Druhá vlna pandémie pravdepodobne nebude ničivá pre ekonomiky

35. týždeň pokračoval v trende silného rastu. V uplynulom období sme mohli vidieť 4 dni rastu a zároveň dosahovania historicky najvyšších hodnôt v hlavnom americkom indexe S&P 500, ktorý týždeň zakončil na hodnote 3 508 a zároveň si polepšil o 3,29 %. Industriálny index Dow Jones rástol o 2,64 % a najväčší rast znovu zaznamenal index NASDAQ a to o 3,40 %. 
Čo sa týka sektorov, tak najväčší nárast zaznamenali služby (+ 4,80 %), v tesnom závese sa na druhom mieste umiestnili technológie (+ 4,50 %) a na treťom mieste sa umiestnil finančný sektor (+ 4,40 %). Jediná oblasť, ktorá týždeň ukončila v záporných číslach boli verejné služby (- 0,60 %).

Pozitívne správy pre aerolinky

Rast akcií podporili pozitívne novinky, ktoré súvisia s očakávanou vakcínou proti COVID-19. Spoločnosti, ktoré by najviac benefitovali zo znovuotvorenia celosvetových ekonomík, ako napríklad výrobcovia leteckých dielov a samotné aerolinky, sa tešili zo silnej podpory zo strany investorov. Tieto pozitívne správy ohľadom vakcíny prišli z farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca a Oxford University. Niektoré letecké spoločnosti vďaka týmto pozitívnym novinkám zaznamenali až 10-percentný skok v cene akcií.

Kde môžeme očakávať rast v blízkej budúcnosti?

Pandémiou vyvolané zatváranie ekonomík začiatkom roka viedlo k tomu, že ľudia začali tráviť viac času doma. To urýchľovalo trend súvisiaci s technologickým rastom a elektronickým obchodom. Na druhej strane to zapríčinilo pokles sektorov ako energetika a financie, kde sa vytvorila veľká medzera. Pri pohľade do budúcnosti sa však táto medzera vo výkonnosti môže začať zmenšovať. Akonáhle bude vakcína k dispozícií, tak by sa ekonomický rast mal zrýchliť.

Európa odmieta znovuzatvárenie ekonomík

Napriek opätovnému nárastu počtu infekcií koronavírusom sa zdá, že Francúzsko, Španielsko a Taliansko odmietajú celonárodný „lockdown“. Francúzsky premiér Jean Castex uviedol, že vláda urobí všetko pre to, aby zabránila celonárodnému uzamknutiu. Tento postoj zastávajú aj taliansky minister zdravotníctva a španielsky premiér, ktorý sa vyjadril, že súčasné prepuknutie nákazy nie je ani zďaleka podobné situácií v marci, keďže úradníci a zdravotníci sú lepšie pripravení a lepšie rozumejú vírusu.

Energetický sektor a jeho aktuálna pozícia na trhu

Mnohí odborníci a prognostici očakávajú pokračujúci rast dopytu po rope. V najnovšej „mesačnej správe o trhu s ropou“ organizácie OPEC sa očakáva, že dopyt po rope dosiahne koncom roka 2020 asi 90,6 mil. barelov za deň a v roku 2021 toto číslo narastie na 97,6 mil. barelov za deň. Toto určite pomôže cene ropy rásť. No v aktuálnej trhovej situácií je energetický sektor v tieni za technologickým, ktorý nasáva všetok kyslík z investičnej arény. Čo ale môže znamenať aj možný potenciál práve pre energetický sektor.

Podobne to vidí aj štvrtý najbohatší muž sveta a všetkým dobre známy investor, Warren Buffett. Ktorý v druhom kvartáli predal väčšinu svojich pozícií v aerolinkách i bankách a zvýšil svoj podiel o 10 miliárd dolárov v spoločnosti Dominion Energy, ktorá sa venuje produkcii, transportu a skladovaniu zemného plynu.

Vývoj cien od začiatku roka:

FTSE 100:           -20,93 %
Nikkei 225:         -2,18 %
EUR/USD:           6,19 %
Ropa:                   -29,14 %
Zlato:                     27,20 %
Striebro:               55,79 %

____________

Warren Buffett, známy americký investor, oslávil v nedeľu svoje 90-te narodeniny. Preto do tohto týždňového vydania uvedieme jeden z jeho výrokov.

„Najdôležitejšia investícia, ktorú môžete urobiť,  je investícia do vás samotných.”

Warren Buffett