Čínska vláda neprestáva v podpore ekonomiky

KRÁTKE SPRÁVY

  • Priemyselná výroba v krajinách eurozóny aj v celej Európskej únii v decembri klesla. V krajinách platiacich eurom sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o 2,1%, v celej EÚ o 2%.
  • Nemecká automobilka Daimler plánuje v rámci šetrenia prepustiť až 15 000 zo svojich približne 300 000 zamestnancov. Je to viac ako sa čakalo.
  • Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch sa v januári medziročne zvýšili o 2,5%. Inflácia tak zrýchlila z decembrových 2,3 % a dosiahla najprudšie tempo od októbra 2018.

Nižšie dane pre čínske firmy zasiahnuté epidémiou

Čínsky prezident Si Ťin Pching sľúbil zníženie daní a ďalšiu podporu firmám z tých odvetví, ktoré boli najviac zasiahnuté epidémiou koronavírusu. Čína sa tak snaží mierniť rastúce straty a dopady na ekonomiku. Podniky čelia vysokým stratám kvôli nutnosti prerušiť činnosť v továrňach aj kanceláriách v dôsledku zatiaľ najväčších krízových opatrení aké vláda v Pekingu kedy zaviedla. Doterajšie opatrenia proti šíreniu epidémie narušili turistiku aj ďalšie odvetvia. Niektoré podniky sa síce začínajú vracať k bežnej činnosti, väčšina sa ale ani tak nevyhne značným stratám. Prezident v televízii oznámil, že krajina potrebuje „udržať stabilnú ekonomickú aktivitu a sociálnu harmóniu“. K tomu by mal prispieť aj plán vládnucej komunistickej strany zabezpečiť flexibilnejšiu menovú politiku a pomôcť firmám obnoviť činnosť, akonáhle to bude možné. V pevninskej Číne už na nový typ koronavírusu zomrelo niečo vyše 1 000 ľudí, nakazených je takmer 45 000, vyliečených vyše 6 000.

Akvizície najväčších amerických technologických firiem pod lupou

Regulačné úrady v Spojených štátoch podrobnejšie preskúmajú dominantné postavenie veľkých technologických firiem na trhu. Federálna obchodná komisia (FTC) nariadila piatich firmám, konkrétne Facebooku, Amazonu, Applu, Microsoftu a ALPHABET (Google), aby jej zaslali detailné informácie o svojich menších akvizíciách odteraz až do roku 2010, ktoré nepodliehali preskúmania protimonopolných úradov. Informácie zahŕňajú stovky rôznych akvizícií. Cieľom regulátorov je zistiť, či firmy skupujú rodiacu sa konkurenciu alebo potenciálnych konkurentov, čo by mohlo poškodzovať hospodársku súťaž. Predseda FTC Joseph Simons uviedol, že vláda môže po preskúmaní požiadať technologické giganty, aby tieto akvizície zrušili a predali majetok, ak zistí, že porušujú protimonopolné zákony. FTC sa sústredí na akvizície s menšou hodnotou, zhruba do 100 miliónov USD, pri ktorých firmy nemusia žiadať štát o povolenie a ktoré sa uskutočnili od 1. januára 2010 do 31. decembra 2019. Vyšetrovanie prichádza v čase, keď ministerstvo spravodlivosti, FTC, generálny prokurátor a právny výbor Snemovne reprezentantov vyšetrujú veľké technologické firmy kvôli možnému porušovaniu protimonopolných zákonov. Firmy sú obvinené z toho, že využívajú svoj vplyv na ochranu trhového podielu alebo k expanzii na priľahlé trhy.

Rozpočet EÚ musí 25% vyčleniť na ochranu klímy

Šéfka Európskej komisie, Ursula von der Leyen, na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu vyhlásila, že neprijme rozpočet Európskej únie, ktorý nevyčlení aspoň štvrtinu prostriedkov na boj proti klimatickým zmenám. Rozprava europoslancov sa uskutočnila osem dní pred mimoriadnym summitom Európskej rady, kde budú šéfovia štátov a vlád krajín EÚ rokovať o budúcom dlhodobom rozpočte európskeho bloku pre roky 2021 až 2027. Podľa von der Leyen musí rada vyriešiť dilemu, kedy je v rozpočte po odchode Británie menej prostriedkov, ale naopak viac výziev. Okrem financovania boja proti klimatickým zmenám zmienila nutnosť zvýšenia prostriedkov na ochranu hraníc, výskum či prechod na digitálne hospodárstvo. EÚ vlani predstavila svoju Zelenú dohodu pre Európu. Jej cieľom je, aby sa Európa stala do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete.

Znížený odhad rastu slovenskej ekonomiky

Slovenské ministerstvo financií mierne zhoršilo výhľad rastu domácej ekonomiky na tento aj budúci rok, horší je tiež odhad vlaňajšieho vývoja hrubého domáceho produktu. Na roky 2020 a 2021 ekonómovia ministerstva zhoršili prognózu tempa rastu HDP zhodne o 0,1%, a to na 2,2%, respektíve na 2,7%. Vlani podľa odhadu ministerstva ekonomika tempo rastu výrazne spomalila, a to na 2,3% z predvlaňajších 4%.

Vývoj hlavných svetových trhov

YTD výnos, teda year to date – výnos od 1. januára po aktuálny dátum, je zobrazený v nasledovných riadkoch. Akciové trhy svojim vývojom nadväzujú na minulý rok a pomaly pokračujú v ceste nahor. Rozdiel vo výnosoch zlata a striebra zostáva výrazný. Inflácia sa drží už tretí mesiac na 3%, na najvyššej hodnote od roku 2012.

MSCI World = 3,09%

S&P500 = 3,75%

EuroStoxx 50 = 1,26%

Zlato = 4,22%

Striebro = -0,73%

Ropa = -14,07%

Inflácia v SR = 3%

Autor: Martin Babocký, Investičný analytik Fincentrum