Európa nakupuje stovky miliónov vakcín proti COVID-19

Uplynulý 41. týždeň v roku bol zakončený pozitívne. Index S&P 500 rástol štyri dni z piatich a celkovo narástol o 3,80 %. Index NASDAQ si prilepšil najviac spomedzi troch hlavných amerických indexov a to za uplynulý týždeň o 4,60 %. Industriálny index Dow Jones zakončil týždeň s rastom 3,80 %.

Všetky sektory zakončili týždeň v zelených číslach. Najviac sa darilo sektoru materiálov, ktorý rástol o 5,12 %. Na druhej priečke sa umiestnil energetický sektor s rastom 5,00 %. Na tretej priečke sa umiestnili dva sektory a to sektor informačných technológií a sektor verejných služieb s rastom 4,58 %.

Európa nakupuje stovky miliónov vakcín proti COVID-19

Európska komisia v predošlom týždni podpísala tri zmluvy s budúcimi dodávateľmi vakcín proti COVID-19. Celkovo by pre členské štáty EU mala mať k dispozícii 900 miliónov dávok. Ohľadom ďalších 505 miliónoch dávok ešte stále prebiehajú rokovania. Dodávka je predpokladaná predbežne na začiatok roku 2021.

Americký akciový trh zaznamenal za posledný týždeň najvyšší rast za posledné tri mesiace

Najväčší americký index S&P 500 minulý týždeň zaznamenal najväčší týždenný rast za tri mesiace. Jedným z faktorov, ktorý tento rast podporil bolo optimistické očakávanie ďalšieho finančného stimulu zo strany federálnej banky priamo obyvateľom, tzv. „helicopter money“. No táto pomoc príde pravdepodobne až po prezidentských voľbách v novembri. Rast bol ovplyvnený aj pozitívnymi správami ohľadom posunu v liečbe COVID-19. Akcie firiem vo verejnoprospešnom sektore zaznamenali rast. Rovnako tak aj sektor energií, ktorý podporil rast ceny ropy. Generálny tajomník OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) Mohamed Barkindo vyhlásil, že pre producentov tie najhoršie časy už skončili.

Americký index Russell 2000, ktorý pozostáva zo spoločností s nízkymi hodnotami, zaznamenal za minulý týždeň agresívny nárast o 6,00 % a momentálne sa nachádza približne 10 % od svojich maxím z roku 2018.

Výnosy dlhopisov sa blížia k štvormesačným maximám

Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov sa v priebehu týždňa zvýšili a dosiahli tak najvyššiu úroveň za posledné štyri mesiace. Pri dlhopisoch americkej vlády so splatnosťou 10 rokov sa počíta s rastom výnosu k 1 %, v súčasnosti sa pohybuje okolo 0,77 %. Ceny sa pohybujú opačne k výnosom – rast výnosov je teda výsledkom poklesu ceny. Tieto posuny naznačujú, že finančné trhy počítajú s jasným víťazstvom Joea Bidena v novembrových amerických prezidentských voľbách. Prílev kapitálu do dlhopisových fondov za uplynulý týždeň dosiahol takmer 26 miliárd USD, čo  je  druhá  najvyššia suma v histórií.

Sú trhy historicky volebno-vzdorné?

Za posledných 75 rokov, jeden mesiac pred prezidentskými voľbami mal akciový trh priemerný výnos 0,50 %. Avšak od volieb do konca roka dosiahol trh priemerný zisk 4,10 % a počas tohto obdobia bol pozitívny takmer vo všetkých rokoch.

Ropa sa prebúdza

Ceny ropy v USA vzrástli o približne 10 %, vyšplhali sa nad hranicu 40 dolárov za barel a zotavili sa z minulo týždňového poklesu. Napriek nedávnej volatilite sa ropa za posledné štyri mesiace držala v úzkom rozmedzí okolo 37 až 43 dolárov.

Citát týždňa

„Čas má väčšiu hodnotu ako peniaze. Vždy môžete získať viac peňazí, ale nemôžete získať viac času.“

– Jim Rohn

Vývoj od začiatku roka:

S&P 500: 7,63 %

NASDAQ: 29,06 %

MSCI World: 4,17 %

Ropa: – 34, 49 %

Zlato: 24,56 %

Striebro: 40,36 %

Inflácia Slovensko: 1,90 %

Autor: Martin Brecska, investičný analytik spoločnosti Swiss Life Select