Dopad koronavírusu na ekonomiku netreba podceňovať

KRÁTKE SPRÁVY:

  • Ekonomický sentiment v Nemecku aj v eurozóne sa vo februári výrazne zhoršil. Prispeli k tomu obavy z epidémie ochorenia koronavírusu, čo by mohlo ochladiť svetový obchod a prehĺbiť recesiu nemeckého spracovateľského priemyslu.
  • Zriadiť svoje aktivity v Holandsku sa vlani rozhodol dvojnásobný počet firiem ako v predchádzajúcom roku. Dôvodom bol hlavne blížiaci sa odchod Británie z Európskej únie.

Koronavírus a jeho dopady na ekonomiky

Finančné trhy podceňujú riziká, ktoré pre globálnu ekonomiku prináša epidémia wu-chanského koronavírusu. V rozhovore s televíziou Bloomberg to povedal predseda správnej rady švajčiarskej banky UBS Axel Weber. Zároveň vyzval centrálne banky, aby prijali opatrenia, ktoré by podnikom pomohli negatívne dopady epidémie prekonať. Weber predpovedal, že čínska ekonomika kvôli koronavírusu v tohtoročnom prvom štvrťroku vykáže pokles, ktorý podľa údajov agentúry Bloomberg nezaznamenala prinajmenšom od roku 1990. Medzinárodný menový fond (MMF) v sobotu kvôli epidémii koronavírusu znížil odhad tohtoročného rastu čínskej ekonomiky na 5,6% z doterajších 6%, s ktorými počítal ešte v januári. Z tohtoročného rastu globálnej ekonomiky epidémie podľa MMF uberie asi 0,1%. Rast by tak mal činiť 3,2% namiesto 3,3%, ako fond predpokladal v januárovej prognóze. Šéfka MMF Christine Lagardeová v sobotu výhľad predstavila centrálnym bankárom a ministrom financií skupiny najväčších ekonomík sveta G20 na ich zasadnutí v Rijáde. Japonský minister financií Taró Aso uviedol, že na riziká spojené s koronavírusom na zasadnutí poukazovali takmer všetky členské krajiny skupiny. Dodal, že podľa jeho názoru by epidémia mohla mať vážny vplyv na svetovú ekonomiku. Vyzval tiež, aby členské krajiny G20 s dostatočnými fiškálnymi opatreniami podporili globálnu ekonomiku zvýšením výdavkov. Čína je druhou najväčšou ekonomikou sveta za Spojenými štátmi. Čínska centrálna banka už v posledných týždňoch znížila úrokové sadzby a vyzvala komerčné banky, aby poskytovali lacné pôžičky a ďalšie úľavy podnikom, ktoré boli epidémiou koronavírusu najviac zasiahnuté. „Sme schopní dopad epidémie kompenzovať,“ uviedol viceguvernér banky Liou Kuo-čchiang.

Európa chce presadiť globálnu digitálnu daň

Nemecko, Francúzsko a ďalšie európske krajiny sa snažia presadiť rýchlu globálnu daňovú reformu, ktorá by zabezpečila spravodlivejšie zdaňovanie veľkých digitálnych spoločností ako sú Google, Apple, Amazon či Facebook. Veľké digitálne firmy teraz dosahujú vysoké zisky v štátoch, kde nemajú oficiálne sídlo. Podľa odhadov vďaka tomu platia na daniach menej ako polovicu v porovnaní s priemyselnými podnikmi. Globálne pravidlá, ktoré by zabezpečili, že digitálne podniky budú platiť dane tam, kde vytvárajú zisky a nie v krajinách, kde majú registrované dcérske firmy, pripravuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Tá odhaduje, že nové pravidlá by mohli zvýšiť ročné daňové príjmy o 100 miliárd dolárov. „V tomto roku musíme dospieť k rozhodnutiu,“ uviedol v sobotu nemecký minister financií Olaf Scholz na stretnutí finančných predstaviteľov skupiny najväčších ekonomík sveta G20 v Rijáde. Tiež francúzsky minister financií Bruno Le Maire sa domáha dosiahnutia kompromisnej dohody ohľadom daňovej reformy do konca tohto roka. Reforma by mala vyriešiť dve slabiny daňového systému. Okrem adekvátnejšieho zdanenia digitálnych podnikov by mala prostredníctvom globálnej minimálnej dane zabezpečiť, aby pre veľké firmy prestalo byť atraktívne využívať daňové raje. Spojené štáty nemajú žiadne výhrady voči minimálnej dani, za problematické ale Washington považuje plány na zavedenie globálnej digitálnej dane, ktorá by zasiahla množstvo amerických podnikov. Navrhli preto, aby firmy mali možnosť sa rozhodnúť, či sa k novým daňovým pravidlám pripoja. Tento návrh sa ale stal terčom kritiky zo strany Francúzska a ďalších krajín.

Rekordný počet nemeckých firiem znižoval prognózy

Rekordne veľa nemeckých firiem obchodovaných v režime Prime Standard bolo v minulom roku nútených upravovať hospodársky výhľad smerom nadol. Bolo ich 171, medziročne o 25% viac. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti Ernst&Young. Najčastejšie neboli schopné vlastné ciele dodržať firmy v automobilovom odvetví. V režime Prime Standard, ktorý je predpokladom pre prijatie do jedného z výberových indexov burzy, sa v Nemecku obchoduje 306 firiem. 125 z nich vlani naopak hospodársku prognózu zvýšilo. Kým zisk pred zdanením a úrokmi (tzv. EBIT) sa smerom dole upravoval v priemere o 37%, predstavovali úpravy hore priemerne 18%. Zhoršiť hospodársky výhľad muselo v roku 2019 10 z 12 výrobcov automobilov, s ktorých akciami sa obchoduje na burze. Aj naďalej sa ale darilo napríklad realitným spoločnostiam, farmaceutickým podnikom a špecializovaným technologickým firmám, ktoré niekedy svoje odhady výsledku aj prekonali.

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Akciové trhy svojim vývojom nadväzujú na minulý rok a pomaly pokračujú v ceste nahor, v poslednej dobe volatilnejšie kvôli koronavírusu. Rozdiel vo výnosoch zlata a striebra zostáva výrazný. Inflácia sa drží už tretí mesiac na 3%, na najvyššej hodnote od roku 2012.

MSCI World = 2,62%
S&P500 = 2,45%
EuroStoxx 50 = 0,19%
Zlato = 10,44%
Striebro = 4,87%
Ropa = -15,29%
Inflácia v SR = 3%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum