Investičný kuriér 44

KRÁTKE SPRÁVY

  • Česká národná banka zvýšila sadzby z 1,75% na 2%
  • Britská centrálna banka ponechala základnú úrokovú sadzbu na 0,75%
  • Americký Fed ponechal na svojom poslednom zasadnutí úrokové sadzby bezo zmeny
  • Medzinárodný menový fond odporúča krajinám Blízkeho východu, aby znížili svoju závislosť na rope a diverzifikovali ekonomiku

 

Americká akciová rally vs. ukazovatele recesie

Po prepadoch akciových trhov z druhej polovice roka 2018 vidíme od začiatku roka presne opačný vývoj. Americké akcie už narástli o 17,35%; svetové akcie k svojej cene pridali 15,01% a akciový trh na starom kontinente je zatiaľ v pluse 15,69%. Pasívni indexoví investori sú určite veľmi spokojní. Treba však mať na mysli, že trh sa vyvíja v cykloch a po náraste príde pokles. Dôležité je však stále mať pred očami dlhodobý trend, ktorý je rastový aj napriek recesiám. Čo nám v týchto časoch hovoria ukazovatele recesie? Spotrebiteľská dôvera ukazuje rôznorodé čísla pre rôzne trhy. V Spojených štátoch je situácia veľmi dobrá, kde posledná meraná hodnota bola +5 bodov. Spotrebiteľská dôvera vo vývoj ekonomiky však klesala v Európe (-1 bod) a rovnako v celosvetovom meraní (-1 bod). Pre región Ázia-Pacific je číslo na nule. Čo sa týka výnosovej krivky, výnosy 1- až 7-ročných dlhopisov sú stále nižšie ako 1- až 6-mesačných, čo nie je práve zdravý stav. Pozitívom však je, že výnos 10-ročných dlhopisov je stále nad všetkými s kratšou splatnosťou. Ďalší ukazovateľ, index LEI zaznamenal v poslednom mesiaci nasledovné čísla: USA +0,4%; Global +0,3%; eurozóna 0% a Čína +1,2%. Môžeme tieto čísla zhodnotiť ako pozitívne. Vidíme, že ukazovatele recesie vykazujú pomerne zmiešané čísla, hovoria nám, že sa nenachádzame v bezproblémovom vývoji v rámci ekonomického cyklu, avšak momentálne je situácia skôr dobrá.

 

Trump pokračuje s clami

Americký prezident Donald Trump zvýši od piatku 10% clo na tovary z Čína v ročnom objeme 200 miliárd dolárov na 25%. Uviedol, že americko-čínske obchodné jednania pokračujú, ale príliš pomaly. Pohrozil, že USA by mohli uvaliť 25% clo na ďalšie čínske tovary v objeme 325 miliárd dolárov. Situácia okolo ciel a americko-čínskeho obchodného sporu vyzerala v poslednom období už sľubne, preto je veľa investorov touto správou nemilo prekvapených. Budúci týždeň prichádza do USA čínska delegácia, kde by sa po konečných rozhovoroch mali stretnúť prezidenti oboch krajín a rozhodnúť, či podpíšu ukončenie sporu. Čo sa týka cla na dovoz európskych automobilov a automobilových súčiastok, Trump ešte v tejto veci nerozhodol. Podľa neho sa Európska únia k Spojeným štátom chovala v obchodných záležitostiach neférovo a že obchodný deficit USA s EÚ narástol na 181 miliárd dolárov. Je pravda, že Európska únia si držala 10% clá na dovoz amerických automobilov do Európy, zatiaľ čo USA účtovalo 2,5% clá.

 

Buffett chce investovať v Británii bez ohľadu na brexit

Warren Buffett sa nedávno pre Financial Times vyjadril, že si vie predstaviť, že by Berkshire Hathaway investovala vo Veľkej Británii. Neistota ohľadom brexitu na jeho rozhodnutie nemá vplyv. Povedal, že podľa neho hlasovať za odchod z Európskej únie bola chyba, avšak Británia situáciu zvládne. Buffett sa celý život sústredil predovšetkým na investície v Spojených štátoch, hovorí, že investuje tam, kde pozná prostredie, zákony a situáciu v krajine. V žiadnej zahraničnej krajine nepochopí situácii tak ako jej rozumie doma v USA, avšak ak niekde, tak vo Veľkej Británii by sa tomu vedel najviac priblížiť. Buffettova Berkshire Hathaway investuje do vlastníckych podielov, čiastočných alebo úplných, firiem ideálne 5 až 20 miliárd dolárov.

 

5 priorít Európske únie podľa Európskej komisie

Európska komisia prišla s materiálom, kde určila 5 kľúčových oblastí, na ktoré by sa Únia mala v rokoch 2019 až 2024 sústrediť. Materiál vyzdvihuje potrebu vzniku skutočnej bezpečnostnej únie a smerovanie k funkčnej obrannej spolupráci. EÚ chce byť rovnako aktívnejšia pri riadení migrácie, chcela by, aby sa zlepšila zdieľaná zodpovednosť a solidarita medzi štátmi. Treťou oblasťou, na ktorú by sa Európa mala sústrediť, je konkurencieschopnosť, predovšetkým v digitálnom svete a umelej inteligencii. Štvrtým bodom je účinnejší boj s klimatickými zmenami a zlepšovanie životného prostredia Posledným z pätice okruhov, je vplyvná Európa, teda snaha o zaujatie vedúceho postavenia na svetovej scéne a podpora svetového poriadku založeného na pravidlách.

Autor: Martin Babocký, investičný analytik Fincentrum