Investičný kuriér 51

KRÁTKE SPRÁVY

  • Fed, Európska centrálna banka a Bank of England ponechali úrokové sadzby bezo zmeny. Trh od ECB očakáva, že pri najbližšom zasadaní sadzby zníži
  • Inflácia v eurozóne v máji poklesla na 1,2%
  • Záujem o fúzie a akvizície firiem je vo svete najvyšší za posledných 10 rokov

 

Ceny vodíkových áut by sa mali postupne znížiť

Toyota predpokladá, že cena osobných áut na vodíkové palivové články sa do desiatich rokov vyrovná cene bežného hybridného auta. Japonská automobilka Toyota doteraz už vo svete predala 15 miliónov hybridov značky Toyota a Lexus, zároveň je výrobcom prvého sériovo vyrábaného vozidla Mirai. Momentálna cena auta Toyota Mirai je približne 60 000 dolárov, cena Priusu Hybrid je približne 32 000 dolárov. Okrem Toyoty pracujú na vodíkových automobiloch aj ďalšie automobilky ako Hyundai, Honda alebo Mercedes Benz. Okrem osobných áut už existujú aj autobusy na vodíkové články. Prvá generácia Mirai sa zatiaľ predáva iba na vybraných trhoch. Technológia ponúka vodičom podobnú praktickosť a jazdný dosah ako klasické autá na benzín či naftu, avšak bez výfukových emisií. Toyota očakáva, že pri tretej generácii tohto auta bude cena zrovnateľná s hybridmi. Hybridné technológie sú síce ekologickejšie ako konvenčný spaľovací motor, stále ale CO2 produkujú. Okrem toho sú limitované kapacitou batérií a dobou ich dobíjania. Autá na vodík vypúšťajú z výfuku iba vodu, majú vysoký dojazd a doba načerpania vodíku sa veľmi nelíši od bežného natankovania benzínu či nafty. Experti v odvetví očakávajú pri vodíkovej technológii podobný vývoj ako pri hybridoch. Napríklad Toyota od uvedenia prvého Priusu v roku 1997 znížila cenu hybridnej technológie o 75%.

 

Súčasná situácia ECB

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi, na nedávnom fóre o centrálnom bankovníctve v portugalskom mestečku Sintra hovoril bližšie o menovej politike v eurozóne. Pripomenul, že stále platí, že kľúčové riziká, o ktorých v posledných dvanástich mesiacoch prebiehala debata, nevymizli. Geopolitika, protekcionizmus a problémy rozvíjajúcich sa trhov, predovšetkým spomaľovanie a nestabilita Číny sú riziká stále aktuálne. Tiež povedal, že pokiaľ sa situácia nezlepší a bude ohrozený udržateľný návrat inflácie k optimálnej úrovni tesne ale pod 2%, ECB bude musieť do ekonomiky dodať ďalšie prorastové „postrčenie“. To môže byť buď len verbálne, kedy ECB začne varovať, že zníži úrokové sadzby alebo vyhlási nový program nákupu dlhopisov. Toto „postrčenie“ môže byť ale aj faktické, kedy by ECB uskutočnila niečo z hore menovaného.

 

Akcie sú znova na rastovej vlne

Akciové trhy sa po prepade z konca minulého roka počas prvých štyroch mesiacov vyšplhali naspäť do výšin, aby počas minulého mesiaca znova popadali. V mesiaci jún, ktorý aktuálne končí, sa však akciové trhy znova pozviechali s nasledovnými výsledkami. Eurostoxx 50 narástol doteraz za mesiac o 5,7% a od začiatku roka je v pluse 15,8%. Americký S&P500 v júni narástol o 7,2% a od začiatku roka je v pluse 17,55%. Svetový akciový index MSCI World narástol v aktuálnom mesiaci o 6,7% a od začiatku roka pridal celkový zisk 15,9%. Aj tieto zisky raz pominú a vystriedajú ich poklesy. A po poklesoch môžeme na 100% očakávať znova nárasty. Trhy sa vyvíjajú cyklicky a je to s nimi veľmi podobné ako si ľudia bežne hovoria o tom ako sa v živote majú: raz sme hore a raz dole. Dôležité je však pri akciových trhoch to, že v dlhom období rastú. A preto treba mať neutrálny postoj aj voči nárastom aj voči poklesom. Pre toho, kto investuje dlhodobo, nie je podstatný krátkodobý vývoj – ten z neho môže maximálne profitovať tým, že pri poklesoch do svojich investícií dokúpi.

 

Dôvera investorov voči nemeckej ekonomike klesla

Dôvera investorov a analytikov voči nemeckej ekonomike sa v júni prudko zhoršila a klesla hlbšie ako sa očakávalo. Obavy vzbudzujú najnovšie hospodárske údaje a stále neukončený spor medzi Spojenými štátmi a Čínou. Vyplýva to z prieskumu nemeckého výskumného inštitútu ZEW. Index dôvery sa znížil na -21,1 bodov. Klesol už druhý krát za sebou. Analytici v priemere odhadovali, že by sa dôvera mala znížiť iba na -5,6 bodu. Nemecká ekonomika dlhodobo trpí obchodnou vojnou, pretože okrem priamych dopadov na ňu nepriamo vplýva aj spomalenie čínskej ekonomiky. Práve preto sa koncom minulého roka takmer dostala do recesie, keď v treťom kvartáli zaznamenala mínusové HDP, vo štvrtom však našťastie skončila na nule, čím sa fakticky vyhla upadnutiu do recesie.

Autor: Martin Babocký, investičný analytik Fincentrum