Investičný kuriér 45

KRÁTKE SPRÁVY

  • Boeing vyhlásil, že o softvérovom probléme v lietadlách 737 Max vedel približne rok
  • Alibaba umožní predajcom mimo Číny, aby používali jej platformu na predaj tovarov vo svete
  • Obchodný deficit USA s Čínou je na päťročnom minime
  • Známa ropná a plynárenská firma Shell plánuje v Brazílii do roku 2025 investovať 2 mld. ročne

 

 

Svetovú ekonomiku momentálne recesia nečaká

Uviedol to Larry Fink, šéf investičnej spoločnosti BlackRock, ktorej iShares fondy využívame aj my vo Fincentre. Podľa neho by svetová ekonomika v najbližších 12 mesiacoch nemala skĺznuť do recesie. V súvislosti s najbližším obdobím podľa jeho slov „budeme prechádzať fázou, v ktorej sa situácia nevyvíja práve najlepšie, ale ani príliš zle.“ Zároveň dodal, že globálna ekonomika sa nachádza v neskorej fáze dlhodobého rastového cyklu. Medzinárodný menový fond (MMF) zhoršil odhad rastu svetovej ekonomiky v tomto roku a dodal, že tempo rastu sa v prípade nedoriešenia obchodných sporov a odchodu Británie z Európskej únie bez dohody môže následne spomaliť ešte viac. Fond v tomto roku očakáva rast svetovej ekonomiky na úrovni 3,3 percenta. Ešte v januári ale počítal s rastom o 3,5 percenta. MMF dodal, že niektoré veľké ekonomiky ako Čína a Nemecko by mohli prijať určité krátkodobé opatrenia na podporu rastu. Nemecký minister financií Olaf Scholz však vylúčil možnosť riešenia slabého rastu prostredníctvom nového dlhu. Ako povedal, zníženie daňového zaťaženia, vyššie investície a stabilný pracovný trh by mali nemeckej ekonomike zaistiť dostatočný rast.

 

Facebook by sa mal rozdeliť, tvrdí spoluzakladateľ

Je načase rozbiť štruktúru spoločnosti Facebook a oddeliť od nej chatovaciu službu WhatsApp a službu pre zdieľanie fotografií, Instagram. Vyhlásil to spoluzakladateľ Facebooku Chris Hughes. Podľa neho americký regulátor nemal zlúčenie týchto troch firiem nikdy dovoliť, pretože vytvára monopol na trhu a ohrozuje hospodársku súťaž. Tiež hovorí, že Mark Zuckerberg je síce dobrým človekom, avšak vo svojich rukách sústredil nekontrolovateľnú moc, ktorá ďaleko presahuje moc kohokoľvek vo vláde či v súkromnom sektore. Hughes bol Zuckerbergovým spolubývajúcim, Facebook s ním spoluzaložil, bol hovorcom firmy. Pred vyše desiatimi rokmi firmu opustil. Facebook kúpil Instagram v roku 2012 za 1 miliardu dolárov a o dva roky neskôr prevzal WhatsApp za 22 miliárd. Facebook má po svete vyše miliardu užívateľov. Trhová sila Facebooku sa v poslednej dobe stáva čoraz častejšou témou americkej politiky. Mark Zuckerberg bol v súvislosti so škandálom úniku dát miliónov užívateľov na výsluchu v americkom Kongrese a rovnako vo výboroch Európskej únie.

 

Volkswagen vyrobí dostupné plne elektrické auto

Automobilka Volkswagen ponúkne v Nemecku plne elektrizované auto za menej ako 30 000 eur. Má byť predstavené v septembri na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom. Záujemcovia sa však už môžu registrovať a zapísať na čakaciu listinu. Za miesto na nej zaplatia podľa údajov koncernu 1 000 eur. Volkswagen plánuje, že vyrobí 30 000 vozov v špeciálnej štartovacej sérii. Budú mať dojazd 420 kilometrov. Automobilka tak vytvára konkurenciu pre Tesla Model 3, ktorý na jedno nabitie prejde 350 kilometrov a stojí 35 000 dolárov.

 

Dôvera investorov voči ekonomike eurozóny rastie

Dôvera  investorov v ekonomiku eurozóny v máji už tretí mesiac za sebou vzrástla, obavy z hospodárskej recesie sa znižujú. K zlepšeniu nálady investorov prispeli zlepšujúce sa ekonomické podmienky vo svete a momentálne odvrátenie hrozby odchodu Británie z Európskej únie bez dohody. Nárast tiež zaznamenal index hodnotiaci súčasnú hospodársku situáciu. Európsky štatistický úrad Eurostat koncom apríla oznámil, že tempo rastu ekonomiky eurozóny v prvom štvrťroku zrýchlilo na 0,4% z 0,2% v závere minulého roka. V utorok bude Európska komisia predstavovať najnovší výhľad ekonomiky, teda rast HDP a infláciu.

 

Porsche dostalo obrovskú pokutu

Nemecká automobilka Porsche musí kvôli dieslovému škandálu zaplatiť pokutu 535 miliónov EUR. Pokutu musí zaplatiť do šiestich týždňov. Jedná sa o škandál s manipuláciou emisií, ktorý začal ešte v roku 2015, dozvuky má dodnes. Zisk firmy za minulý rok činil približne 3,5 miliardy, jedná sa teda o značnú výšku pokuty.

Autor: Martin Babocký, investičný analytik Fincentrum