Zadlžiť sa a desiatky rokov splácať, alebo čakať, kým sa potrebná suma nepodarí našetriť? Na dnešné pomery úplne zbytočná otázka. No pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi to až také jednoznačné nebolo. Zadlžiť sa až také jednoduché nebolo.

Kým človek našetrí, v tom lepšom prípade, desiatky a v tom druhom prípade stovky tisíc eur na kúpu vlastného bývania potrvá dlhé roky. Je pritom veľmi otázne, či príspevkami bude stačiť rastu cien nehnuteľností. Dnes je zrejmé, že k bývaniu bez hypotéky sa bežný človek nedostane.

Pre úplné zjednodušenie výhodnosti kúpy nehnuteľnosti poslúži nasledujúci príklad. V roku 2005 by kúpa nehnuteľnosti vyšla na 50 000 eur. V tom čase boli hypotéky ťažko dostupné. Úrokové sadzby sa pohybovali nad 7 % ročne a banky vyžadovali podstatne viac záruk, než je potrebné dnes. K zníženiu sadzby niektorých dlžníkom pomohol štát cez štátny príspevok.

Ceny nehnuteľností odvtedy narástli na takmer trojnásobok. Úrokové sadzby klesli na menej než tretinu. S klesajúcou sadzbou klesala aj mesačná splátka hypotéky. Priemerná mzda sa však postupne zvýšila na dvojnásobok.

Nasledujúci graf zobrazuje fiktívny príklad porovnania vývoja priemernej mzdy a výšky splátky, keď dlžník volil päťročnú fixáciu úrokovej sadzby.
 

25_4_mzda_vyska splatky

Ako to dať všetko dokopy? Z vyššieho príjmu sa ľahšie spláca dlh. Doteraz platilo, že hypotéka na kúpu bytu rozhodne nebol zlý nápad. Doterajšie znižovanie úrokovej sadzby znížilo mesačnú splátku hypotéky o 15 %. Pri raste príjmu tak dlhová povinnosť predstavovala čoraz menšiu záťaž pre rodinný rozpočet. Nasledujúci graf ukazuje vývoj podielu splátky hypotéky na priemernej mzde v danom čase.

25_4_podiel splatky na prijme

Aj keď sa úver začal pre dnešné pomery s veľmi vysokou úrokovou sadzbou, celková preplatenosť bola pre postupný pokles sadzieb iba polovičná. Dlžník zaplatil iba o polovicu viac, ako si požičal. Po splatení dlhu mal však nehnuteľnosť, ktorej hodnota sa za ten čas zvýšila na 2,7-násobok.

Oplatí sa dnes kúpiť nehnuteľnosť, hoc aj na úver? Je to rovnaká dilema ako pred dvadsiatimi rokmi. Vtedy sa ľudia pýtali, či budú schopní dlh splácať aj v budúcnosti. Dnes sa pýtajú, či utiahnu splátku aj pri zvýšení úrokových sadzieb.

Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností? Ak sa úrokové sadzby zvýšia, stanú sa hypotéky nedostupnejšie, čo môže znížiť ceny nehnuteľností. Ceny však nemusia klesať pre infláciu, ktorá sa týka aj stavebných materiálov. Pre infláciu však ľudia nemusia mať peniaze na splátky. Nehnuteľnosti vo vlastníctve problémových dlžníkov sa tak môžu dostať do dražieb, čím sa zvýši ponuka. Vyššia ponuka môže následne znížiť ceny. Ponuku zvýši aj aktivita developerov, ktorých okrem vyšších cien môže podporiť aj zmena stavebného zákona. Kým sa však ponuka z toho či oného dôvodu zvýši, môže ešte ubehnúť nejaký ten rok.
 

Chcete poradiť pri financovaní bývania

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Cheerful smart entrepreneur explaining his ideas

Naozaj sa oplatí dokupovať, ak je investícia v mínuse

Základná otázka dnešných dní znie: Mám vyberať peniaze, keď je moja investícia v mínuse? Na jednej strane je správnou odpoveďou „nie“. Súčasné poklesy sa dajú využiť na ďalšie investície. Nie je však všetko také jednoduché a jednoznačné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Čítať ďalej
Young family dissappointed at high interest mortgage rate in bank

Prečo je úrok 2,31 % na hypotéke magický?

Úroky na hypotekárnych úveroch sa postupne zvyšujú. Kým pred pár rokmi sme pokles v rovnakej výške takmer nepostrehli, dnes pri zmenách smerom nahor ide pre médiá o vďačné témy. So zvyšovaním sadzieb sa pomaly ale isto blížime k magickej hranici 2,31%.

Čítať ďalej
Happy young family couple managing household budget, enjoying planning investment, analyzing paper bills, making payments online in e-banking computer application, doing financial paperwork at home.

Oplatí sa zadlžiť kvôli bývaniu?

Zadlžiť sa a desiatky rokov splácať, alebo čakať, kým sa potrebná suma nepodarí našetriť? Na dnešné pomery úplne zbytočná otázka. No pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi to až také jednoznačné nebolo. Zadlžiť sa až také jednoduché nebolo.

Čítať ďalej
purchase of apartment using cheap mortage, young family is ahppy as they have bough a cheap flat, close up photo. success, happiness

Oplatí sa viac hypotéka či podnájom? A je to vôbec dilema?

Stačí krátky prepočet a hneď je jasné, kto z dvojice hypotéka-podnájom je víťazom. Prepočet je však otázkou čísiel, nie emócii a pocitov. Tie môžu z prv jednoznačného výsledku spraviť neriešiteľnú otázku. Čo hovorí matematika a čo pocitové úvahy?

Čítať ďalej
50 euro in eggshell on a pink background

Čochvíľa získajú deti pravidelný jednorazový príjem

Už o pár dní je tu Veľká noc a s ňou pravidelný zdroj jednorazového príjmu pre šibačov. Majú sa rodičia zaujímať o to, ako naložia ich ratolesti s vyšibanými peniazmi? Patrí tento príjem do učenia o finančnej gramotnosti detí? Kam s takýmito peniazmi?

Čítať ďalej
Businessman counting Russian rubles in brown money envelope as part of secret agreement in private dark room

Dá sa zarobiť na rubli?

Ceny na trhoch kolíšu a to aj o niekoľko percent vo veľmi krátkom období. Investiční špekulanti investujú pri poklesoch a po zotavení ceny inkasujú zisky. Čo v poslednom období výrazne kleslo? Ruské cenné papiere aj ich národná mena.

Čítať ďalej
Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.