Investičný kuriér 35

KRÁTKE SPRÁVY

  • Bývalá šéfka Fedu, Janet Yellen vyhlásila, že Donald Trump nerozumie hospodárskej politike
  • Šéf Fedu Jerome Powell povedal, že hospodárska expanzia USA bude pokračovať, avšak slabším tempom
  • Z výskumu Allianz Euro Monitor vyplýva, že najstabilnejšie ekonomiky EU sú Nemecko, Holandsko, Slovinsko a Česko

 

Novinky k situácii okolo zvyšovania sadzieb v Európe

Vo štvrtok bude zasadať Európska centrálna banka, kde sa budú očakávať nové vyhlásenia k menovej politiky banky, vrátane nastavenie úrokových sadzieb v eurozóne. Po poslednom zasadnutí ECB sme počuli správy o negatívnej situácii v Európe a vo svete a zvažovanie možností lacných úverov firmám. Ekonomická situácia v Európe naozaj nie je ideálna, trápi ju Brexit, dlhová situácia v Taliansku a iných krajinách, slabý rast ekonomiky Nemecka, globálne ekonomické spomalenie, obchodná vojna a prepad čínskych akciových trhov. Svetová ekonomika je poprepájaná a ECB musí brať do úvahy všetky premenné a následky prípadného zvyšovania úrokových sadzieb. Ak poznáme riziká tejto situácie, nebude pre nás prekvapením, ak ECB vyhlási, že sadzby tento rok zvyšovať nebude (pôvodný plán bol zvyšovanie sadzieb na konci leta). Čo by znamenalo, ak by sa sadzby tak skoro nemenili? Dlhopisové investície by znova nadobudli na svojej atraktivite a sadzby na hypotekárnych úveroch by nemuseli v dohľadnej dobe výrazne rásť, čo by malo pokračujúci pozitívny vplyv na nehnuteľnosti.

Nóri veria Británii a investujú do nej

Nórsky štátny investičný fond sa rozhodol staviť na úspech Veľkej Británie po brexite a investuje do nej aj napriek momentálne nepriaznivej situácii. Nórsky štátny investičný fond je najväčší samostatný fond na svete s aktívami v hodnote približne 1 bilión dolárov (1000 miliárd dolárov), ktoré pochádzajú z predaja nórskej ropy a plynu. Tento fond je jeden z najväčších investorov do britských aktív aj napriek situácii okolo brexitu. Jeho predstavitelia si myslia, že Británia vyjde z tejto situácie silnejšia a prostredníctvom svojich investícií uskutočňujú 30 ročnú stávku na úspech tejto ostrovnej krajiny. Nórsky štátny investičný fond drží v britských aktívach približne 82 miliárd dolárov aj napriek 12% poklesu hodnoty týchto aktív z minulého roka. Británia je pre fond tretím najväčším trhom, do ktorého má zainvestované. Riaditeľ Nórskeho investičného fondu Yngve Slyngstad predpokladá, že postupom času by ich britské investície mali slušne zarobiť. Fond drží 5,6 miliardy libier v britských štátnych dlhopisoch a podiely v 394 britských spoločnostiach. Medzi inými drží podiely vo firmách ako Rolls-Royce, Marks and Spencer, BP, Barclays a iných.

Kobalt ako zaujímavá investícia?

Skupina miliardárov na čele s Billom Gatesom podporila startup KoBold Metals, ktorý pracuje na „google mapách pre zemskú kôru“ s cieľom nájsť nové zdroje kobaltu. Kobalt je dôležitá komodita, ktorá sa využíva v batériách pre elektromobily. Startup získal peniaze od firiem Andreesen Horowitz a Breakthrough Energy Ventures, ktorú financuje Bill Gates, Jeff Bezos, Ray Dalio, Michael Bloomberg a iní. KoBold Metals vytvára databázu geologických dát a snaží sa prostredníctvom nej hľadať miesta so zvýšenou koncentráciou kobaltu. Momentálne pochádzajú dve tretiny svetovej ponuky kobaltu z Demokratickej republiky Kongo a nájdenie nových ložísk by zvýšilo diverzifikáciu ponuky tohto kovu vo svete. Ťažiarske firmy sa hľadaniu kobaltu tradične nevenujú, môžeme teda brať tento typ investície ako zaujímavú alternatívu a v prípade rozšírenia investičných možností aj ako menšiu časť v diverzifikovanom portfóliu klienta, samozrejme so všetkými rizikami.

Amazon rozširuje svoj potravinový biznis

Najväčší svetový internetový predajca plánuje tvoriť desiatky obchodov s potravinami naprieč Spojenými štátmi. Po akvizícii Whole Foods sa tak snaží rozširovať svoj potravinový biznis. Amazon sa rozhliada po kúpe regionálnych potravinových reťazcov, momentálne jedná o obchodoch v San Franciscu, Seattle, Chicagu, Washingtone a Philadelphii.

Čo nás čaká tento týždeň

Vo štvrtok sa uskutoční zasadnutie ECB, kde budú poskytnuté bližšie informácie o zmene úrokových sadzieb v eurozóne.

Martin Babocký

Investičný analytik, Fincentrum