Investičný kuriér 54

KRÁTKE SPRÁVY

  • Začína výsledková sezóna firiem (firmy obchodované na burze zverejňujú svoje kvartálne finančné výsledky)
  • Medzinárodný menový fond znížil odhad rastu ruskej ekonomiky v tomto roku z 1,4% na 1,2%
  • Britský úrad pre rozpočtovú zodpovednosť vyhlásil, že pri brexite bez dohody by krajina budúci rok mohla zdvojnásobiť rozpočtový deficit

 

Krajiny G7 si posvietia na kryptomeny

Na summite vo Francúzsku sa ministri financií siedmych najbohatších krajín sveta G7 zhodli na tom, že digitálne meny ako napríklad aj plánovaná libra od Facebooku, musia podliehať najvyšším regulačným štandardom, aby sa zaistilo, že sa nepoužívajú k praniu špinavých peňazí a že ich užívatelia sú ochránení. Takisto padla zhoda na zaoberaní sa daňovými problémami, ktoré prináša digitálna ekonomika. Podľa kanadského ministra financií ľudia však nechcú iba to, aby bolo všetko lacné, ale aby boli technológie aj bezpečné. Preto sa treba starať aj o bezpečnosť. Okrem obáv z kryptomien sa ministri zaoberali aj tým, ako najlepšie zdaniť veľké technologické spoločnosti. Hovorilo sa predovšetkým o minimálnej dani pre tieto firmy, ktorá by mala zabrániť snahe prevádzať zisky do krajín s nízkymi daňami. Ministri sa zhodli, že toto opatrenie by prispelo k zaisteniu toho, že firmy budú odvádzať spravodlivý podiel na daniach. Aj z tohto vidíme, že štáty si nenechajú len tak vyrásť nekontrolovateľnú konkurenciu v podobe alternatívnych mien. Meny a peniaze sú veľmi citlivá záležitosť. Štáty majú dostatok pák dokonca aj na úplný zákaz používania kryptomien, čím by sa predišlo ich výraznému zväčšeniu a využívaniu širokými masami.

 

V EÚ sa vedú diskusie o vlastných daniach

V Európskej únii sa diskutuje o nových zdrojoch príjmov založených na plastovej, emisnej, leteckej, firemnej či bankovej dani. Mali by pomôcť naplniť nový sedemročný európsky rozpočet po brexite a zároveň podporiť európske politiky. Rokovania o európskom rozpočte pre roky 2021 až 2027 naberajú po eurovoľbách čoraz rýchlejší spád. Európska únia sa musí vysporiadať s výpadkom príjmov po odchode Veľkej Británie, ale aj s ambíciou rozpočet navýšiť a urobiť ho nezávislejším od národných príspevkov. Diskutuje sa o nových vlastných zdrojoch, medzi ktoré patrí odvod na základe nezrecyklovaného plastu, leteckého paliva, emisií skleníkových plynov či daní zo ziskov firiem a finančných transakcií.

 

Čína uvalila clá na oceľ

Peking tvrdí, že oceliarske výrobky z Európskej únie, ale aj z Japonska, Južnej Kórey a Indonézie sú lacné vďaka dotáciám. Uchýlil sa preto k hraničným prirážkam vo výške až 100 percent. Čína zavedie antidumpingové clá na niektoré produkty z nerezovej ocele z Európskej únie. Okrem toho takéto clá zavedie aj na produkty z Japonska, Južnej Kórei a Indonézie. Čínske ministerstvo obchodu oznámilo, že clá vstupujú do platnosti v utorok 23. júla. Clá sa budú pohybovať od 18,1 do 103,1 percenta, pričom sa budú týkať sochorov z nerezovej ocele a plechov valcovaných za tepla, dodalo čínske ministerstvo. Peking pristúpil k tomuto kroku potom, ako sa na dovoz ocele z týchto krajín sťažovala štátna oceliarska spoločnosť Shanxi Taigang Stainless Steel a Čína v júli minulého roka spustila vyšetrovanie. „Podľa úradov vyšetrovanie ukázalo, že v prípade preverovaných produktov dochádzalo k dumpingu, čo čínskemu oceliarskemu priemyslu spôsobilo výrazné škody,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva obchodu. Spomínané výrobky sa využívajú najmä ako surovina na výrobu produktov valcovaných za studena, ďalej pri stavbe lodí, prepravných kontajnerov, produktov v železničnej doprave, v energetike, ale aj iných sektoroch. Čína, ktorá je najväčším producentom nerezovej ocele na svete, vyrobila minulý rok 26,71 milióna ton výrobkov z tohto materiálu. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje rast o 2,4 percenta. Zároveň vlani doviezla 1,85 milióna ton produktov z nerezovej ocele. Oproti roku 2017 to znamená rast o 53,7 percenta.

 

Podľa Fedu je výhľad americkej ekonomiky pozitívny

Americká ekonomika pokračovala v posledných týždňoch v miernom raste. Spotrebitelia naďalej utrácajú a celkový výhľad je vo všeobecnosti pozitívny aj napriek tomu, že naďalej existuje hrozba narušenia rastu kvôli obchodnej politike. Vyplýva to z pravidelnej správy nazvanej Béžová kniha, ktorú zverejňuje americká centrálna banka. Od Fedu sa tento mesiac očakáva zníženie úrokových sadzieb, ktoré sa bežne robí na podporu ekonomiky. V súčasnej pomerne pozitívnej situácii v ekonomike sa tak preto vynárajú otázky k nutnosti takéhoto kroku.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum