Ceny na trhoch kolíšu a to aj o niekoľko percent vo veľmi krátkom období. Investiční špekulanti investujú pri poklesoch a po zotavení ceny inkasujú zisky. Čo v poslednom období výrazne kleslo? Ruské cenné papiere aj ich národná mena.

Už krátko po prepade ruskej národnej meny sa objavili otázky, ako sa dá investovať do rubľa. Očakávanie bolo nasledujúce: po upokojení situácie sa kurz meny dostane bližšie k pôvodnej úrovni. To by znamenalo zisk pre vlastníka meny. Za každou investíciou je však schované „ale“. Každá investícia má nielen svoj výnos, ale aj riziko a likviditu.

Investovať do cudzej meny nie je vôbec zložité. Stačí zájsť do banky, kúpiť si bankovky a uložiť si ich doma do skrine, ponožky alebo matraca. Kto sa obáva ich odcudzenia, môže si priamo v banke otvoriť termínovaný vklad v cudzej mene.

Problém pri investovaní do rubľa je v tom, že banky vo svojej ponuke termínované vklady na túto menu nemajú. Dokonca v ich kurzových lístkoch ruský rubeľ ani nefiguruje. Trhové správy udávajú kurz na úrovni 85 rubľov za dolár (k 3. 4. 2022), no obchodný systém možnosť jeho kúpy neponúka. Údaje z čierneho trhu hovoria o pomere 130 až 200 rubľov za jeden dolár.

Na zadováženie si rubľov na čiernom trhu je potrebné dostaviť sa na čierny trh osobne. Ten je v Rusku. Akonáhle však v Rusku už budete, na čierny trh ani nechoďte. Tam totiž ruble nepredávajú, ale nakupujú. Ruble vám za eurá či doláre predajú v bankách.
 

Skrátka niečo ako istota alebo garancia tak vo finančnom svete ako ani v živote človeka neexistuje.

Pritom nie je isté, či k posilneniu rubľa vôbec dôjde. K jeho výhodnejšiemu kurzu nestačí, aby sa upokojila situácia na Ukrajine. Menový kurz súvisí so záujmom o konkrétnu menu. To by mohol byť aj jeden z dôvodov, prečo sa v médiách objavili správy, že za energetické suroviny by sa malo platiť priamo rubľami. K stabilite meny neprospieva ani vysoká miera inflácie v domácej krajine.

Vysoká inflácia, ktorú vidieť nielen na cenovkách v obchodoch, ale aj v emisiách nových bankoviek s vyšším nominálom, môže viesť aj k peňažnej reforme. Vtedy sa na bankovkách „škrtajú nuly“ a do obehu sa dostávajú úplne nové vizuály bankoviek. Nakúpené valuty v takom prípade treba zameniť.

Peniaze v banke sú preto spojené s relatívnym pohodlím. Pri peňažnej reforme ich zamení priamo banka. Lenže peniaze v banke nemusia byť pre ich majiteľa kedykoľvek k dispozícii. Pre príklad netreba ísť ani ďaleko do histórie ani do rozvojových krajín – Cyprus v roku 2013. Štát má navyše, pri snahe získavať zdroje na látanie rozpočtových dier, na bankové vklady ľahší prístup, než na peniaze v hotovosti. Skrátka niečo ako istota alebo garancia tak vo finančnom svete ako ani v živote človeka neexistuje.

Ruské cenné papiere nemajú o nič lepšiu situáciu. Obchodovanie bolo najprv na takmer mesiac pozastavené. Po otvorení burzy sa sprvu dalo obchodovať s dlhopismi a neskôr mohli s akciami obchodovať iba domáci investori. Mali zároveň zakázané obchodovať špekulatívne na pokles. Zahraničným vlastníkom cenných papierov obchodovanie prístupné nebolo.

Preto, ak chcete začať rozumne investovať, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a pripraví vam dostatočne diverzifikované portfólio.
 

Chcete začať investovať?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Female and Male Business Partners Have Fun and Play Rock Paper Scissors while Meeting Discussing Corporate Strategy, Financial Reports and Marketing Projects. Corporate Decisions Rely on Chance.

Máte druhú šancu na investovanie

Ak ste na Vianoce v roku 2020 uvažovali, že investovať aspoň časť úspor nie je zlý nápad, no čakali ste na výhodnú cenu, dočkali ste sa. Aktuálna cena svetových akcií meraných indexami S&P 500 alebo MSCI World má hodnotu práve z tohto obdobia a pesimisti varujú pred ďalším poklesom. Oplatí sa teraz začať investovať či ešte nie?

Čítať ďalej
A woman in shock looks into a paper check from a supermarket in a shopping center against the background of an escalator and holds a package with fresh products, price increase

Straší vás rastúca inflácia? Odborníci poradia, čo môže pomôcť

Vyhnúť sa inflácii je veľmi náročné. Ak by sme si aj prestali všímať cenovky, sú tu médiá, ktoré nás o nej neustále informujú. Dôvod ich zamerania na ekonomický indikátor je jednoduchý – ide o jej najvyššiu úroveň za posledné roky. Nejde však o žiadne megačísla. Koniec koncov, Slováci si pamätajú násobne vyššiu mieru inflácie.

Čítať ďalej
Cheerful smart entrepreneur explaining his ideas

Naozaj sa oplatí dokupovať, ak je investícia v mínuse

Základná otázka dnešných dní znie: Mám vyberať peniaze, keď je moja investícia v mínuse? Na jednej strane je správnou odpoveďou „nie“. Súčasné poklesy sa dajú využiť na ďalšie investície. Nie je však všetko také jednoduché a jednoznačné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Čítať ďalej
Young family dissappointed at high interest mortgage rate in bank

Prečo je úrok 2,31 % na hypotéke magický?

Úroky na hypotekárnych úveroch sa postupne zvyšujú. Kým pred pár rokmi sme pokles v rovnakej výške takmer nepostrehli, dnes pri zmenách smerom nahor ide pre médiá o vďačné témy. So zvyšovaním sadzieb sa pomaly ale isto blížime k magickej hranici 2,31%.

Čítať ďalej
Happy young family couple managing household budget, enjoying planning investment, analyzing paper bills, making payments online in e-banking computer application, doing financial paperwork at home.

Oplatí sa zadlžiť kvôli bývaniu?

Zadlžiť sa a desiatky rokov splácať, alebo čakať, kým sa potrebná suma nepodarí našetriť? Na dnešné pomery úplne zbytočná otázka. No pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi to až také jednoznačné nebolo. Zadlžiť sa až také jednoduché nebolo.

Čítať ďalej
purchase of apartment using cheap mortage, young family is ahppy as they have bough a cheap flat, close up photo. success, happiness

Oplatí sa viac hypotéka či podnájom? A je to vôbec dilema?

Stačí krátky prepočet a hneď je jasné, kto z dvojice hypotéka-podnájom je víťazom. Prepočet je však otázkou čísiel, nie emócii a pocitov. Tie môžu z prv jednoznačného výsledku spraviť neriešiteľnú otázku. Čo hovorí matematika a čo pocitové úvahy?

Čítať ďalej