Investičný kuriér 40

KRÁTKE SPRÁVY

  • Podľa agentúry S&P by bol objem britskej ekonomiky o 3% väčší v prípade, ak by sa Briti v referende rozhodli zotrvať v Európskej únii
  • Daimler a BMW plánujú spoločnú výrobu elektromobilu za prijateľné ceny
  • Miera nezamestnanosti v USA zostala za marec na 3,8%
  • Boeing dočasne zníži výrobu modelov 737 z doterajších 52 na 42 strojov mesačne

 

Buffettove upokojujúce slová

V posledných mesiacoch vidíme spomaľovanie svetovej ekonomiky, vyzerá to ale tak, že žiadna dráma sa momentálne nekoná. Relatívne upokojujúce slová predniesol na adresu americkej ekonomiky investor Warren Buffett. Jeho komentár je dôležitý aj v súčasnej dobe znižujúcich sa výnosov na dlhopisoch a v obavách o kondíciu ekonomiky. Warren Buffett potvrdzuje svoj dlhodobo pozítvny výhľad na americkú ekonomiku a svoju investičnú stratégiu slovami: „Áno, ekonomika rastie pomalšie, neznamená to ale, že začína prepad. Súčasné ekonomické dáta neovplyvňujú to ako investujeme. Aj keby všade okolo nás blikali červené výstražné svetlá, budeme investovať rovnako ako dnes. A Spojené štáty sú v tomto smere naďalej najlepším miestom, kam investovať.“

 

Rating pre Saudi Aramco

Saudskoarabský ropný gigant Saudi Aramco, ktorý je najväčšou ropnou firmou na svete, získal svoj prvý rating. Agentúra Fitch mu pred plánovaným vstupom na dlhopisový trh, udelila ratingový stupeň A+. Medzi iným zohľadňovala aj skutočnosť, že firma minulý rok príjmami prekonala firmy ako Royal Dutch Shell, Total, BP a Abu Dhabi National Oil Company. Ziskom EBITDA vo výške 224 miliárd dolárov predstihla aj Exxon Mobil, najväčšiu ropnú firmu obchodovanú na burze. Saudi Aramco plánuje v druhom štvrťroku emitovať svoje prvé dlhopisy v amerických dolároch. Hodnota celej emisie by mala predstavovať minimálne 10 miliárd dolárov. Firma chce prostriedky utŕžené z emisie dlhopisov použiť na dofinancovanie akvizície 70% vo štvrtej najväčšej petrochemickej firme na svete, Saudi Basic Industries. Za podiel v nej by mala zaplatiť necelých 70 miliárd dolárov. Pri príležitosti vstupu na dlhopisový trh musela firma zverejniť svoje finančné výkazy, z ktorých vidno, že čo do zisku sa jedná o najväčšiu firmu na svete. V roku 2018 zarobila 111,1 miliárd dolárov. Firma by ale zarobila viac, no zisky jej okresalo zdanenie zo strany štátu. Z barelu ropy mala spoločnosť približne 26 dolárov, zatiaľ čo Royal Dutch Shell 38 dolárov a firma Total 31 dolárov. Úverový rating vyjadruje dôveryhodnosť dlžníka a jeho schopnosť riadne a včas vyplatiť cenné papiere a pôžičky. Saudi Aramco dúfal v ratingové hodnotenie podobné firmám Exxon a Royal Dutch Shell. Exxon má od Moody´s AAA, čo je najvyšší možný rating a od S&P disponuje ratingom AA+. Agentúra Fitch uviedla, že firma ako taká by dostala rating AA+, avšak existuje pravidlo, podľa ktorého spoločnosť nemôže mať vyšší rating ako má krajina, v ktorej sídli. Saudská Arábia má rating A+, preto ho pridelili aj firme Saudi Aramco.

Saudi Aramco je obrovská ropná firma zo Saudskej Arábie, ktorá v posledných rokoch niekoľkokrát plánovala, no aj odložila vstup na akciovú burzu. Nateraz je firma v súkromnom vlastníctve štátu. Hovorí sa, že vstupom na burzu by sa Saudi Aramco stala najväčšou spoločnosťou na svete.

 

Brexit neúspešný aj do tretice

Hlasovanie o prijatí dohody o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie bolo minulý týždeň aj po tretí krát neúspešné. Nezavážila ani možnosť, ktorú Theresa Mayová v prípade schválenia ponúkla – a tou bol jej ponúkaný koniec na premiérskom poste. Krajina musí prijať rozhodnutie do termínu konania volieb do europarlamentu a tým je 25. máj. Ak sa tak nestane, budú jej predstavitelia doň musieť kandidovať.

 

Rakúsko ide zdaniť technologické firmy

Rakúske ministerstvo financií oznámilo zvýšenie chystanej digitálnej dane, ktorou chce zdaniť príjmy z reklamy veľkých technologických gigantov. Sadzba dane mala predstavovať 3%, po novom to má byť 5%. Daň má byť súčasťou balíka opatrení, ktorý má zasiahnuť firmy ako Google, Amazon a Facebook, ktoré podľa názoru vlády neplatia spravodlivé dane. Toto opatrenie by podľa Viedne malo do štátneho rozpočtu priniesť viac ako 200 miliónov EUR.

 

ECB sa obáva pomalého oživenia ekonomiky

Členovia Európskej centrálnej banky na svojom poslednom zasadnutí diskutovali o agresívnejších stimulačných opatreniach na podporu stagnujúcej európskej ekonomiky.  Zápis z posledného zasadnutia, ktoré sa konalo 6. a 7. marca, hovorí o obavách viacerých členov vedenia ECB z dlhšie trvajúceho oživenia ekonomiky na starom kontinente. ECB na poslednom zasadnutí oznámila nový stimulačný program TLTRO III., prostredníctvom ktorého má bankám poskytovať lacné dlhodobé úvery. Povedala tiež, že úrokové sadzby tento rok zvyšovať nebude.

Autor: Martin Babocký, investičný analytik Fincentrum