Investičný kuriér 52

KRÁTKE SPRÁVY

  • Christine Lagardeová, aktuálna šéfka Medzinárodného menového fondu, by sa v novembri mala stať novou guvernérkou Európskej centrálnej banky
  • Chorvátsko predložilo formálnu žiadosť o vstup do mechanizmu výmenných kurzov ERM-2, teda do tzv. čakárne na členstvo v eurozóne
  • Irán chce urán obohacovať viac ako mu umožňuje medzinárodná dohoda

 

Akciové trhy ďalej rastú

Počas minulého týždňa akciové trhy ďalej rástli. Na svojich cenách pridali predovšetkým v nadväznosti na pozitívne nálady vyvolané stretnutím lídrom krajín G20, ktoré sa medzi USA a Čínou nieslo v optimistickom duchu. Títo dvaja lídri sa dohodli, že v obchodnej vojne nechcú pokračovať a budú sa snažiť nestresovať medzinárodný obchod. Na akciové trhy, ale aj na tie dlhopisové, by dobre mohlo zapôsobiť tohtomesačné očakávané zníženie sadzieb Fedu.

 

Francúzsko na ceste k digitálnej dani

Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila návrh zákona na zavedenie digitálnej dane. Povinná platba do štátnej pokladnice vo výške 3% je namierená proti veľkým medzinárodným technologickým firmám. Pokiaľ tento návrh schváli aj horná komora parlamentu, bude Francúzsko v tejto oblasti priekopníkom. Európska únia sa v marci na zavedení digitálnej dane nezhodla. Cieľom návrhu zákona je zdaniť aktivity veľkých internetových firiem, ktoré „vytvárajú hodnotu vďaka francúzskym užívateľom internetu“, ale sídlia v krajinách s nízkymi daňami.

 

Turecký prezident odvolal šéfa centrálnej banky

Turecký prezident Recep Erdogan odvolal šéfa tureckej centrálnej banky Murata Centinkaya. Podľa vlastných slov tak urobil kvôli nezníženiu úrokových sadzieb. Medzi týmito dvomi ľuďmi panujú veľké rozdiely v názoroch na menovú politiku a načasovanie znižovania úrokových sadzieb, ktoré majú pomôcť oživiť ekonomiku zasiahnutú recesiou. Vo funkcii starého guvernéra nahradí Murat Uysal, ktorý vraj chce vykonávať menovú politiku nezávisle, no je veľmi pravdepodobné, že bude počúvať „nariadenia“ tureckého prezidenta.

 

Fúzie a akvizície sú na minimách

Hodnota cezhraničných akvizícií a fúzií zahŕňajúcich spoločnosti zo Spojených štátov v prvej polovici roku klesla o 48% na 204 mld. USD. Je to najnižšia polročná hodnota za posledných 5 rokov. Niekoľko veľkých dohôd nebolo dokončených. V marci sa kanadská firma Barrick Gold stiahla z nepriateľského prevzatia amerického konkurenta Newmont Mining za 17,8 mld. USD. Spojením by vznikol najväčší producent zlata na svete. Prevádzkovateľovi kasín v Las Vegas Wynn Resort nevyšlo prevzatie austrálskeho konkurenta Crown Resorts za 7 mld. USD. Fúzie a akvizície klesali na rekordné minimá najmä kvôli americko-čínskemu obchodnému napätiu a zhoršenej situácii v Európe.

 

Austrália znižuje úrokové sadzby

Austrálska centrálna banka minulý týždeň znížila svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na nové rekordné minimum 1%, aby tak podporila hospodársky rast a tvorbu pracovných príležitostí. K zníženiu úrokov banka pristúpila už druhý mesiac za sebou. Hrubý domáci produkt Austrálie sa v prvom štvrťroku zvýšil o 1,8%, teda najslabším tempom za posledných desať rokov. Za spomalením stáli pravdepodobne slabé spotrebiteľské výdavky. Uvoľňovanie menovej politiky má podľa guvernéra banky Philipa Loweho podporiť rast zamestnanosti a pomôcť splniť inflačný cieľ. Finančné trhy predpokladajú, že koncom tohto mesiaca sa úrokové sadzby rozhodne znížiť tiež americký Fed. Ten by potom mohli nasledovať tiež Európska centrálna banka a japonská centrálna banka.

 

Trump oznámil kandidátov do Fedu

Americký prezident Donald Trump oznámil dvoch nových kandidátov do vedenia americkej centrálnej banky. Do sedemčlenného zboru Rady guvernérov chce navrhnúť Christophera Wallera z pobočky Fedu v St. Louis a Judy Shletonovú z Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Existujú domnienky, že obaja títo ľudia budú podporovať Trumpove požiadavky na umiernenú úrokovú politiku. Šéf Bieleho domu kritizuje súčasnú politiku centrálnej banky a predovšetkým jej šéfa Jeroma Powella. Podľa Trumpovho názoru pracuje Powell zle, pretože základná úroková sadzba je nastavená príliš vysoko a brzdí tak ekonomiku. Trump sa snaží všemožne ekonomiku podporovať, pretože vie, že ak by čoskoro mala nastať recesia, jeho opätovné zvolenie za prezidenta je ohrozené.

Autor: Martin Babocký, investičný analytik Fincentrum