Investičný kuriér 47

KRÁTKE SPRÁVY

  • Cena akcií Tesla klesla najnižšie od roku 2016. Firma stráca kvôli obavám o finančnú kondíciu firmy v súvislosti s navyšovaním kapitálu a produkciou Modelu 3
  • USA zvažujú ďalšie obchodné reštrikcie na ďalšie čínske firmy
  • Významné čínske aerolinky požadujú odškodnenie za problémy s lietadlami Boeing
  • Iba tretina exportérov zatiaľ využíva dohodu medzi EÚ a Japonskom

 

 

Britská premiérka oznámila rezignáciu

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila minulý týždeň, že 7.6. skončí vo funkcii šéfky britskej konzervatívnej strany. Na čele vlády však zostane, pokiaľ jej strana nevyberie nového predsedu. Mayová v emotívnom prejave prehlásila, že urobila všetko, aby presadila dohodu o brexite a verí, že konala správne.

 

Trump si plnú obchodnú vojnu nemôže dovoliť

Americký prezident Donald Trump si nemôže dovoliť neuzatvoriť obchodnú dohodu s Čínou. Blížia sa totiž voľby a horší stav ekonomiky o rok a slabší akciový trh by mohli byť veľkou prekážkou pre jeho znovuzvolenie. Trh chce riešenie, obchodná vojna mu nevyhovuje, hovorí profesor Jeremy Siegel z Wharton School. Donald Trump chce v spore s Čínou ukázať svoju silu, čo tiež pozitívne pôsobí na jeho voličov. Situáciu však nemôže prestreliť. Vie o tom on aj jeho poradcovia. Dokonca aj nie úplne najlepšiu dohodu môže Trump premeniť vo svoje víťazstvo, resp. ju tak prezentovať. Analytici banky Morgan Stanley vydali správu, podľa ktorej by kolaps obchodných jednaní medzi USA a Čínou a ďalšie zvyšovanie ciel na čínske tovary posunú globálnu ekonomiku smerom k recesii. Dočasná eskalácia obchodného napätia sa môže obísť bez väčších následkov, trvalé zlyhanie jednaní by však spôsobilo vážne škody. Medzinárodný menový fond vykonal štúdiu skúmania dopadov zavádzania ciel a prišiel k záveru, že takmer celé clá znášajú predovšetkým americkí dovozcovia. Prezident Trump vyhlásil, že vyššie clá na čínske tovary plnia americkú pokladnicu 100 miliardami dolárov ročne. Pravdou však je, že vzájomný obchodný deficit týchto krajín zostáva napriek clám v podstate nezmenený. Zo štúdie MMF tiež vyplýva, že na súčasnom obchodnom napätí najviac strácajú spotrebitelia v USA a Číne.

 

Japonská ekonomika rastie

Japonská ekonomika v prvom štvrťroku prekvapivo pokračovala v raste. Tempo rastu dokonca oproti záveru minulého roka zrýchlilo. Úrad tamojšej vlády minulý týždeň oznámil, že hrubý domáci produkt sa v prvom štvrťroku zvýšil o 2,1% po náraste 1,6% v posledných troch mesiacoch minulého roka. Za prekvapivým rastom tretej najväčšej ekonomiky sveta však stála predovšetkým skutočnosť, že import do krajiny klesol prudším tempom v porovnaní s exportom. To pravdepodobne odráža slabý domáci dopyt po tovaroch a službách. Známky oslabovanie domáceho dopytu by mohli posilniť obavy zo zvýšenia dane z obratu plánovanej na september. Japonská ekonomika sa momentálne obáva toho, že by vplyvom ekonomického spomalenia upadla do recesie. Preto je súčasný rast HDP príjemným prekvapením.

 

Zápis zo zasadania FOMC

Americká centrálna banka zatiaľ neplánuje meniť prístup k menovej politike, ktorý predpokladá, že Fed bude pred ďalšou zmenou úrokových sadzieb trpezlivý. Predstavitelia menového výboru banky sa na tom zhodli na svojom poslednom zasadnutí, z ktorého Fed momentálne zverejnil zápis. Podľa zápisu sa výbor hlbšie zaoberal mechanizmami toho ako najlepšie čeliť budúcemu hospodárskemu poklesu a štruktúrovať svoje pozície v cenných papieroch. Tie Fed nakupoval postupne od finančnej krízy a vynaložil na ne bilióny dolárov. Vzhľadom k pokračujúcemu hospodárskemu rastu v USA, umiernenej inflácii a zmierneniu niektorých globálnych rizík členovia výboru usudzujú, že minimálne v najbližšej dobe si chcú udržať trpezlivý prístup k riešeniu menovej politiky.

 

OECD mierne zhoršila výhľad ekonomiky

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) minulý týždeň znížila odhad tohtoročného rastu svetovej ekonomiky na 3,2% z 3,3% predpovedaných v marcovej prognóze. Na ekonomiku má najväčší vplyv súčasné obchodné napätie. V budúcom roku naďalej počíta so zrýchlením hospodárskeho rastu na 3,4%. Generálny tajomník OECD, Angel Gurría hovorí, že ak sa obchodné napätie nezmeirni, výsledok pre ekonomiku bude oveľa horší ako je ich základný predpokladaný scenár. Okrem toho OECD zlepšila odhad ekonomiky eurozóny na tento aj budúci rok o 0,2% na 1,2% a 1,4%.

Autor: Martin Babocký, investičný analytik Fincentrum