Investičný kuriér 39

KRÁTKE SPRÁVY

  • Ekonomická nálada v eurozóne je najnižšie za takmer 2,5 roka. Klesla deviaty krát za sebou. Informovala o tom pred týždňom Európska komisia.
  • Draghi: ECB je pripravená k ďalším krokom na podporu ekonomiky
  • Česká národná banka podržala úrokové sadzby bezo zmeny

 

Výnosová krivka sa na krátko inverzla

Počas minulého týždňa nastala hlbšia inverzia výnosovej krivky dlhopisov USA. Výnos na 10-ročných dlhopisoch sa dostal pod výnos 1- až 6-mesačných dlhopisov. Na priloženom hornom grafe vidíme stav americkej výnosovej krivky k 26.3.2019 a na spodnom grafe dnešnú situáciu. Dnes je znova výnos 10-ročných dlhopisov naspäť v „správnom“ pásme, nad výnosmi dlhopisov s kratšou splatnosťou. Čo táto inverzia (obrátenie) počas minulého týždňa znamenalo? Takáto situácia hovorí o tom, že investori vidia na trhu rizikovejších najbližších 6 mesiacov ako najbližších 10 rokov. Základom je, aby sa táto situácia nezopakovala, pretože v minulosti, keď takýto prípad nastal a udržal sa na daných úrovniach dlhšie, znamenalo to príchod recesie. Momentálne vidíme zhoršenú ekonomickú situáciu vo svete. Viacero krajín znižuje svoj odhad rastu HDP na rok 2019, ukazovatele recesie sa dostávajú do negatívnejších pásiem. Na spúšťač recesie si však musíme počkať. Bude to situácia okolo zadlženia krajín? Bude to zhoršená situácia okolo obchodnej vojny USA – Čína? Alebo recesii napomôže negatívny vývoj a vysoké nesplácanie študentských pôžičiek v USA? Uvidíme. Nikto rozumný si nedokáže presne určiť príchod krízy, pretože budúcnosť nikto nepozná. Investori aj na takúto situáciu môžu byť pripravení rozumnou diverzifikáciou svojho portfólia a dlhodobým investičným horizontom v akciovej zložke.

 

Dohoda o brexite znova neprešla

V britskom parlamente neprešlo ani druhé hlasovanie o dohode o brexite. Tento týždeň sa koná tretie hlasovanie v parlamente na túto tému. Ak bude toto hlasovanie úspešné, bude tak z dvoch dôvodov. Po prvé vďaka strachu brexitérov, že ak neprejde táto dohoda, nemusí sa konať žiaden brexit. Po druhé preto, lebo Mayová vytiahla silnú kartu – na to, aby presadila dohodu, musela sľúbiť, že opustí premiérske kreslo.

Európska komisia považuje  odchod Veľkej Británie bez dohody za čoraz reálnejší. Hovorí taktiež, že je na takýto scenár pripravená. Európska únia sa podľa komisie na scenár, kedy odchod nebude zmluvne upravený, pripravovala a zostala jednotná. Brexit bez dohody znamená, že Británia sa automaticky stane „treťou krajinou“ bez akýchkoľvek prechodných jednaní či období. Vzájomné vzťahy s Európskou úniou sa tak budú riadiť medzinárodným verejným právom vrátane pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. Britské firmy prestanú mať možnosť uchádzať sa o európske spolufinancovanie. Komisia doplnila, že na možný brexit bez dohody sa Európska únia pripravuje už od decembra 2017.

 

Apple predstavil novinky

Spoločnosť Apple na svojej poslednej technologickej konferencii oznámila spustenie nových produktov a služieb: Apple TV, Apple News+, Apple Card a Apple Arcade. Apple News je spravodajská služba za 10 dolárov mesačne, ktorá bude zahŕňať prístup k približne 300 časopisom a niekoľkým veľkým novinám vrátane Wall Street Journal či Los Angeles Times. Firma uviedla, že na rozdiel od Facebooku či Googlu nebude vnútri aplikácie svojich čitateľov sledovať. Apple bude mať aj svoju vlastnú kreditnú kartu Apple Card, ktorú vyvinula v spolupráci s MasterCard. Karta má byť súčasťou mobilu s možnosťou založenia si fyzickej verzie. Karta bude bez poplatkov a bude ponúkať cash back, teda vrátenie peňazí z každého nákupu vo výške 2%. Do konca roka má byť prístupná vo vyše 40 krajinách. Rovnako firma prišla s hernou predplatiteľskou službou Apple Arcade. Bude dostupná v App Store a v spolupráci s Walt Disney, Segou či Annapurna Interactive chce ponúkať viac ako 100 hier. Je tu aj nová televízna služba Apple TV Plus so seriálmi a filmami, ktorá má byť konkurenciou Netflixu, Amazonu a káblovým televíziám. Služba má byť prístupná od jesene. Nejedná sa o žiadne prevratné novinky, Apple sa jednoducho rozširuje na ďalšie trhy. Kritici tvrdia, že Apple ide neskoro, zástancovia vyzdvihujú silnú pozíciu, ktoré firma má kvôli hromade hotovosti, s ktorou môže operovať a vysokému počtu používateľov iphonov, ktorých je až 900 miliónov.

 

Pinterest a Lyft vstupujú na burzu

Sociálna sieť Pinterest zverejnil podklady k svojmu tohtoročnému vstupu na verejný akciový trh. Vyplýva z nich, že v roku 2018 zaznamenala čistú stratu 63 miliónov dolárov pri tržbách 756 miliónov dolárov. Tržby jej oproti predošlému roku narástli o 60%. Spoločnosť si od vstupu na burzu sľubuje ohodnotenie na úrovni 12 miliárd dolárov, na ktoré ju ohodnotilo posledné kolo financovania v roku 2017. Na burzu vstupuje aj alternatívna taxislužba Lyft. Jej trhová hodnota by sa tak dostala približne k 25 miliardám dolárov. Mohla by sa mu podariť stať sa najväčším IPO (prvotný úpis akcií na burzu) od IPO čínskeho internetového predajcu Alibaba v roku 2014. Lyft je podobne ako Pinterest po finančnej stránke v strate. Tržby firmy sa minulý rok zdvojnásobili na 2,2 miliardy dolárov, zatiaľ čo čistá strata s aprehĺbila zo 688 miliónov v roku 2017 na 911 miliónov dolárov minulý rok.

Okrem nich sa na burzu tento rok chystajú vstúpiť Uber, Airbnb a Slack.

Autor: Martin Babocký, investičný analytik Fincentrum