Investičný kuriér 55

KRÁTKE SPRÁVY

  • Londýnska burza jedná o prevzatí analytickej a obchodnej firmy Refinitiv. Jej kúpou by sa mala stať silnou konkurenciou Bloombergu – firme z oblasti finančného spravodajstva a dát
  • Medzinárodný menový fond zhoršil odhad rastu globálnej ekonomiky o 0,1% na aktuálnu hodnotu 3,2%
  • Ratingová agentúra Fitch zhoršila výhľad ratingu firmy Boeing na negatívny

 

Plány Borisa Johnsona

Veľká Británia má nového premiéra. Je ním konzervatívec Boris Johnson, ktorý v minulosti zastával pozíciu londýnskeho starostu. Do tejto pozície bol zvolený minulý týždeň, no hneď musí začať pracovať na odchode Británie z Európskej únie. Boris Johnson dlhodobo nešetrí kritikou Únie. Brexit chce doručiť do konca októbra, aj za cenu bez dohody. Podľa analytikov z Fidelity International sa však možnosti britského odchodu momentálne veľmi nelíšia od variant, ktoré v minulosti dojednala Theresa Mayová. A aké sú plány nového premiéra? Vyslovil sa za podporu a rozvoj regiónov prostredníctvom dopravy, rozvoja rýchleho internetu a ďalšej infraštruktúry. Zmiernenie byrokratických požiadaviek a úprava daní.

 

Firmy zhoršujú odhad svojich finančných výsledkov

Zatiaľ čo ekonomické výsledky firiem z druhého kvartálu boli mierne lepšie v porovnaní s očakávaniami, tretí a štvrtý kvartál sú za očakávaniami. Verejne obchodované firmy, teda firmy na burze, majú povinnosť každý štvrťrok zverejňovať svoje ekonomické výsledky a informácie k aktuálnemu chodu biznisu. Momentálne znižujú svoje odhady budúcich zárobkov, ktoré majú byť zverejnené v druhej polovici roka. Ziskovosť firiem vplýva aj na akciové trhy. V súčasnosti je americký akciový trh na svojich doterajších maximách, čo samo o sebe nie je ničím výnimočné, pretože keďže trhy v dlhom období rastú, je zrejmé, že nové maximá budú pravidelne dosahované. Je to mierne znepokojivé ale práve kvôli horším očakávaniam výsledkov firiem. Ziskovosť firiem je jedným z faktorov, ktoré hýbu akciovými trhmi a nastavujú trhový sentiment. Na druhej strane ale treba povedať, že odhadovať čokoľvek (vrátane budúcej ziskovosti firiem) je veľmi náročný, ak nie nemožný proces. Wall Street očakávalo, že ziskovosť firiem posledný kvartál padne o 0,8% a ďalší kvartál vzrastie o 5,8%. Skutočnosť ale vyzerá byť iná. Pri podobných prognózach sa nemusíme znepokojovať. Rozumná diverzifikácia portfólia – a zainvestovanie aj do bezpečných zložiek – je liekom na akýkoľvek vývoj trhov.

 

Európska centrálna banka sadzby nezmenila

Európska centrálna banka na júlovom zasadnutí rozhodla o ponechaní základnej úrokovej sadzby na 0%. Zároveň potvrdila, že by sadzby mali zostať na súčasných, prípadne nižších úrovniach minimálne do polovice budúceho roku. Predstaviteľom banky sa nepáči, že inflácia je dlhšiu dobu veľmi nízko a sú pripravení k ďalšej uvoľnenej politike, pokiaľ si to situácia vyžiada.

 

Turecká centrálna banka znížila sadzby

Turecká centrálna banka znížila úrokové sadzby, aby podporila recesiou zmietanú ekonomiku. Základná úroková sadzba klesla o 4,25% na 19,75%. Toto zníženie úrokov je prvé od roku 2015. Turecký prezident Erdogan začiatkom tohto mesiaca odvolal šéfa centrálnej banky, čo mnohí považujú za pokus o dosadenie vlastného človeka. Erdogan totiž požadoval zníženie sadzieb už dlhšiu dobu. Inflácia v krajine bola na úrovni 25%, medzitým klesla pod 16%, čo otvorilo cestu úprave výšky sadzieb smerom nadol. Tento krok má pomôcť oživiť oslabenú ekonomiku. Problémy v tureckej ekonomike sa začali minulý rok kvôli menovej kríze, vyvolanej medzi Spojenými štátmi a Tureckom, nahromadenie lacného zahraničného dlhu a obavy o nezávislosť centrálnej banky, s ktorou bol dlhodobo v spore prezident Erdogan.

 

Poznáme kandidátov na post šéfa MMF

Vlády krajín Európskej únie sa zhodli na piatich kandidátoch do čela Medzinárodného menového fondu (MMF) po Christine Lagardeovej, ktorá bola nominovaná do čela Európskej centrálnej banky (ECB). Do užšieho výberu sa dostali bývalý šéf euroskupiny, Holanďan Jeroen Dijsselbloem, bývalý fínsky eurokomisár Olli Rehn, španielska ministerka hospodárstva Nadia Calvinová, súčasný šéf euroskupiny Portugalec Mario Centeno a bývalá bulharská eurokomisárka Kristalina Georgievová. Lagardeová vystrieda v novembri šéfa ECB Maria Draghiho. Je zvykom, že funkciu šéfa MMF vykonáva Európan, zatiaľ čo šéfom sesterskej Svetovej banky býva Američan.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum