Druhá vlna pandémie spomalila oživenie ekonomiky eurozóny

Americký akciový trh zažil tento týždeň (40. týždeň) pozitívne čísla. Index S&P 500 zakončil týždeň s rastom 0,33 %. Index NASDAQ si tak isto prilepšil o 0,30 %. Najväčší nárast zaznamenal Dow Jones s rastom 0,57 %.

Po dlhšej dobe sme mali možnosť vidieť na prvej priečke sektor nehnuteľností s rastom 4,87 %. Za ním nasledovali finančný sektor a sektor verejných služieb s rastom 3,30 %. Na konci rebríčku sa znovu umiestnil energetický sektor s poklesom 2,85 %. Tento sektor klesol od začiatku roku už viac ako 50 %.

Tretí štvrťrok skončil v pozitívnych číslach

Indexy, ktoré obsahujú multimiliardové spoločnosti prerušili šnúru štyroch po sebe idúcich týždenných strát. Vďačia za to spoločnostiam s menšou trhovou hodnotou. Väčšina sektorov v rámci indexu S&P 500 zaznamenala mierne pozitívne výnosy, s výnimkou energetických spoločností, ktoré prispeli k ich nedávnym prudkým poklesom. Uplynulý týždeň zavŕšil tretí štvrťrok, v ktorom boli zaznamenané výnosy pre všetky sektory okrem energetického. Pritom mesiac september bol prvým mesiacom od marca, ktorý zaznamenal výraznejšie poklesy.

Hospodárske oživenie eurozóny sa v septembri spomalilo

Oživenie hospodárstva eurozóny v septembri pokrivkávalo, môže za to opätovné uloženie niektorých opatrení s cieľom zastavenia šírenia druhej vlny koronavírusu. To spôsobilo, že dominantný sektor služieb znovu zaznamenal straty. Rastúca miera infekcie v Európe spôsobila v druhom štvrťroku historický pokles hospodárenia a to až o 12 %. Na podporu ekonomiky plánuje Európska centrálna banka uskutočniť ďalšie nákupy aktív za 1,35 bilióna eur. Európska únia oznámila vznik fondu na obnovu vo výške 750 miliárd eur, ktorý by mal fungovať v budúcom roku.

Energetický sektor na historických minimách

Celý energetický sektor prechádza v dôsledku pandémie prudkým výpredajom, na rozdiel od zvyšku trhu, ktorý sa pohybuje okolo svojich maximálnych hodnôt. Pri takýchto výpredajoch sú silné spoločnosti zvyčajne potrestané spolu so slabými. V dôsledku toho môžu veľké ropné spoločnosti ponúknuť vyššiu návratnosť, ak sa trh s energiou zotaví z pandémie.

Zlato, má ešte potenciál?

Trh so zlatom ponúka neuveriteľnú príležitosť pre zaistenie portfólia. Existuje mnoho spôsobov, ako využiť túto situáciu. Na začiatku októbra je priemerná mesačná cena zlata 1 914 USD. Uzavretie trhu nad 9-mesačným kĺzavým priemerom 1 771 dolárov je pomyselným potvrdením pokračujúceho rastúceho trendu. V USA aktuálne prebiehajú debaty o ďalším fiškálnom uvoľňovaní peňažných prostriedkov v hodnote približne 2 bilióny amerických dolárov. Ak tento návrh prejde, je veľmi pravdepodobné, že budeme vidieť zlato pokračovať v nasadenom trende.

Slovenská ekonomika sa pomaly spamätáva

V druhom štvrťroku sa hrubý domáci produkt prepadol o 12,1 %. Dôvodom bola samozrejme pandémia a závislosť slovenskej ekonomiky na cyklických sektoroch. Ak porovnáme pokles s ostatnými krajinami eurozóny, tak slovenská ekonomika bola zasiahnutá iba miernejším prepadom ako ostatné krajiny. Nezamestnanosť sa pohybovala v auguste na úrovni 7,6 %. Alarmujúce je číslo počtu voľných pracovných miest, kde bol zaznamenaný pokles 16,6 %. Dôvodom je znižovanie miest v automobilovom sektore.

Vývoj od začiatku roka:

S&P 500 3,64 %

NASDAQ 23,43 %

MSCI World 0,63 %

Ropa – 37,64 %

Zlato 22,67 %

Striebro 33,11 %

Inflácia Slovensko: 1,90 %

Autor: Martin Brecska, investičný analytik spoločnosti Swiss Life Select