Investičný kuriér 33

Krátke správy

  • Americká banka Morgan Stanley očakáva pokles ziskov amerických firiem
  • Nemecký ekonomický inštitút Ifo: svetová hospodárska klíma je najhoršia za sedem rokov
  • Trump plánuje vyhlásiť v krajine stav núdze, aby mohol postaviť múr na hraniciach s Mexikom
  • Šéf britskej centrálnej banky: Brexit bez dohody by Británii spôsobil ekonomický šok

 

Znížený rast HDP Talianska

Ratingová agentúra Fitch znížila odhad tohtoročného rastu talianskej ekonomiky z predchádzajúcich 1,1% na aktuálne očakávanie 0,3%. Taliansko je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny po Nemecku a Francúzsku. Taliansko je od druhej polovice minulého roka v recesii. Recesia nastáva vtedy, ak krajina zaznamená dva po sebe idúce kvartály s mínusovým HDP. Talianska vláda sa ale naopak drží svojej prognózy, podľa ktorej bude rásť ich ekonomika o 1%. Rovnako ako Fitch aj Európska komisia znížila nedávno odhad tohtoročného rastu talianskej ekonomiky z pôvodných 1,2% na 0,2%. Talianska centrálna banka počíta s prognózou rastu 0,6%. Guvernér banky však začiatkom februára varoval, že existujú významné riziká, v ktorých dôsledku by hospodársky vývoj mohol za touto prognózou zaostať.

Slabý rast britskej ekonomiky

Rast britskej ekonomiky v minulom roku spomalil na 1,4% z predvlaňajších 1,8%. Toto tempo bolo najslabšie od roku 2012. Vyplýva to z údajov britského štatistického úradu. Za spomalením je predovšetkým neistota ohľadom vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie a slabý zahraničný dopyt. Britská centrálna banka znížila odhad tohtoročného rastu ekonomiky z 1,7% na 1,2%.

Lacné úvery bankám od ECB?

Európska centrálna banka by mohla podporiť ekonomiku eurozóny prostredníctvom novej ponuky lacných dlhodobých úverov pre komerčné banky. Uviedol to člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeuré. Jeho slová viedli k posilneniu akcií bánk z eurozóny. Banka na januárovom zasadnutí ponechala menovú politiku bezo zmeny. V decembri ukončila program nákupu dlhopisov, ktorým sa niekoľko rokov snažila podporovať hospodársky rast a infláciu. Banka prostredníctvom nákupu dlhopisov napumpovala do ekonomiky nové peniaze v objeme 2,6 bilióna dolárov. Coeuré upozornil, že spomalenie hospodárskeho rastu v eurozóne je výraznejšie ako sa predpokladalo. Ďalšie zasadnutie ECB sa bude konať 7. marca a všeobecne sa očakáva, že banka zníži odhady hospodárskeho rastu a inflácie v eurozóne. Minulý rok spomalil rast ekonomiky eurozóny na 1,8% z 2,4% v roku 2017. Medzinárodný menový fond znížil odhad rastu HDP eurozóny z 1,9% na 1,6%. Eurozóna sa v poslednej dobe snaží vyrovnať s negatívnymi dôsledkami slabnúceho globálneho rastu ekonomiky, so spormi v medzinárodných obchodných vzťahoch, ekonomickými ťažkosťami niektorých svojich členov a neistotou ohľadom brexitu.

Nemecko sa vyhlo recesii

Zverejnené čísla za rast HDP Nemecka vo štvrtom kvartáli ukazujú hodnotu 0. To znamená, že nemecká ekonomika za posledný kvartál roku stagnovala. Kvartál predtým bolo zverejnené číslo -0,2%. Ak by po ňom nasledovala ďalšia mínusová hodnota, krajina by sa prehupla do recesie. Počas celého minulého roka sa HDP Nemecka zvýšil o 1,4% namiesto očakávaných 1,5%. Rast spomalil z 2,2% v roku 2017. Na Nemecko rovnako vplýva zhoršený globálny obchod a brexit.

Rýchly nástup obnoviteľných zdrojov energie

Obnoviteľné zdroje energie sa do roku 2040 majú stať najväčším zdrojom výroby elektriny. Očakáva sa, že globálny dopyt po energii sa zvýši o tretinu, potiahnuť ho má rýchly rast strednej triedy v Ázii. Vo svojej každoročnej správe o výhľade odvetvia to uviedla britská spoločnosť BP. Do roku 2040 sa majú obnoviteľné zdroje na celkových dodávkach elektriny podieľať približne 30%, momentálne je ich podiel 10%. Najväčším spotrebiteľom energie by mala dlho zostať Čína. India ju ale v najbližšom desaťročí prekoná v tempe rastu dopytu a na celosvetovom trhu dopytu by sa mala podieľať viac ako štvrtinou. Za posledných 20 rokov sa dopyt po energii v Číne zvyšoval o 5,9% ročne, do roku 2040 sa očakáva rast už iba 1% ročne, pretože čínska ekonomika sa odkláňa od energeticky náročného priemyslu a Peking zavádza prísnejšie pravidlá, aby zmiernil znečistenie ovzdušia.

IKEA zvažuje predávať nábytok cez Amazon a Alibabu

Švédsky nábytkársky reťazec IKEA zvažuje ponúkať nábytok prostredníctvom internetových obchodov Amazon a Alibaba. Testovací predaj, ktorého príprava si vyžiadala viac času v porovnaní s očakávaniami, bude zahájená v blízkej dobe. Svetová nábytkárska jednotka prechádza rozsiahlymi zmenami svojho podnikateľského modelu. Tento mesiac začína vo Švajčiarsku testovať prenájom nábytku. Zisk firmy sa v uplynulom roku znížil o 26% na 2,25 miliardy EUR. Ako príčinu tohto prepadu označila firma práve vyššie investície, ku ktorým pristúpila v reakcii na zmenu nákupných zvyklostí spotrebiteľov. Ak by sa táto spolupráca s Amazonom a Alibabou udiala, malo by to pozitívny vplyv na ich akcie. Tieto dve firmy sú súčasťou drvivej väčšiny technologických fondov.

Martin Babocký, investičný analytik, Fincentrum