Investičný kuriér 43

KRÁTKE SPRÁVY

  • Čína buduje projekt novej Hodvábnej cesty a vyzýva krajiny, aby sa do tohto ekonomického projektu zapojili.
  • Volkswagen a JAC postavia v Číne továreň na výrobu elektromobilov
  • Britská vláda začala hľadať nového šéfa centrálnej banky. Súčasný guvernér Bank of England, Mark Carney, odíde z funkcie na konci januára budúceho roku

 

Microsoft ako ďalší v klube biliónových firiem

Nedávno Apple ako prvá americká firma prekonala v hodnote firmy hranicu 1 bilión dolárov (1000 miliárd), po nej sa to podarilo Amazonu. Minulý týždeň sa do tohto klubu dostal aj Microsoft. Akcie Microsoftu v reakcii na priaznivé štvrťročné finančné výsledky hospodárenia vo štvrtok narástli a firma sa dostala cez biliónovú hranicu. Akcie Microsoftu minulý rok zaznamenali až približne tretinový rast a to v dôsledku veľkého záujmu o cloudové služby. Ich tohtoročný výnos činí približne 20%.

 

Banky v USA sú na tom lepšie ako tie v Európe

Americké banky v otázke ziskovosti ďaleko predčia svoju európsku konkurenciu. Desať najväčších európskych finančných domov minulý rok zvýšilo zisk o 35% na 52 miliárd eur. Avšak desať najväčších amerických bánk medziročne zvýšilo zisk až o 88%, v prepočte na 138 miliárd eur. Banky v eurozóne sú pod väčším tlakom, navyše si na pleciach nesú záťaž z minulosti. Európske banky doplácajú na nízke úrokové sadzby nastavené Európskou centrálnou bankou. Okrem toho na európske banky dolieha slabnúci hospodársky rast. Vláda Spojených štátov tamojšie banky po poslednej recesii musela zachraňovať, čím sa pričinila o to, že sa finančné odvetvie zotavilo skôr. Minulý rok ťažili americké banky aj z daňovej reformy v USA. O vyššie príjmy sa postarali aj rastúce úrokové sadzby, momentálne na úrovni 2,5%. V eurozóne je základná úroková sadzba stále 0%). Európske akciové investície sú vo všeobecnosti menej atraktívne v porovnaní s americkými. Potvrdzuje to aj táto banková štúdia z dielne audítorskej spoločnosti EY. V súčasnosti ani nie je predpoklad výrazného zlepšenia pozície európskych bánk, čo pramení zo situácie okolo úrokových sadzieb. Európska centrálna banka plánuje v najbližších troch rokoch sadzby zdvihnúť iba jeden krát. Aktuálne nastavená politika sadzieb spôsobuje to, že banky na úrokoch generujú len minimálne zisky. Európskemu hospodárstvu naviac hrozia škody v dôsledku brexitu, ktorý sa dlhodobo naťahuje.

 

EU a Japonsko chcú spolupracovať na reforme WTO

Európska únia a Japonsko plánujú spolupracovať na zlepšení pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Dohodli sa na tom predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a japonský premiér Šinzó Abe. Obe tieto strany deklarovali, že majú záujem na čo najotvorenejšom medzinárodnom obchode, založenom na všeobecne uznávaných a rešpektovaných pravidlách. Juncker zdôraznil, že Európska únia je spolu s Japonskom presvedčená, že WTO je najlepší rámec k zaisteniu podmienok spravodlivej obchodnej súťaže. Šinzó Abe upozornil, že úloha WTO vo svetovom obchode je zásadná a obchod obmedzujúce opatrenia nie sú v záujme žiadneho štátu. O mesiac začne Japonsko na rok predsedať WTO.

 

Dlh eurozóny klesol

Dobrá správa prišla z európskeho štatistického úradu Eurostat. Celkový verejný dlh krajín eurozóny minulý rok mierne klesol na 85,1% z 87,1% v predošlom roku. Avšak v Taliansku a Grécku, dvoch najzadlženejších krajinách tohto zoskupenia, sa ale zvýšil. V Taliansku zo 131,4% na 132,2%. V Grécku narástol dlh zo 176,2% v roku 2017 na 181,1% v minulom roku. K poklesu zadlženia eurozóny prispelo vo veľkom Nemecko, kde sa znížil dlh zo 64,5% na 60,9%. Rozpočtový prebytok tejto germánskej krajine vzrástol z 1% na 1,7%. Znížil sa tiež celkový rozpočtový deficit 19 krajín platiacich eurom a to na 0,5% HDP z 1% predvlani.

Autor: Martin Babocký, investičný analytik Fincentrum