj v aktuálnom treťom štvrťroku, čo by znamenalo, že by krajina upadla do recesie. Zhoršenú ekonomickú situáciu pociťujú hlavne maloobchod a turizmus. Ľudia v Hongkongu protestujú proti tomu, aby Hongkong prešiel pod nadvládu Číny. Hongkong je špeciálne spravovaný región Číny s vysokou mierou nezávislosti, ktorý má ako bývalá britská kolónia značne slobodný trh a nezávislosť práva. Briti vrátili Hongkong pod nadvládu Číny v roku 1997 a zákon o tomto akte hovorí, že Hongkong bude chrániť práva a slobody svojich obyvateľov počas najbližších 50 rokov, čo by malo vypršať v roku 2047. Veľa tamojších obyvateľov sa však začína búriť, pretože podľa nich Čína tieto práva a slobody v poslednej miere čoraz viac porušuje. Demonštrujú aj proti zákonu o vydávaní tamojších obyvateľov do Číny. Rizikom v tejto situácii je aj to, že Čína zhromažďuje čoraz väčší počet vojakov na hraniciach s Hongkongom a nikto nevie ako bude situácia pokračovať ďalej.

 

Trump neprestáva kritizovať centrálnu banku

Americký prezident minulý týždeň znova na Twitteri kritizoval centrálnu banku USA. Podľa neho musí Fed viac a rýchlejšie znižovať úrokové sadzby, aby boli Spojené štáty konkurencieschopné voči iným krajinám. Na trhoch jeho komentár zvýšil pravdepodobnosť, že Fed na najbližšom zasadnutí svojho menového výboru zníži sadzby viac ako sa očakávalo. Poradca Bieleho domu pre otázky obchodu vyzval Fed, aby zvýšil sadzby o trištvrte percenta až celé percento, aby sa prispôsobil úrokom v iných krajinách. Takéto zníženie sadzieb je však oveľa výraznejšie ako je momentálne bežnou praxou – už roky Fed pristupuje k zvyšovaniu alebo znižovaniu sadzieb vždy iba o štvrť percentuálneho bodu. Štyria bývalí guvernéri Fedu (Volcker, Greenspan, Bernanke a Yellen) sa postavili za Jeroma Powella a v spoločnom príspevku pre Wall Street Journal vyzvali k rešpektovaniu nezávislosti Fedu.

 

Čína nechala oslabiť juan

Donald Trump nedávno oznámil ďalšie uvalenie ciel na dovoz čínskych tovarov, na čo Čína vzápätí uviedla, že sa bude brániť. Čína tak nechala prelomiť politicky citlivú úroveň sedem juanov za jeden dolár. Oslabovanie meny pomáha exportérom. Toto opatrenie dlhodobo kritizuje Trump. Aktuálne dianie naznačuje, že Čína by devalváciu mohla použiť ako novú zbraň v obchodnej vojne. Čínska vláda v pondelok požiadala štátne spoločnosti, aby pozastavili dovoz poľnohospodárskych produktov z USA. Dotkla sa tak citlivého bodu v obchodnom spore, keďže Donald Trump už niekoľkokrát kritizoval Čínu za nedodržiavanie sľubu, že bude nakupovať viac amerických plodín.

 

Ukazovatele recesie vyjadrujú zmiešané nálady

Najvýraznejšie zhoršenie z nami sledovaných ukazovateľov recesie zaznamenala v poslednom mesiaci americká výnosová krivka. Naopak veľmi dobré čísla boli zverejnené za dôveru spotrebiteľov v americkú ekonomiku.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum