Investičný kuriér 46

KRÁTKE SPRÁVY

  • Dokumenty Európskej únie hovoria o tom, že so zdanením leteckého paliva klesnú emisie sektora o 11%, pričom dopad na zamestnanosť a HDP by bol zanedbateľný.
  • Nezamestnanosť vo Veľkej Británii klesla na najnižšiou úroveň od polovice 70.rokov na 3,8%; nezamestnanosť vo Francúzsku je najnižšia za posledných 10 rokov (8,7%)
  • Akciové trhy zaznamenávajú v máji mierny pokles

 

Investujte aj do umenia, oplatí sa to

V newyorskej aukčnej sieni Sotheby´s bol vydražený obraz Kôpky sena zo série Clauda Moneta. Cena tohto diela (na obrázku) sa vyšplhala na 110,7 milióna dolárov, čo je najvyššia suma, aká bola kedy za impresionistický obraz zaplatená. Predávajúci, ktorý si tento obraz zaobstaral v roku 1986 za 2,53 milióna dolárov, si prišiel na výnos 4300%. Keby tú čiastku investoval v tom čase do indexu S&P500, jeho výnos by bol približne polovičný. Tomu sa hovorí správne zainvestovať.

 

Česká národná banka zvýšila úrokové sadzby

Česká národná banka zvýšila začiatkom mesiaca úrokové sadzby z 2,75% na 3%. Hlavným dôvodom tohto zvýšenia bola vyššia inflácia v kombinácii s menej posilňujúcou korunou v porovnaní s očakávaniami centrálnej banky. Česká národná banka (ČNB) sa opiera o novú makroekonomickú prognózu, ktorá ukazuje zhoršený odhad vývoja verejných financií a ekonomiky ako takej. Očakávania prebytku verejných financií klesli z 1,2% HDP na 0,3% HDP. Minulý rok boli verejné financie v prebytku 0,9%. Celkový vládny dlh by mal klesnúť z minuloročných 32,7% HDP na 30,9% HDP. Situácii by malo napomôcť zvyšovanie sadzieb. Guvernér ČNB Jiří Rusnok si však nemyslí, že sadzby sú už na rovnovážnej úrovni, úrovni dostatočnej na absorbovanie prípadných ekonomických šokov. Budúcnosť je však neistá, väčšina členov bankovej rady sa zhodlo na tom, že ďalší vývoj úrokových sadzieb môže byť aj zvýšenie aj zníženie. Bude to záležať od aktuálnej situácie v ekonomike. Inflačné tlaky v českej ekonomike neustávajú. Inflácia je jeden z najdôležitejších dôvodov hýbania úrokovými sadzbami, preto sa predpokladá, že ešte aspoň jedno zvýšenie by tento rok malo prísť.

 

Obchodnou vojnou utrpia aj výrobcovia lietadiel

Vo štvrtok sa šéf Airbusu Guillaume Faury vyjadril k zavádzaniu ciel a vplyvu na letecký sektor. Povedal, že akoukoľvek ďalšou eskaláciou obchodnej vojny utrpia všetci výrobcovia leteckej techniky, vrátane americkej spoločnosti Boeing. Okrem dopadov obchodnej vojny podľa neho predstavuje riziko aj plánovaný odchod Británie z Európskej únie. Spojené štáty a Európska únia si hrozia, že vzájomne zavedú clá v objeme miliárd dolárov na lietadlá, traktory a potraviny. Jeden kritizuje druhého za to, že prideľuje tomu „svojmu“ výrobcovi lietadiel dotácie. Boeing v stredu dokonca vyzval americkú vládu, aby prípadné opatrenia proti európskemu leteckému sektoru obmedzila. Zdôvodnil to tým, že by sa mohli takisto dotknúť amerických výrobcov. Faury povedal, že rizikom zostáva aj brexit. Jeho firma sa pripravuje na všetky brexitové scenáre. Airbus v Británii vyrába krídla a zamestnáva tam 14 000 ľudí.

 

Nepriaznivé demografické zmeny v strednej Európe

Medzinárodná ratingová agentúra Moody´s varuje pred následkami výrazných demografických zmien v Českej republike, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku počas najbližších dvoch desaťročí. Vo svojej stredajšej správe poukazuje na rýchle starnutie populácie a klesajúci počet obyvateľov v produktívnom veku v tomto regióne. Podľa správy má do roku 2040 celková populácia klesnúť o 2,5 milióna ľudí na 61 miliónov, zatiaľ čo počet ľudí v produktívnom veku sa zníži o päť miliónov. Moody´s upozorňuje, že tempo rastu populácie a vekové zloženie obyvateľstva ovplyvňuje nielen hospodársky rast, ale aj verejné financie a zdravotnú starostlivosť. Populácia je v krajinách strednej Európy mladšia v porovnaní s priemerom Európskej únie, ale starne rýchlejším tempom. V dôsledku týchto zmien budú podmienky na trhu práce napätejšie, čo bude obmedzovať hospodársky rast týchto krajín.

 

Nemecká ekonomika v prvom štvrťroku stúpla o 0,4%

Nemecká ekonomika sa vrátila k rastu. Za podpory výdavkov domácností a rozvoja stavebného sektora narástla o 0,4% v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi. Nemecký minister hospodárstva Peter Altmeier uviedol, že po dvoch štvrťrokoch bez expanzie je prvý kvartál prvou iskrou nádeje. Tiež sa vyjadril, že medzinárodné obchodné spory stále nie sú vyriešené a musia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby našli prijateľné riešenia pre všetky strany, aby bol umožnený voľný obchod. Altmeier vyzýva k zníženiu daní pre firmy, proti čomu je ale minister financií.

Autor: Martin Babocký, investičný analytik Fincentrum