Fincentrum & Forbes Investíciou roka 2018 je Amundi Funds II - Pioneer U.S. Dollar Short-Term

Bratislava 23. január 2019

 Fincentrum & Forbes Investíciou roka 2018 sa stal fond krátkodobých investícií Amundi Funds II - Pioneer U.S. Dollar Short-Term správcovskej spoločnosti Amundi Asset Management. Rozhodol o tom najlepší pomer zhodnotenia, o ktoré prekonal bezrizikovú investíciu voči volatilite, keď v tomto ukazovateli dosiahol hodnotu 1,016. 

 „Víťazovi dopomohol silnejší dolár, podporovaný vyššími úrokovými sadzbami v USA. Fond tak dokázal investorom v eurách zarobiť atraktívnych 6,5 percenta za rok. Dolárové fondy krátkodobých investícií boli tentoraz všeobecne príjemným prekvapením,“ opisuje senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi. 

Po extrémne pokojnom roku 2017, kedy aj akciové fondy dosahovali až štvornásobnú výkonnosť voči volatilite, sa vlani na trhy vrátila kolísavosť. Karty zamiešal najmä december, ktorý bol pre americké akcie najhorší od roku 1931. „To negatívne ovplyvnilo výsledky kategórií Akciový fond globálny – rozvinuté trhy 2018 a Komoditný fond 2018, v ktorých sme v rámci hodnotených fondov nedokázali nájsť žiadny s kladnou eurovou výkonnosťou. Preto víťazov v týchto kategóriách za rok 2018 nevyhlasujeme,“ vysvetľuje Peter Világi. 

 Z pohľadu výkonnosti sa najviac darilo defenzívnejším akciovým titulom, čo je pre finálnu fázu ekonomického cyklu typické. Prím hral najmä sektor zdravotnej starostlivosti, čo potvrdil aj víťaz kategórie Akciový fond 2018 – fond NN (L) Health Care P Cap (EUR) spoločnosti NN Investment Partners. 

 Rok 2019 bude opäť rokom volatility. Očakávať možno spomalenia dynamiky globálneho ekonomického rastu a pokračovanie v normalizácii monetárnej politiky. Ani v tomto roku sa však nezbavíme populizmu a politickej neistoty. „Aj keď sa pravdepodobnosť recesie v USA pomaly zvyšuje, v tomto roku by sme ju zažiť ešte nemali,“ dodáva analytik Fincentra. 

 Spoločnosť Fincentrum hodnotí podielové fondy už deviaty rok. Fondy sa sledujú v šiestich kategóriách – fondy krátkodobých investícií, dlhopisové fondy, akciové fondy globálne – rozvinuté trhy, akciové fondy, komoditné fondy a zmiešané fondy. 

 Vyhodnotenie hlavného víťaza a ďalších fondov v ostatných kategóriách nemožno chápať ako odporúčania pre prípadných investorov. Fondy, ktoré boli úspešné vlani, môžu v tomto a ďalších rokoch sklamať a naopak. Fincentrum a Forbes má za cieľ orientovať v zložitých investičných procesoch bežných investorov a zvýšiť finančnú gramotnosť obyvateľstva, ktorá je na veľmi nízkej úrovni.

FINCENTRUM & FORBES INVESTÍCIOU ROKA 2017 JE EURO CASH DLHOPISOVÝ, O.P.F.

Bratislava 24. januára 2017 (Fincentrum)

Fincentrum & Forbes Investíciou roka 2017 sa stal dlhopisový podielový fond EURO Cash dlhopisový, o.p.f. správcovskej spoločnosti IAD Investments. Rozhodol o tom najlepší pomer zhodnotenia, o ktoré prekonal bezrizikovú investíciu, voči volatilite, keď v tomto ukazovateli dosiahol hodnotu 4,483. Fond tak obhájil vlaňajšie prvenstvo v hodnotení trhu kolektívneho investovania, ktoré už siedmy rok organizuje spoločnosť Fincentrum v spolupráci s časopisom Forbes. „Aj keď víťazný fond nezopakoval výnos 5,1 percenta z roku 2016, stále potvrdzuje, že má svoje miesto v portfóliu opatrného investora, pretože je stabilnou investíciou,“ hovorí senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Z pohľadu výkonnosti sa vlani darilo najmä rozvíjajúcim sa trhom. Najvyššie výnosy spomedzi hodnotených fondov, aj viac ako 40 percent, vlani dosahovali akciové fondy zamerané na indické a čínske akcie. Darilo sa aj rozvinutým trhom, keď americké akciové indexy niekoľkokrát prepisovali štatistiky. „Nielen výnosy akciových fondov boli v roku 2017 zaujímavé. Viac prekvapila extrémne nízka volatilita. Ani raz za posledných sedem rokov neboli akciové fondy tak blízko celkovému víťazstvu v našom hodnotení. Napríklad najlepší fond z kategórie akciových fondov Fidelity Funds – Emerging Asia Fund A-ACC-PLN (hedged) s ročným eurovým výnosom 42,95 percenta, skončil v ukazovateli nadvýnosu voči volatilite na druhom mieste s hodnotou 4,304,“ pripomína Világi.

Rok 2018 bude rokom politickej neistoty či už kvôli Trumpovej nepredvídateľnosti, napätej situácii na Kórejskom polostrove, blížiacim sa talianskym voľbám, Brexitu, nedoriešenej nezávislosti Katalánska alebo rastúcemu napätiu na Blízkom východe. Býčí trh v USA je druhý najdlhší v histórii a postupne starne. A stále viac sa objavujú hlasy o neprimeranej cene amerických akcií. „Investičné vyhliadky na tento rok sú stále pozitívne. Aj keď bude ťažké zopakovať výnosy, ktoré sme videli napríklad na americkom trhu v roku 2017. Klienti by sa však mali rozhodne pripraviť na vyššiu kolísavosť, od ktorej sme si vlani trochu odvykli,“ myslí si analytik.

No bez ohľadu na to, čo sa v roku 2018 udeje, stále je správny čas na to, aby si najmä tridsiatnici začali dlhodobo sporiť. „Demografická kríza bude mať veľmi negatívny dopad na životnú úroveň Husákových detí v starobe. A na tom nič nezmení ani druhý pilier, ani prísľuby súčasných vládnych činiteľov o tom, ako sa o nich štát postará. Jediným riešením je práve individuálne sporenie, napríklad prostredníctvom podielových fondov,“ dodáva Világi.

FINCENTRUM & FORBES INVESTÍCIOU ROKA 2016 SA STAL EURO CASH DLHOPISOVÝ, O.P.F.

Bratislava 24. januára 2017 (Fincentrum)

Vo výnosoch vlani excelovali najmä brazílske a ruské akciové fondy. Najvýkonnejší z hodnotených fondov klientom zarobil viac ako 72 percent. Víťazom Fincentrum & Forbes Investície roka 2016 sa stal EURO Cash dlhopisový, o.p.f správcovskej spoločnosti IAD Investments s ročným výnosom 5,10 percenta. O jeho triumfe rozhodol pomer výnosu, o ktorý fond prekonal bezrizikovú investíciu a volatility (Sharpov pomer). V tomto ukazovateli fond dosiahol hodnotu 3,699.

„Víťazný fond je zaujímavou investíciou v strednodobom horizonte. Aj keď je stále relatívne konzervatívny, správne namiešaným portfóliom ponúkol v prostredí rekordne nízkych úrokových sadzieb nadštandardné zhodnotenie,“ hovorí senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi. Z pohľadu výkonnosti sa vlani najviac darilo brazílskym a ruským akciovým fondom s eurovým výnosom aj viac ako 60 percent za rok. Najvýkonnejší z hodnotených fondov Horizon Access Fund Brazil od KBC Asset Management dokonca zarobil viac ako 72 percent. „Každý rok sa niektorému regiónu podarí mimoriadne vystreliť. No stále platí, že klienti by sa pri výbere investície nemali riadiť minulou výkonnosťou. V roku 2015 sa napríklad najviac darilo fondu KBC Equity Fund Flanders s vyše 34-percentným zhodnotením. A rok predtým zaznamenal WIOF India Performance Fund - Class A výnos vyše 80 percent. Ak si ich klienti vybrali podľa rekordného zhodnotenia, vlani sa v prípade belgických akcií mohli tešiť len z jednociferného zisku a vo fonde indických akcií dokonca skončili v miernej strate,“ upozorňuje Világi.

Rok 2017 bude rokom politickej neistoty. Donald Trump ako nový americký prezident zostáva pre trhy nečitateľný. Podobné riziko predstavuje aj nastupujúca vlna populizmu v Európe. Aj preto sa dá očakávať, že volatilita na trhoch zostane. Výhľad na akciové trhy rozvinutých krajín však zostáva stále pozitívny, keďže globálny hospodársky rast sa zlepšuje. „Čaká nás obdobie zvyšovania úrokových sadzieb v USA a Európska centrálna banka zrejme začne s prehodnocovaním programu kvantitatívneho uvoľňovania v Eurozóne, čo môže byť negatívnou správou hlavne pre štátne dlhopisy vyspelých ekonomík,“ hodnotí analytik. No bez ohľadu na to, čo sa v budúcom roku udeje, stále je správny čas na to, aby si najmä tridsiatnici začali dlhodobo sporiť. „Demografická kríza bude mať veľmi negatívny dopad na životnú úroveň Husákových detí v starobe. A na tom nič nezmení ani druhý pilier, ani prísľuby súčasných vládnych činiteľov o tom, ako sa o nich štát postará. Jediným riešením je práve individuálne sporenie, napríklad prostredníctvom podielových fondov,“ dodáva Világi.

Spoločnosť Fincentrum hodnotí podielové fondy už siedmy rok. Fondy sa sledujú v šiestich kategóriách – fondy krátkodobých investícií, dlhopisové fondy, akciové fondy globálne – rozvinuté trhy, akciové fondy, komoditné fondy a zmiešané fondy. Vyhodnotenie hlavného víťaza a ďalších fondov v ostatných kategóriách nemožno chápať ako odporúčania pre prípadných investorov. Fondy, ktoré boli úspešné vlani, môžu v tomto a ďalších rokoch sklamať a naopak. Fincentrum a Forbes má za cieľ orientovať v zložitých investičných procesoch bežných investorov a zvýšiť finančnú gramotnosť obyvateľstva, ktorá je na veľmi nízkej úrovni. 

FINCENTRUM & FORBES INVESTÍCIA ROKA 2015

Bratislava 26. januára 2016 (Fincentrum)

Víťazom Fincentrum & Forbes Investície roka 2015 sa stal Generali Fond Korporátních dluhopisů s ročným výnosom 6,51 percenta. O jeho triumfe rozhodol pomer výnosu, o ktorý fond prekonal bezrizikovú investíciu a volatility (Sharpov pomer). V tomto ukazovateli dosiahol hodnotu 2,82.

„Víťazný fond je rizikovejší ako peňažné alebo dlhopisové fondy zamerané na štátne dlhopisy rozvinutých krajín. Zároveň je menej rizikový ako akciové fondy. Preto je vhodný pri dlhších investičných horizontoch ako doplnok portfólia konzervatívnejšieho investora a v stredných horizontoch aj pre dynamickejších klientov,“ hovorí senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Z pohľadu výkonnosti sa vlani najviac darilo európskym akciovým fondom. Klientom zarobili aj vyše 20 percent. Najviac zarábajúcim spomedzi hodnotených fondov bol vlani KBC Equity Fund Flanders. „Tento akciový fond síce zarobil 34 percent za rok, ale nepovažoval by som ho za optimálnu investíciu pre retailových klientov. Je totiž veľmi úzko zameraný na belgické akcie, čo investorom prináša dodatočné riziko koncentrácie. O to menej by sa pri jeho výbere mali klienti riadiť minulou výkonnosťou,“ upozorňuje analytik.

Rovnako úspešne skončili rok 2015 aj japonské akcie. Za dvojcifernými výnosmi takto zameraných fondov stojí, podobne ako v Európe, hlavne politika centrálnej banky, ktorou sa snaží podporiť ekonomický rast krajiny. Do polovice roka sa výnimočne darilo aj americkým akciám. Volatilita v druhom polroku však z výnosov amerických akciových fondov pomerne dosť ukrojila. „Zaujímavé výnosy dosiahli aj klienti, ktorí investovali do fondov denominovaných v amerických dolároch. Posilnenie americkej meny voči euru im prinieslo dodatočný zisk zhruba 10 percent,“ uvádza Világi.

Najmenej sa vlani darilo komoditným fondom. Túto kategóriu sme vo Fincentrum & Forbes Investícii roka 2015 ani nevyhodnocovali, pretože žiadny z hodnotených fondov nedosiahol kladný ročný výnos. „Témou číslo jedna je samozrejme kolaps trhu s ropou, keď sme sa v rozpätí niekoľkých mesiacov dostali z ceny vyše 100 dolárov za barel pod 30 dolárov. A dno sme pravdepodobne ešte nedosiahli,“ predpokladá analytik.

Prvý raz sa v hodnotení objavila kategória Akciový fond globálny – rozvinuté trhy. Dôvodom podľa analytika je, že fondy práve tejto kategórie sú optimálne na dlhodobé sporenie napríklad na dôchodok. Klient pri nich naplno využíva potenciál rastu akcií, ale znižuje si riziko tým, že sa nezameriava na konkrétny sektor či trh. „Ľudia sú z témy dôchodkov unavení. Bohužiaľ, musíme o nich hovoriť, pretože na nezodpovednú politiku v tejto oblasti doplatia dnešní tridsiatnici. A individuálne sporenie je v tomto okamihu jediným riešením,“ pripomína Világi.

Spoločnosť Fincentrum hodnotí podielové fondy už šiesty rok. Fondy sa sledujú v šiestich kategóriách – fondy krátkodobých investícií, dlhopisové fondy, akciové fondy globálne – rozvinuté trhy, akciové fondy, komoditné fondy a zmiešané fondy.

Vyhodnotenie hlavného víťaza a ďalších fondov v ostatných kategóriách nemožno chápať ako odporúčania pre prípadných investorov. Fondy, ktoré boli úspešné vlani, môžu v tomto a ďalších rokoch sklamať a naopak. Fincentrum a Forbes má za cieľ orientovať v zložitých investičných procesoch bežných investorov a v neposlednom rade aj o snahu zvýšiť finančnú gramotnosť obyvateľstva, ktorá je na veľmi nízkej úrovni.

FINCENTRUM & FORBES INVESTÍCIA ROKA 2014

Spoločnosť Fincentrum už piaty rok spracováva analýzu slovenského investičného trhu podielových fondov v siedmich kategóriách. Vo výnosoch excelovali najmä akciové fondy. Najvýkonnejší fond klientom vlani zarobil až 80 percent. Víťazom Fincentrum & Forbes Investícia roka 2014 sa rovnako ako minulý rok stal Zaistený – IAD depozitné konto, o.p.f.Ani vlani však nepredstavoval bránu do investorského raja vysokých výnosov. Bol tak opäť viac menej stávkou na istotu.

O víťazovi rozhodlo technické k.o., keď ziskovejším fondom zobrala body vyššia kolísavosť. Fincentrum hodnotí podielové fondy pomerom výnosu, o ktorý fond prekonal bezrizikovú investíciu, a volatility (Sharpov pomer). Pri Zaistenom – IAD depozitnom konte, o.p.f. tento ukazovateľ dosiahol za minulý rok úctyhodných 5,24, aj keď ročný výnos bol len 0,7 percenta.

Víťazný fond je pre nízku rizikovosť a nulové poplatky ideálny na tvorbu krátkodobej finančnej rezervy na neočakávané výdavky domácnosti, pri ktorej nie je prvoradý výnos, ale okamžitá dostupnosť peňazí. Z tohto základu by mal vychádzať každý finančný plán. Na strednodobé a dlhodobé investovanie sú potom vhodné napríklad dlhopisové a akciové fondy. Ako vidíme vo výsledkoch, mnohé z nich priniesli klientom v roku 2014 naozaj zaujímavé výnosy,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Fincentrum Milan Repka.

Z pohľadu zhodnotenia sa najviac darilo akciovým fondom zameraným na Indiu. Fond WIOF India Performance Fund – Trieda A sa stal najziskovejšou investíciou spomedzi 803 hodnotených fondov s ročným výnosom v eurách 80,69 percenta a suverénne vyhral kategóriu akciových fondov. Prekvapili aj turecké akcie a akciové fondy nehnuteľností. Solídne zhodnotenie až do 22 percent dosiahli vlani aj dlhopisové fondy.

Na druhej strane, z pochopiteľných dôvodov, vlani najviac investori prerábali v ruských akciových fondoch. Geopolitická situácia na Ukrajine sa podpísala aj pod nepriaznivé výsledky sektorových fondov zameraných najmä na ťažbu ropy. Pre nízke úrokové sadzby boli menej atraktívne aj fondy peňažného trhu.

Aj keď komentujeme jednotlivé kategórie fondov podľa výkonnosti, rád by som upozornil, že dosiahnuté zhodnotenie by nemalo byť hlavným kritériom výberu investície. Rozhodujúcou je analýza potrieb klienta, jeho vzťahu k riziku a investičného horizontu. Vzhľadom na stav dôchodkového systému na Slovensku sa téma dlhodobého investovania stáva opäť mimoriadne aktuálnou. A pre komplexnosť celej problematiky, v ktorej sa klient len ťažko orientuje, musíme klásť dôraz na kvalitné finančné sprostredkovanie,“ dodáva Milan Repka.

Vyhodnotenie hlavného víťaza a ďalších fondov v ostatných kategóriách nemožno chápať ako odporúčania pre prípadných investorov. Fondy, ktoré boli úspešné vlani, môžu v tomto a ďalších rokoch sklamať a naopak. Fincentrum a Forbes má za cieľ orientovať v zložitých investičných procesoch bežných investorov a v neposlednom rade aj o snahu zvýšiť finančnú gramotnosť obyvateľstva, ktorá je na veľmi nízkej úrovni.

FINCENTRUM & FORBES INVESTÍCIA ROKA 2013

Spoločnosť Fincentrum už štvrtý rok spracováva analýzu slovenského investičného trhu podielových fondov v siedmych kategóriách. Ak zohľadníme primeranosť rizika, najzaujímavejšími investičnými inštrumentmi boli v minulom roku prevažne akcie. Napriek tomu Fincentrum & Forbes Investíciou roka 2013 sa stal „Zaistený – IAD depozitné konto, o.p.f.“, ktorý si svojou výrazne nízkou volatilitou zabezpečil prvenstvo so slušným náskokom v  pomere nadvýnosu a volatility.

Ani tento rok sa Investíciou roka nestal fond s najvyšším hrubým výnosom. Skôr naopak, víťazný fond sa vyznačoval nízkym výnosom. Čo ho však vynieslo s veľkým náskokom na vrchol bola takmer nulová volatilita. Takzvaný Sharpov index, ktorý je hodnotiacim kritériom rebríčka, hovorí o vzťahu medzi výnosom fondu po očistení od nákladov na poplatky a od porovnateľnej investície meranej Euriborom v pomere k volatilite výnosov fondu. A tá bola pri Zaistenom fonde IAD depozitné konto naozaj veľmi nízka a celkovo piata najnižšia spomedzi všetkých hodnotených fondov. „Fond tak bol príležitosťou pre konzervatívnych investorov. Bol stávkou na istotu,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Fincentrum Milan Repka. „No tí, ktorí hľadali vyššie zhodnotenie museli hľadať inde,“ dodáva. Víťazstvo bolo pokračovaním trendu z predchádzajúceho roka, keď, rovnako pre nízku volatilitu, vyhral dlhopisový fond Generali PPF Fond korporátnych dlhopisov.

Kto si chcel minulý rok pripísať zaujímavé zhodnotenie, mal investovať do akciových fondov. Najmä tie americké dosiahli zaujímavé zhodnotenie. Podobne i japonské, alebo investujúce do biotechnológií. Výnosy tu prekračovali 50 percent, no vyššie zhodnotenie sa tradične spájalo s vyšším rizikom, takže po jeho zhodnotení sa víťazom kategórie akciových fondov stal fond investujúci do malých a stredných európskych podnikov. „Podobný vývoj zaznamenáme pravdepodobne aj tento rok,“ myslí si šéfredaktor Forbes Juraj Porubský. „Americký trh bude pravdepodobne v zajatí obmedzovania kvantitatívneho uvoľňovania zo strany FEDu, pumpovanie eur do európskej ekonomiky by ale malo tento rok vrcholiť. Dá sa preto očakávať, že akcie perspektívnych európskych podnikov dosiahnu tento rok svoje maximá, podobne ako to bolo vlani v USA,“ dodáva.

Vyhodnotenie hlavného víťaza a ďalších fondov v ostatných kategóriách nemožno chápať ako odporúčania pre prípadných investorov. Fondy, ktoré boli úspešné vlani, môžu v tomto a ďalších rokoch sklamať a naopak. Fincentrum a Forbes majú za cieľ orientovať v zložitých investičných procesoch bežných investorov a v neposlednom rade aj snahu zvýšiť finančnú gramotnosť obyvateľstva, ktorá je na veľmi nízkej úrovni.

INVESTÍCIA ROKA 2012

Spoločnosť Fincentrum Media už tretí rok spracováva analýzu slovenského investičného trhu podielových fondov v siedmych kategóriách. Ak zohľadníme primeranosť rizika, najzaujímavejším investičným inštrumentom boli v minulom roku dlhopisy a konvertibilné dlhopisy. Fincentrum Investíciou roka sa stal „Generali PPF Fond korporátnych dlhopisov“ s hrubým výnosom 16,02% a najpriaznivejším pomerom nadvýnosu k volatilite.

Podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch, ani v tomto roku sa Fincentrum Investíciou roka 2012 nestal fond s najvyšším hrubým výnosom. V prospech víťazného Generali PPF Fondu korporátnych dlhopisov hovoril najvyšší takzvaný Sharpov pomer. „Práve vďaka Sharpovmu pomeru sme dokázali zostaviť spoločný rebríček pre fondy všetkých kategórií,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Fincentrum Ján Porázik.„Aby sme vedeli, koľko fond naozaj zarobil, musíme v prvom rade od výnosu odrátať poplatky. Ďalej sme odrátali ročný EURIBOR predstavujúci bezrizikovú investíciu. Získaný nadvýnos  vydelíme volatilitou počítanou na báze denných výnosov. Výsledok – takzvaný Sharpov pomer – nám umožňuje porovnávať výkonnosť aj medzi jednotlivými kategóriami.“

„Pri analýze Fincentrum Investícia roka vidíme, že kapitálové trhy dokážu prekvapiť každý rok,“ hodnotí predseda predstavenstva spoločnosti Fincentrum Milan Repka. „V roku 2010 to vyzeralo na pokrízové oživenie a aj preto sa víťazom stal fond orientovaný na luxusné tovary a odevy. O rok neskôr trhy opäť upadli do neistoty čo pomohlo k víťazstvu dlhopisovému fondu. Podobnú situáciu sme videli, hoci z iných dôvodov, aj v roku 2012, kedy opäť zvíťazil dlhopisový fond, ktorému k oceneniu pomohla prijateľná volatilita. Na rozdiel od roku 2011 však vlaňajšok priniesol aj závratné, hoci nestabilné, výkony na akciových trhoch. Špecifická situácia upriamila pozornosť na fondy zamerané na konvertibilné  dlhopisy, teda inštrumenty, ktoré nie sú len dlhopismi, ale aj call opciami na akcie emitenta.“

„V roku 2013 si opäť prídu na svoje trhový gambleri,“ dopĺňa šéfredaktor Investujeme.sk Ľuboslav Kačalka. „Prakticky každý kút sveta má svoje problémy a dnes je ťažké predvídať, ako sa s nimi vysporiada. Ak by sme chceli byť ironickí, mohli by sme povedať, že 100% investíciou sú len akcie firmy vyrábajúcej krištáľové gule na veštenie. Všetky ostatné inštrumenty sú tak trochu lotériou. Mám obavy, že rozhodovanie investorov v roku 2013 bude pomerne často o výbere menšieho zla, či skôr menšieho rizika. Typickým príkladom je americký dolár, ktorý denno-denne stráca pevnú pôdu pod nohami, ale v porovnaní s eurom je relatívne stabilný. Nestabilita, ktorá nás čaká, však môže v konečnom dôsledku priniesť zaujímavé výsledky. Z pohľadu drobného investora je kolektívne investovanie vhodné práve preto, že časť rizika i ťarchu rozhodnutia prenáša na portfólio manažéra.“    

INVESTÍCIA ROKA 2011

Kým v roku 2010 dosiahli najvyššie výnosy fondy investujúce do luxusných spotrebiteľských značiek, vlani zarábali Slovákom najviac dlhopisové podielové fondy. Výkonnosť v kolektívnom investovaní výrazne ovplyvnilo ekonomické prostredie a rok 2011 bol z hľadiska zhodnocovania peňazí klientov skromnejší ako ten predchádzajúci. Investícia roka 2010 priniesla zhodnotenie až cez 50%, Investícia roka 2011 necelých 10%.

Investíciou roka sa podľa analýzy spoločnosti Fincentrum stal Pioneer Funds - Global Aggregate Bond denominovaný v eurách. Aj keď niektoré fondy dosiahli vlani vyššie nominálne zhodnotenie, v prospech fondu zo skupiny Pioneer hovoril lepší nadvýnos a vyššie Sharpe ratio - teda pomer výnosu k riziku.

"V rámci analýzy kolektívneho investovania chceme upozorniť potencionálnych investorov, že pozerať sa na hrubý výnos nepostačuje," Vysvetľuje predseda predstavenstva spoločnosti Fincentrum Milan Repka. "Aby sme vedeli, koľko fond naozaj zarobil, musíme v prvom rade od výnosu odrátať poplatky. Ďalej sme odrátali EURIBOR predstavujúci bezrizikovú investíciu. Získaný nadvýnos vydelíme volatilitou počítanou na báze denných výnosov. Výsledok - takzvané Sharpe ratio - nám umožňuje porovnávať výkonnosť aj medzi jednotlivými kategóriami."

V rámci analýzy investičného trhu podielových fondov Investícia roka udeľuje odborný portál Investujeme.sk takzvanú Divokú kartu, v rámci ktorej upozorňuje na fond, ktorý v budúcnosti môže zaujať. Pre rok 2012 je ním fond Growth Opportunities spoločnosti IAD Investmensts. "Určite nehovoríme, že do fondu treba investovať. Divoká karta je určená finančým profesionálom a chceme prostredníctvom nej otvoriť diskusiu o investičných príležitostiach. Nezabúdajme, že fond Growth Opportunities je určený skúseným investorom schopným uniesť vyššiu volatilitu," hovorí šéfredaktor Investujeme.sk Ľuboslav Kačalka.

INVESTÍCIA ROKA 2010

Medzi podielovými fondmi určenými pre zhodnocovanie úspor drobných investorov priniesol drobným sporiteľom najlepšie zhodnotenie pri najnižšom riziku fond ING (L) Invest Prestige & Luxe. Na spracovaní detailnej analýzy slovenského investičného trhu spolupracovala spoločnost Fincentrum Media a odborný portál Investujeme.sk.

Slovenský spotrebitelia pri správe svojich osobných financií dlhodobo robia chyby. Nerozlišujú základné vzťahy výnosov a rizika, nevedia rozlíšiť význam časového horizontu, na ktorý investíciu zamýšľajú. Analýza investičného trhu s názvom Investícia roka 2010 je ďalším z projektov, ktorým chce Fincentrum prispievať pravidelne k zvyšovaniu miery finančnej gramotnosti slovenských spotrebiteľov," uviedol pri vyhlásení Investície roka 2010 Petr Stuchlík, predseda predstavenstva skupiny Fincentrum.

Sučasťou analýzy Investícia roka je aj vyhlásenie takzvanej Divokej karty odborného portálu Investujeme.sk. Cieľom rozhodne nie je poskytovať investičné odporúčania, ale obohatiť diskusiu o možnostiach investovania o nový rozmer. "Netvrdíme, že fond Tempelton Frontier Markets Fund je zárukou bezpečnej investície, ale myslíme si, že za istých okolností by mohol v budúcnosti získať ocenenie Investícia roka," hovorí šéfredaktor Investujeme.sk Ľuboslav Kačalka.

TOP