Už o pár dní je tu Veľká noc a s ňou pravidelný zdroj jednorazového príjmu pre šibačov. Majú sa rodičia zaujímať o to, ako naložia ich ratolesti s vyšibanými peniazmi? Patrí tento príjem do učenia o finančnej gramotnosti detí? Kam s takýmito peniazmi?
Finančná gramotnosť detí sa začína s prvými peniazmi, ktoré získajú. Druhú kapitolu začínajú absolvovať v čase, keď im začne plynúť pravidelné vreckové. Treťou kapitolou sú príjmy, ktoré prichádzajú síce pravidelne, no treba na ne dlho čakať. Ako je napríklad výslužka pri šibačke.
S finančnou gramotnosťou detí je to komplikované a navyše „na veľmi dlhé lakte“. Deti by sa o financiách najľahšie naučili od rodičov. No rodičia sa nie vždy dokážu o peniazoch so svojimi deťmi rozprávať, neraz tieto témy tabuizujú a odmietajú. Okrem toho, keď im sami nerozumejú, deťom sa musí venovať niekto iný.
V školách sa o praktickom živote s peniazmi tiež toho veľa nenaučia. Navyše, teoretické poznatky je potrebné pretaviť do praktických skúseností. Istú formu suplovania povinností štátu plnia finančné inštitúcie a rôzne projekty.
Projekty sú zamerané na priblíženie hospodárenia s peniazmi, vysvetľovanie úlohy budovania finančných rezerv a osvojeniu si základných princípov finančných produktov.
Prvou otázkou pri finančnom vzdelávaní je, kedy začať. Asi najhoršiu voľbu spravia tí rodičia, ktorí tému financií odkladajú a nazdávajú sa, že otvoriť ju je najvhodnejšie pri prvých zarobených peniazoch.
Finančné vzdelávanie začína s prvým vreckovým. Čím mladšie dieťa, tým nižšie a častejšie vreckové má dostávať. S pribúdajúcimi rokmi by sa suma mala zvyšovať a frekvencia znižovať.
Začiatok by mal pozostávať z hotovosti, postupne pridať účet s platobnou kartou a jej limit postupne zvyšovať. Ak dieťa zvláda mobilné aplikácie, je to ďalší krôčik v rámci rozšírenia obzoru o internet banking.
Ako dieťa narába s peniazmi môže rodič vidieť cez internet banking a podľa toho sa rozhodovať o uvoľnení rôznych obmedzení. Svet financií cez aplikáciu je pre mládež podstatne jednoduchší, než pre staršie generácie.
Ak neviete, ako začať, skúste si pomôcť krátkymi rozprávkovými videami projektu Národnej banky Slovenska s názvom 5peňazí. Ukážu cestu, ako vysvetľovať pojmy či stanovovať finančné priority.
Vreckové je dobrý základ pre školu peňazí. Jednorazové príspevky od príbuzných pomôžu overiť, čo sa zatiaľ naučili.
Pravidelné investovanie začína na desiatich eurách. V rovnakej minimálnej výške sa dajú realizovať aj mimoriadne vklady do pravidelnosti. Deti majú pred sebou mnohoročný investičný horizont a bola by nesmierna škoda ho nevyužiť.
V prípade, že neviete ako začať, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu aktuálnu situáciu, vezme do úvahy vaše očakávania a pripraví vám riešenie na mieru.
Chcete, aby vaše deti začali investovať?
Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.
Upozornenie
Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.