Investičný kuriér 42

KRÁTKE SPRÁVY

  • Štvrťročný zisk čínskych štátnych firiem narástol medziročne o 13,1% na 426,5 miliardy yuanov. Tempo rastu kleslo z minuloročných 20,9% v prvom štvrťroku a 16,7% za celý rok 2018
  • Mzdy britských zamestnancov sa za posledné 3 mesiace zvýšili najrýchlejšie za posledných 13 rokov. Stúpli o 3,5%
  • Apple jedná s výrobcami senzorov pre samoriadiace autá
  • Nemecká vláda znížila odhad rastu HDP na rok 2019 na 0,5%

 

Rekordný predaj striebra

V roku 2018 narástol predaj striebra o 4% na 1,03 miliardy uncí (unca je hmotnostná jednotka, ktorá sa používa pri zlate a striebre, 1 unca=31,1 gramu). Jedná sa o najväčšie predaje tohto kovu za posledné štyri roky. Najväčšie oživenie zaznamenali investície do strieborných mincí a tehličiek, ktoré medziročne stúpli o 20%. Zvýšil sa aj záujem o strieborné šperky, naopak zníženie záujmu bolo badať v priemyselnom využití striebra. Cena striebra počas minulého roku poklesla o 7,8% na 15,7 dolára za uncu. Cenu ovplyvnilo zvyšovanie úrokových sadzieb, posilňovanie amerického doláru, obchodný spor medzi USA a Čínou a nižšie odhady globálneho ekonomického rastu Medzinárodným menovým fondom a inými. Z investičného hľadiska má striebro oproti druhému známemu vzácnemu kovu, zlatu, jednu výhodu. Má široké priemyselné využitie, potrebujeme ho teda v reálnej ekonomike. V prospech striebra nahráva aj to, že jeho ťažba je podľa analytikov za vrcholom svojej ťažby. Dopyt po tomto kove však naďalej narastá, čo bude jeho cenu tlačiť hore. Produkcia striebra v minulom roku klesla. Ťažba sa znížila tretí rok po sebe po predchádzajúcom 13-ročnom období rastu. Striebro môžeme považovať za zaujímavú alternatívnu investíciu.

 

Grécko má záujem predčasne splatiť časť dlhu

Dobrá správa prichádza z juhovýchodu Európy. Grécko jedná o predčasnom splatení časti dlhu od Medzinárodného menového fondu (MMF). Grécka vláda už o tejto možnosti jedná s medzinárodnými veriteľmi. Grécko tento týždeň plánuje požiadať Európsky stabilizačný mechanizmus o potrebný súhlas k predčasnému splateniu dlhov u MMF. Má sa jednať o približne 3,7 miliardy eur zo zostávajúcich 9,6 miliardy eur. Jedná sa o rozumný krok, pretože tieto úvery sú pre Atény drahšie ako získavanie peňazí na medzinárodných finančných trhoch prostredníctvom dlhopisov. Úroky na týchto úveroch sa nachádzajú na približne 5%. Výnos 10-ročných dlhopisov gréckej vlády sa pohybuje na 3,3%.

 

Hrozby ekonomického rastu

Na zasadnutí Medzinárodného menového a finančného výboru sa jeho členovia (ministri financií a šéfovia centrálnych bánk) zhodli na tom, že faktory, ktoré ohrozujú ekonomický rast, sú naklonené na nesprávnu stranu. Nad svetovou ekonomikou tak visí niekoľko potenciálnych nebezpečenstiev. Všetky zainteresované strany sa dohodli, že ak to bude nutné, sú a budú pripravené v záujme ochrany súčasnej ekonomickej expanzie okamžite konať a podporiť rast pre dobro všetkých. V globálnej ekonomike pretrvávajú vysoké úrovne zadlženia a zvýšenej finančnej zraniteľnosti. Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová varovala zákonodarcov po celom svete, že globálna ekonomika sa nachádza v krehkom okamihu. Vyzvala ich, aby sa zdržiavali krokov, ktorými by ekonomiku poškodzovali, akými sú napríklad clá v štýle „oko za oko“.

 

Obžaloby na manažérov Volkswagenu

Manažéri Volkswagenu spôsobili podľa obžaloby škody za 78 miliárd eur. Uviedli to nemeckí vyšetrovatelia emisného škandálu tejto nemeckej automobilky. Táto žaloba smeruje okrem iných aj na bývalého šéfa koncernu Martina Winterkorana. Čelia obžalobe z ťažkého podvodu a porušenia zákona o nekalej súťaži. Štátne zastupiteľstvo v tlačovej správe uviedlo, že obžalovaní jednali v snahe zaistiť firme čo najvyššie predajné čísla s čo najvyšším ziskom. Kvôli emisnému škandálu už vlani nemecká prokuratúra vyrubila Volkswagenu pokutu vo výške 1 miliardy eur. Volkswagen vtedy uviedol, že pokutu prijíma a priznáva sa tak k svojej zodpovednosti. Celkom už v súvislosti so škandálom koncern zaplatil približne 29 miliárd eur.

Autor: Martin Babocký, investičný analytik Fincentrum