Investičná škola 30.04.2019: Interview s pani Miklášovou z Fidelity International

 

Prvá edícia Investičnej školy sa už blíži míľovými krokmi a my by sme Vám chceli radi predstaviť jedného z hlavných speakerov konferencie v Piešťanoch. Zo susednej Viedne k nám príde pani Eva Miklášová, Senior Sales Manager z Fidelity International.

Pekný deň pani Miklášová, Vaša prednáška na Investičnej škole bude Vaše prvé vystúpenie vo Fincentre. Mohli by ste nám povedať viac o sebe a svojich profesných skúsenostiach?

Vo Fidelity som začala pracovať v roku 2012.Moja kariéra začala pozíciou na oddelení pre podporu distribúcie a marketing v Rakúsku. Od roku 2013, ako spoločnosť začala pomaly expandovať na CEE trhy, vrátane Slovenskej a Českej Republiky, som prevzala riadenie tohto projektu a postupne som sa stala obchodnou manažérkou vo Fidelity pre Slovensko a Česko. Pred nástupom do Fidelity som študovala Ekonomickú univerzitu Wirschaftsuniversität vo Viedni a manažment na Univerzite Komenského v Bratislave. V mene Fidelity som členka asociácie správcovských spoločností na Slovenku a Českej Republike a minulý rok som absolvovala skúšku CFA level 2.

Po rokoch vo Fidelity International, čo Vás na tejto firme stále oslovuje? Prečo by ľudia mali investovať do jej fondov?

Na Fidelity International ma najväčšmi oslovuje charakter firmy. Fidelity bola založená už v roku 1946 v USA a v jej medzinárodná časť vznikla v roku 1969. Za tie roky si Fidelity vybudovala veľmi dobrú povesť a stala sa jednou z desiatich najväčších firiem na svete a ešte stále ju vlastní rodina zakladateľa. Deň čo deň, pri každej komunikácii s klientmi, rozhodovaní sa a počas rôznych aktivít sa kladie dôraz na pozitívny prínos pre klienta a na to, aby si firma udržala nadobudnutú dobrú povesť aj v budúcnosti.

Do akých tried aktív investujete vy? Ste skôr zástankyňou dlhodobého investovania, či využívate aj krátkodobejšie špekulácie?

Momentálne veľmi zastávam dlhodobé investovanie. Pravidelne investujem do akciových a zmiešaných fondov. Pred niekoľkými rokmi som investovala do rôznych regiónov a sektorov aj v krátkodobejšom horizonte, no z časových dôvodov som s tým prestala. Rovnako ani výnos nestál za vynaloženú námahu.

 

V poslednej dobe sa hovorí o možnej prichádzajúcej kríze. Ako vidíte túto situáciu vy?

Nenazvala by som to krízou, skôr ekonomickým spomalením, recesiou. Zjednodušený ekonomický cyklus sa skladá z fáz ako dno, expanzia, vrchol a recesia. a tento kolobeh sa historicky opakuje. Je to bežná súčasť ekonomiky. Svetová ekonomika sa momentálne nachádza v neskorej fáze ekonomického cyklu a ekonomické indikátory znázorňovali jej spomalenie. To, či recesia príde, nie je otázkou, náročnejšie je zistiť, kedy. Dôležitú úlohu v súčasnosti zohrávajú centrálne banky a ich konanie môže odhady načasovania recesie zmeniť.

 

Mohli by ste nám pár vetami priblížiť o čom bude Vaša prednáška na Investičnej škole Fincentra v Piešťanoch?

Moja prednáška bude zameraná na vysvetlenie úlohy Fidelity fondov vo Fincentre investičných balíkov Conservative 5+, Balanced 7+ a Dynamic 10+. Podrobnejšie sa zameriam na vysvetlenie investičnej stratégie fondov a ich správanie v dnešnom trhovom prostredí.

 

Ďakujeme pekne za Váš čas a odpovede.