Investičný kuriér 53

KRÁTKE SPRÁVY

  • Bank of England hovorí, že britské banky sú pripravené na brexit a obchodnú vojnu
  • USA budú vyšetrovať, či francúzska digitálna daň nie je diskriminačná
  • Šéf Fedu Jerome Powell naznačil, že sa úrokové sadzby v USA čoskoro možno znížia
  • Firma Richarda Bransona, Virgin Galactic, ktorá plánuje vesmírnu turistiku, chce vstúpiť na burzu

 

Ženy do čela Európy

Lídri krajín Európskej únie sa dohodli na tom, že dve najdôležitejšie pozície v Európe ovládnu ženy. J.C. Junckera nahradí na poste šéfa Európskej komisie Nemka Ursula von der Leyenová a miesto šéfa centrálnej banky získa Christine Lagardeová. Nemecko a Francúzsko si tak rozdelia moc nad exekutívou aj peniazmi. Von der Leyenová (60) zastáva v súčasnosti pozíciu nemeckej ministerky obrany. Jej kandidatúru podporoval najmä francúzsky prezident E. Macron. Je jedinou ministerkou nemeckej vlády, ktorá sedela v každom kabinete A. Merkelovej. Nemecká ministerka sa stane nielen prvou ženou, ale aj prvým Nemcom, ktorý získa pozíciu predsedu Európskej komisie. Ak sa chce U. von der Leyenová stať novou predsedníčkou EK, musí jej voľbu potvrdiť Európsky parlament počas najbližšieho plenárneho zasadnutia, ktoré prebieha v termíne 15. – 18. júla. S touto kandidátkou však majú problém viaceré členské štáty a taktiež jednotlivé frakcie EP. Môže sa tak stať, že U. von der Leyenová nemusí byť zvolená a lídri EÚ tak budú nútení predložiť meno iného kandidáta. C. Lagardeová (63) je bývalou ministerkou financií Francúzska a v súčasnosti šéfkou Medzinárodného menového fondu, ktorý vedie od roku 2011. Očakáva sa, že bude pokračovať v holubičej politike M. Draghiho a bude podporovať ďalšie zníženie sadzieb a obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania, pokiaľ európska ekonomika bude pokračovať v zhoršovaní sa. Pravdepodobne sa bude zasadzovať aj o reformu fiškálnej politiky krajín eurozóny.

 

Nemecká ekonomika spomaľuje

Exportne orientovaná nemecká ekonomika má aktuálny problém, a to v automobilovom priemysle a strojárstve. Minulý týždeň automobilka Daimler oznámila, že v tomto roku očakáva zníženie zisku. Doteraz sa predpokladalo, že bude mať rovnaký ročný výsledok ako vlani. Tento výsledok je spôsobený tým, že koncern musí opravovať vozidlá vybavené zlými airbagmi s hrozbou pokuty za chyby v dieselových autách. Jestvuje však aj všeobecná príčina, slabý rast výroby automobilov. Zlých správ z priemyslu teraz pribúda. Chemický koncern BASF uviedol, že jeho zisk v tomto roku nevzrastie o predpokladaných 10%, naopak zaznamená 30% pokles. Deutsche Bank informovala o rozsiahlej reorganizácii a znížení počtu svojich pracovníkov o niekoľko tisíc. Odpoveď na otázku, či bude ešte horšie, nie je jednoznačná. V skutočnosti je situácia vážna, zlaté časy definitívne pominuli. „Aktuálne sme vo fáze poklesu,“ povedal Gabriel Felbermayr, šéf kielskeho ústavu svetového hospodárstva. Uplynulé mesiace boli ťažké. Objednávky vo výrobnom sektore neprichádzali, tvorba zisku klesla. Druhý štvrťrok prinesie s najväčšou pravdepodobnosťou negatívne čísla. Ekonómovia však očakávajú, že celý rok sa skončí nakoniec v pluse. Na budúci rok by mala ekonomika vzrásť o 1 percento.

 

Facebooková libra

V posledných dňoch sa rozprúdila nová vlna kritiky ohrozujúca budúcnosť plánovanej digitálnej meny spoločnosti Facebook. Proti libre sa postavili dvaja najsilnejší muži USA – Trump aj Powell. Nie sú sami, regulátori po celom svete sú skeptickí. Zdá sa, že spustenie libry bude omnoho komplikovanejšie, ako si Facebook predstavoval. Vo štvrtok americký prezident na svojom Twitteri vyhlásil: „Nie som fanúšik bitcoinu ani iných kryptomien… Ak sa Facebook alebo iná spoločnosť chcú stať bankou, majú požiadať o licenciu a podliehať bankovej regulácii, tak ako iné banky“. D. Trump tak naznačil, že zavedenie libry si môže vyžadovať omnoho väčšie prípravy zo strany internetového giganta. V podobnej rétorike pokračoval aj šéf americkej centrálnej banky, ktorý povedal, že plány na vytvorenie digitálnej meny by nemali pokračovať, pokiaľ nebudú zodpovedané otázky ohľadom ochrany súkromia, zabráneniu prania špinavých peňazí či zabezpečenia finančnej stability. Stratégiu a plány Facebooku bude tento týždeň pred americkým kongresom obhajovať šéf divízie libry, David Marcus. Jeho vystúpenie a následné komentáre politikov môžu mať silnejší vplyv na hodnotu kryptomien. Bitcoin od začiatku roka získal viac ako 200 percent, keď najsilnejší rast zaznamenal práve po ohlásení predpokladaného spustenia libry.

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum